ABC żywienia w prewencji chorób nowotworowych

Autor: Medcare24

Szybki styl życia, stres, nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu to czynniki sprzyjające rozwojowi chorób cywilizacyjnych tj. cukrzyca, otyłość, choroby tarczycy czy nowotwory. Walka z rakiem stanowi jedno z największych wyzwań ludzkości. Nowotwory są obecnie drugą, zaraz po chorobach układu krążenia, przyczyną umieralności w Polsce.

Czytaj więcej

Postępowanie żywieniowe w problemach żołądkowo-jelitowych u osób starszych.

Autor: Medcare24

Problemy gastryczne takie jak zaparcia, biegunki, zgaga, refluks żołądkowo-jelitowy, wzdęcia często dotyczą osób starszych i uprzykrzają im życie. Dlatego też warto zastanowić się czym są spowodowane i jak sobie z nimi radzić?

Czytaj więcej

Postępowanie żywieniowe w osteoporozie

Autor: Medcare24

Osteoporoza to choroba metaboliczna szkieletu, charakteryzująca się obniżeniem masy kostnej oraz zaburzeniami struktury tkanki kostnej, prowadząca do wzmożonej łamliwości kości. Ze względu na swój zasięg i następstwa określa się ją mianem choroby społecznej. Częstość występowania schorzenia wzrasta wraz z wiekiem.

Czytaj więcej

Koncepcja Bobath w opiece

Autor: Medcare24

Współczesna medycyna cały czas się rozwija, dzięki czemu możliwości przywrócenia sprawności i poprawienia kondycji organizmu są coraz większe. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o opiekę osób starszych. Często bowiem borykają się oni z licznymi problemami narządów ruchu czy innych organów.

Czytaj więcej

Zalecenia żywieniowe w cukrzycy u osób starszych.

Autor: Medcare24

Cukrzyca to choroba metaboliczna, charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi (tzw. hiperglikemią), co spowodowane jest zaburzeniami wydzielania lub działania insuliny. Dotyczy każdej grupy wiekowej, począwszy od noworodków, a skończywszy na osobach starszych. Jak podaje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne ok. 30% osób powyżej 65. roku życia zmaga się z tą chorobą.

Czytaj więcej

Dieta z chorobą refluksową przełyku

Autor: Medcare24

Uczucie pieczenia, częste odbijanie się – te objawy każdego dnia ma około 10% ludzi, natomiast na występowanie ich raz w tygodniu skarży się już 20%. O czym mowa? P chorobie refluksyjnej przełyku, która potrafi skutecznie utrudnić życie osobom w każdym wieku. Dlatego warto zrobić co w naszej mocy, aby ten palący problem nie dotyczył naszych podopiecznych.

Czytaj więcej

Dieta na zdrowe zęby

Autor: Medcare24

Zęby człowieka to swego rodzaju odzwierciedlenie jego trybu życia. Po nich można poznać czy prawidłowo się odżywiamy, czy dbamy o higienę jamy ustnej. Wiadomo, że wraz z wiekiem stan naszego uzębienia się pogarsza, ale trzeba od razu sobie uświadomić, że starsza metryka nie może być usprawiedliwieniem dla zaniedbania zębów.

Czytaj więcej

Chemia w kosmetykach dla osób starszych – na co jesteśmy narażeni?

Autor: Medcare24

Pielęgnacja skóry to podstawa w trosce o dobry wygląd. Prawda jest taka, że nasza skóra zaczyna starzeć się już po 20. roku życia. Dlatego od razu warto zainwestować w porządnej jakości kosmetyki, które ujędrnią ją, wzmocnią produkcję kolagenu i pomogą utrzymać w doskonałej kondycji. Jednak wybór kosmetyków – zwłaszcza dla osób starszych – nie jest prostym zadaniem.

Czytaj więcej

Zespół poupadkowy

Autor: Medcare24

Starsze osoby, wraz z wiekiem, narażone są na coraz więcej schorzeń. Okazuje się jednak, że nie tylko przewlekłe choroby są dla seniorów utrudnieniem. Bardzo dużo problemów sprawiają zwykłe upadki. Dla osób młodszych, w pełni sprawnych, nie jest to żadnym problemem. Jednak osoby po 60 roku życia do takich sytuacji podchodzą zgoła inaczej.

Czytaj więcej

Zaginięcia seniorów – przyczyny, co zrobić w takiej sytuacji

Autor: Medcare24

Szacuje się, że w Polsce wśród wszystkich zaginięć 1/5 stanowią zaginięcia seniorów. To sporo. Oczywisty staje się powód zaginięć – nie chodzi o uprowadzenia czy buntownicze ucieczki, ale o kłopoty z pamięcią i zdrowiem. Senior może być sprawny fizycznie, jednak choroby na tle psychicznym mogą stopniowo odcinać jego mózg od rzeczywistości.

Czytaj więcej

Rozwój turystyki dla seniorów w Niemczech

Autor: Medcare24

Ciekawy program, moc atrakcji, dostosowane do potrzeb pensjonaty i wyżywienie, zapewniona opieka medyczna – to podstawowe wymagania, jakie obecnie zgłasza turysta senior podczas wyjazdu na wakacje. I okazuje się, że jest mnóstwo firm, które z uśmiechem te wymagania spełnią.

Czytaj więcej

Jak przeprowadzić pierwszą rozmowę z opiekunką?

Autor: Medcare24

Opieka nad starszą osobą to wyzwanie. Każdy człowiek ma swoje upodobania, swój charakter – nierzadko specyficzny. Dodatkowo, wraz z wiekiem nasilają się różnego rodzaju dolegliwości, które mogą przyczynić się do tego, że senior będzie drażliwy. Dlatego często zatrudnia się specjalne opiekunki do opieki nad babcią czy mamą. Ma się wtedy pewność, że kochana osoba jest bezpieczna.

Czytaj więcej

Dzienne domy opieki dla seniora.

Autor: Medcare24

Wraz z wiekiem organizm człowieka gorzej funkcjonuje. Jest to naturalna kolej rzeczy. Osoby starsze często skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości, o wiele częściej podupadają na zdrowiu. Potrzebna jest im wtedy opieka – czasami całodobowa, czasami wystarczy jeśli ktoś z rodziny każdego dnia zajrzy do babci czy dziadka.

Czytaj więcej

Czym jest mieszkalnictwo wspomagane?

Autor: Medcare24

Istnieją różne formy opieki nad osobami starszymi. To, na jaką się decydujemy w dużej mierze zależy od formy seniora. Mając jednak szerokie pole wyboru, o wiele łatwiej jest zdecydować się na najbardziej optymalne rozwiązanie. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć jedno z nich. Mowa o mieszkalnictwie wspomaganym.

Czytaj więcej

Stopa cukrzycowa: objawy, leczenie

Autor: Medcare24

Niedokrwienie stóp, zaburzenia czucia, długie gojenie ran, owrzodzenia, osłabienie stawów, w konsekwencji zmiany w wyglądzie stopy utrudniające poruszanie się – mowa o stopie cukrzycowej. Choroba jest następstwem nieodpowiednio leczonej bądź nieleczonej w ogóle cukrzycy.

Czytaj więcej