Zalecenia żywieniowe w demencji starczej

Autor: Medcare24

Demencja czyli inaczej otępienie to najogólniej mówiąc, przewlekłe pogorszenie czynności intelektualnych. Często jest bagatelizowana i uznawana za naturalny objaw starzenia się organizmu. Prowadzi do znacznego upośledzenia lub utraty funkcji poznawczych tj. pamięć, myślenie, rozumienie, orientacja, liczenie, mowa.

Czytaj więcej

Zmienne upodobania smakowe i apetyt u osób starszych

Autor: Medcare24

Brak apetytu u osób starszych stanowi istotny problem i nie małe wyzwanie nie tylko dla dietetyków ale również dla ich opiekunów. Czym jest spowodowany i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej

Zalecenia żywieniowe w dysfagii

Autor: Medcare24

Często występujące u osób starszych zburzenia połykania są konsekwencją naturalnego procesu starzenia się organizmu. U seniorów dochodzi do zmniejszenia wrażliwości receptorów czuciowych w jamie ustnej i gardle oraz osłabienia mięśni przełyku, co prowadzi do upośledzenia przebiegu aktu połykania. Inną przyczyną dysfagii u osób starszych mogą być choroby neurologiczne.

Czytaj więcej

Niedożywienie - istotny problem dotyczący osób starszych

Autor: Medcare24

Nadwaga, otyłość, niedożywienie – to stany wynikające w głównej mierze z nieprawidłowego żywienia. O ile nadmierną masę ciała stosunkowo łatwo rozpoznać, o tyle niedożywienie przez długi czas może pozostać niedostrzeżone. Problem ten jest szczególnie trudny do rozpoznania w grupie osób starszych.

Czytaj więcej

Dieta w depresji - co jeść, a czego unikać by zachować dobre samopoczucie

Autor: Medcare24

Depresja to jedna z najczęściej występujących chorób wśród osób dorosłych na świecie. Polskie badania epidemiologiczne dowodzą, że 30 % osób w podeszłym wieku ma objawy depresji, która nie jest zdiagnozowana ani leczona. Schorzenie to jest efektem współistnienia wielu czynników: biologicznych, społecznych, psychologicznych.

Czytaj więcej

Artroza - zalecenia żywieniowe

Autor: Medcare24

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęściej występującym schorzeniem układu ruchu. Dotyczy przede wszystkim stawów kolanowego i biodrowego (nadmiernie obciążonych masą ciała, wykonywaną pracą czy sportem) ale także odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa oraz stawów ręki.

Czytaj więcej

Nagły przypadek osoby wymagającej opieki

Autor: Medcare24

Często życie nas zaskakuje i niestety, często jest to niemiłe zaskoczenie. Tak jak chociażby w nagłym przypadku choroby, wypadku bliskiej osoby. W sprzyjających okolicznościach może okazać się, że stan chorobowy szybko mienie i wszystko wróci do normy. Jednak zdarza się też, że powrót do formy, zwłaszcza starszej osoby, może trwać dość długo.

Czytaj więcej

Leżący podopieczny

Autor: Medcare24

Praca opiekunki dla osoby starszej to nie lada wyzwanie. Nierzadko bowiem zdarza się, że senior, którym należy się opiekować, jest osobą obłożnie chorą, leżącą, przez co zakres obowiązków się zdecydowanie zwiększa.

Czytaj więcej

Urlop z podopiecznym

Autor: Medcare24

Opiekunka dla osoby starszej ma wiele różnych zadań. Mowa zarówno o opiece nad starszą osobą, dbałością o jej potrzeby fizyczne, zapewnieniu dostępu do lekarzy i farmaceutyków, pilnowaniu porządku w domu i wielu innych aspektach tej pracy. W zależności od tego, jakiego rodzaju umowa została podpisana do tych obowiązków może wejść także urlop z podopiecznym.

Czytaj więcej

Opieka aktywizująca seniora

Autor: Medcare24

Nasz organizm starzeje się już od 20 roku życia. Nie jest to jeszcze odczuwalne, jednak to właśnie od tego momentu powoli zaczynają zachodzić w organizmie zmiany, których skutkiem jest właśnie okres starości. Z czym się kojarzy? Przede wszystkim z różnymi chorobami, które skutecznie utrudniają życie seniora. A tym samym sprawiają, że podupada on również psychicznie. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej

Opieka 24 h

Autor: Medcare24

Starość dopadnie każdego z nas. Niestety, często dochodzi do takich sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie sami się sobą zająć. Dotykają nas liczne schorzenia, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto już zawczasu zorientować się, w jaki sposób będzie można zapewnić dziadkowi czy babci odpowiednią opiekę, w sytuacji, kiedy sami nie jesteśmy w stanie sprawować nad nimi opieki.

Czytaj więcej

Postępowanie żywieniowe przy niedoborze żelaza

Autor: Medcare24

Osoby starsze należą do grupy, która w szczególny sposób narażona jest na niedobory składników pokarmowych. Braki w uzębieniu i choroby przyzębia powodują trudności w przyjmowaniu pokarmów oraz ograniczenie ich różnorodności. Pojawiające się w tym okresie zmiany fizjologiczne w przewodzie pokarmowym utrudniają trawienie i wchłanianie wielu składników odżywczych.

Czytaj więcej

Co oznacza opieka i prowadzenie domu seniora?

Autor: Medcare24

Wielu seniorów doskonale sobie radzi mimo podeszłego wieku. Są aktywni, potrafią uprawiać sport, choroby nie dają im się we znaki, jednym słowem, są samodzielni. Niestety, w wielu przypadkach jest zupełnie inaczej. To, w jakim stopniu starsza osoba jest w stanie sama się zająć, zależy przede wszystkim od stanu zdrowia. Wiadomo, że wraz z upływem lat organizm pracuje coraz gorzej.

Czytaj więcej

Dieta DASH - zapobieganie i leczenie nadciśnienia tętniczego

Autor: Medcare24

Nadciśnienie tętnicze to przewlekła i szeroko rozpowszechniona choroba, określona mianem epidemii XXI wieku. W krajach wysokorozwiniętych częstość występowania tego schorzenia waha się od 25% do 50%. Co trzeci dorosły Polak boryka się z tą chorobą. Nadciśnienie tętnicze jest najczęściej występującą przyczyną chorób sercowo-naczyniowych, będących głównym powodem zgonów w Europie.

Czytaj więcej

Problemy z zasypianiem – jak sobie z nimi radzić?

Autor: Medcare24

Każdemu zdarzy się od czasu do czasu zarwać noc. Czy to złe samopoczucie, czy nadmiar pracy czy może stres – to wszystko może spowodować problemy ze snem. Warto jednak wiedzieć, jak się ich wystrzegać, ponieważ bez odpowiedniej dawki zdrowego, mocnego snu, nasz organizm szybko stanie się prawdziwym wrakiem.

Czytaj więcej