Uzależnienia wśród seniorów

Autor: Medcare24

Jesień życia – tak przyjęło się nazywać okres starości. W teorii senior ma wtedy czas na realizowanie swoich pasji, odwiedzanie bliższych i dalszych znajomych, dbałość o swoje zdrowie. A jak to wygląda w praktyce? Cóż, nie zawsze jest tak kolorowo. Okazuje się bowiem, że seniorzy nie zawsze dobrze przechodzą przez okres starości;

Czytaj więcej

Utrata słuchu u osób starszych i aparaty słuchowe

Autor: Medcare24

Podeszły wiek niesie za sobą wiele zmian. Bywa, że często wpływają one niekorzystnie na komfort życia seniora. Mowa o takich zmianach jak chociażby problemy ze wzrokiem, poruszaniem się, ale również problemy ze słuchem. Okazuje się, że w przypadku niemieckich seniorów problem ten jest dość istotny, ponieważ według badań aż 14% Niemców po 50. roku życia skarży się na kłopoty ze słuchem.

Czytaj więcej

Towarzysz seniora

Autor: Medcare24

Najgorsze w życiu co może się przytrafić to samotność. To właśnie ona jest przyczyną depresji, zwłaszcza u osób starszych. Czasami okazuje się bowiem, że nie chodzi o pogarszający się stan zdrowia czy ograniczoną mobilność. Przede wszystkim chodzi właśnie o to, że nie ma się do kogo odezwać, nie ma się z kim pogadać, nie ma się z kim wyjść na spacer.

Czytaj więcej

Opieka ambulatoryjna dla seniorów

Autor: Medcare24

Niemcy to kraj, którego społeczeństwo szybko się starzeje. Statystyki wskazują, że liczba seniorów, czyli osób po 60 roku życia, cały czas wzrasta. Z racji na to rząd niemiecki stara się rozwijać parasol ochronny nad starszymi osobami, tak aby starość nie była dla nich bardzo przykrym doświadczeniem.

Czytaj więcej

Opieka 24 h

Autor: Medcare24

Starsze osoby potrzebują zdecydowanie więcej uwagi. Niestety obecnie rzadko kiedy rodzina ma czas, aby zajmować się seniorem. Przez to mają ciągłe wyrzuty sumienia, że babcia czy dziadek są zaniedbani, że poświęcają im zbyt mało czasu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zapewnienie odpowiedniej opieki na czas, kiedy nie ma nikogo w pobliżu.

Czytaj więcej

Jak powinno się zmienić mieszkanie?

Autor: Medcare24

Badania przeprowadzone w Niemczech wskazują, że za 30 lat, aż jedną trzecią część społeczeństwa będą stanowili seniorzy. A wiadomo, że starsze osoby to problemy ze zdrowiem, poruszaniem, konieczność opieki ambulatoryjnej, codziennego wsparcia. Nie jest możliwością, aby aż dla takiej liczby zagwarantować opcje pobytu w domach spokojnej starości, specjalnie dostosowanych dla ich potrzeb.

Czytaj więcej

Jak funkcjonuje przycisk alarmowy?

Autor: Medcare24

Co jest najgorsze w sytuacji, kiedy pozostawiamy starszą osobę w domu samą? Świadomość, że gdyby coś jej się stało, nie będzie miała możliwości poinformowania o tym nikogo.

Czytaj więcej

Agencja pośrednictwa dla 24-godzinnej opieki

Autor: Medcare24

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu starszą osobę. I każdemu z nas zależy na tym, aby jesień życia tego członka rodzina upływa jak najlepiej. Wiadomo jednak, że wraz z upływem czasu zdrowie zaczyna szwankować, seniorzy nie są już tak sprawni jak kiedyś. To z kolei oznacza, że mogą potrzebować o wiele większego wsparcia niż wcześniej.

Czytaj więcej

ABC żywienia w prewencji chorób nowotworowych

Autor: Medcare24

Szybki styl życia, stres, nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu to czynniki sprzyjające rozwojowi chorób cywilizacyjnych tj. cukrzyca, otyłość, choroby tarczycy czy nowotwory. Walka z rakiem stanowi jedno z największych wyzwań ludzkości. Nowotwory są obecnie drugą, zaraz po chorobach układu krążenia, przyczyną umieralności w Polsce.

Czytaj więcej

Postępowanie żywieniowe w problemach żołądkowo-jelitowych u osób starszych.

Autor: Medcare24

Problemy gastryczne takie jak zaparcia, biegunki, zgaga, refluks żołądkowo-jelitowy, wzdęcia często dotyczą osób starszych i uprzykrzają im życie. Dlatego też warto zastanowić się czym są spowodowane i jak sobie z nimi radzić?

Czytaj więcej

Postępowanie żywieniowe w osteoporozie

Autor: Medcare24

Osteoporoza to choroba metaboliczna szkieletu, charakteryzująca się obniżeniem masy kostnej oraz zaburzeniami struktury tkanki kostnej, prowadząca do wzmożonej łamliwości kości. Ze względu na swój zasięg i następstwa określa się ją mianem choroby społecznej. Częstość występowania schorzenia wzrasta wraz z wiekiem.

Czytaj więcej

Koncepcja Bobath w opiece

Autor: Medcare24

Współczesna medycyna cały czas się rozwija, dzięki czemu możliwości przywrócenia sprawności i poprawienia kondycji organizmu są coraz większe. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o opiekę osób starszych. Często bowiem borykają się oni z licznymi problemami narządów ruchu czy innych organów.

Czytaj więcej

Zalecenia żywieniowe w cukrzycy u osób starszych.

Autor: Medcare24

Cukrzyca to choroba metaboliczna, charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi (tzw. hiperglikemią), co spowodowane jest zaburzeniami wydzielania lub działania insuliny. Dotyczy każdej grupy wiekowej, począwszy od noworodków, a skończywszy na osobach starszych. Jak podaje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne ok. 30% osób powyżej 65. roku życia zmaga się z tą chorobą.

Czytaj więcej

Dieta z chorobą refluksową przełyku

Autor: Medcare24

Uczucie pieczenia, częste odbijanie się – te objawy każdego dnia ma około 10% ludzi, natomiast na występowanie ich raz w tygodniu skarży się już 20%. O czym mowa? P chorobie refluksyjnej przełyku, która potrafi skutecznie utrudnić życie osobom w każdym wieku. Dlatego warto zrobić co w naszej mocy, aby ten palący problem nie dotyczył naszych podopiecznych.

Czytaj więcej

Dieta na zdrowe zęby

Autor: Medcare24

Zęby człowieka to swego rodzaju odzwierciedlenie jego trybu życia. Po nich można poznać czy prawidłowo się odżywiamy, czy dbamy o higienę jamy ustnej. Wiadomo, że wraz z wiekiem stan naszego uzębienia się pogarsza, ale trzeba od razu sobie uświadomić, że starsza metryka nie może być usprawiedliwieniem dla zaniedbania zębów.

Czytaj więcej