opiekawniemczech.pl

Leżący podopieczny

Praca opiekunki dla osoby starszej to nie lada wyzwanie. Nierzadko bowiem zdarza się, że senior, którym należy się opiekować, jest osobą obłożnie chorą, leżącą, przez co zakres obowiązków się zdecydowanie zwiększa.

Praca opiekunki dla osoby starszej to nie lada wyzwanie. Nierzadko bowiem zdarza się, że senior, którym należy się opiekować, jest osobą obłożnie chorą, leżącą, przez co zakres obowiązków się zdecydowanie zwiększa. Mało tego, wiadomo, że taki podopieczny może być również bardziej dokuczliwy, ponieważ kieruje nim bezsilność związana z jego obecną sytuacją. Jednak zawsze można zrezygnować, ponieważ obowiązkiem rodziny, która zatrudnia opiekunkę do opieki, jest przekazanie kompletnych informacji na temat stanu zdrowia seniora. Nie ma więc opcji, aby opiekunka dowiedziała się dopiero na miejscu, że trafił się jej leżący podopieczny. Jeśli jednak podejmuje się takiego zadania, warto, aby wiedziała na co trzeba bardziej zwracać uwagę podczas opieki nad takim seniorem przykutym do łóżka.

Dlaczego podopieczny jest leżący?

Czasami psychika ludzka płata figle, czego skutkiem mogą być dziwne zachowania. Zdarzają się sytuacje, kiedy starsze osoby popadają w swego rodzaju depresje, przez którą nie mają siły ani ochoty wstać z łóżka. Nie wolno takich sytuacji bagatelizować, ponieważ mimo fizycznej sprawności, wiadomo od razu, że podopieczny psychicznie niedomaga. A depresja w każdym wieku jest potężnym zagrożeniem, które może doprowadzić do śmierci – zwłaszcza u seniorów, którym często towarzyszy wiele dodatkowych przypadłości. Jednak najczęściej stan leżący wywołany jest chorobą lub wypadkiem. Przebyty uraz może spowodować poważne ograniczenia ruchowe i po raz kolejny trzeba wspomnieć również o psychice. Jeśli senior doznał urazu podczas poruszania się, nie ma się co dziwić, że obecnie obawia się on wykonać najmniejszego nawet ruchu, co wiąże się z pozostawaniem w łóżku. Również długotrwałe leżenie w szpitalu może przyczynić się do takiej właśnie sytuacji – brak ruchu przez wiele tygodni czy miesięcy skutecznie osłabia mięśnie, przez co starsza osoba po prostu nie ma siły się podnieść z łóżka. Tak właśnie wygląda proces przekształcania pacjenta w osobę leżącą – najpierw drobny uraz, potem chodzik, który pomaga się poruszać, coraz większe problemy z mobilnością i koniec końców większość czasu spędzane w łóżku.

Jak mobilizować seniora do ruchu

Przede wszystkim nie wolno do niczego zmuszać. Jeśli mamy do czynienia z barierą psychiczną to warto skorzystać z pomocy specjalisty, który wskaże jak rozmawiać z daną osobą, na jakie punkty podczas rozmowy naciskać, aby wywołać spodziewaną reakcję Z pewnością opiekunka zajmująca się osobą leżącą musi uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości. Senior może być nieuprzejmy, drażliwy, a nawet złośliwy. Oczywiście, jeśli sytuacja zaczyna przerastać, należy to zgłosić rodzinie lub opiekunowi z agencji. Jednak trzeba również postarać się zrozumieć taką osobę i zrobić wszystko co w naszej mocy, aby polepszyć jego stan. Opiekunka całodobowa z Polski nie ma formalnych szkoleń na koncie, więc nie może zajmować się rehabilitacją w pełni tego słowa znaczeniu. Jednak może wspierać próby ruchu seniora i umilać mu czas podczas leżenia. Jej zadaniem jest również odpowiednia pielęgnacja, co w przypadku osób leżących jest szczególnie istotnym tematem. Wiadomo bowiem nie od dzisiaj, że u pacjentów leżących występują odleżyny, może częściej dochodzić do różnych chorób. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka antyodleżynowa – czyli odpowiednie układanie chorego na materacu – najlepiej całą powierzchnią ciała, regularna zmiana pozycji. Co do ćwiczeń, to najlepsze będą te, które poprawią krążenie leżącego. Może to być nawet zwykłe rozcieranie palców – tego akurat opiekunka może się podjąć. Jednak wszelkiego rodzaju rozciąganie i prostowanie stawów należy już do pielęgniarki czy fizjoterapeuty, który do seniora leżącego przychodzi w ramach dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, które w Niemczech każdy musi opłacać.

Aktywizacja mimo wszystko

Mimo że senior na chwilę obecną nie jest w stanie się ruszać, to jednak nie oznacza to, że opiekunka nie może podjąć próby jego aktywizacji. Przecież głowę, ręce ma sprawne, dlatego warto proponować różnego rodzaju gry i szarady. Wszelkie manualne zajęcia, które senior może wykonywać leżąc, poprawią jego mobilność i dodatkowo utwierdzą go w przekonaniu, że mimo podeszłego wieku jest jeszcze w stanie wiele zrobić. Natomiast wszelkie gry umysłowe, krzyżówki czy łamigłówki pozwolą ćwiczyć pamięć i koncentracje co w podeszłym wieku również jest bardzo ważne.

Zadbaj o odpowiednie łóżko

W zasadzie troska o umeblowanie sypialni seniora spoczywa na jego rodzinie, jednak obeznana z tematem opiekunka może napomknąć, że skoro pacjent jest leżący, warto zainwestować w odpowiedni materac antyodleżynowy. Istotna jest również dobrze dobrana bawełniana pościel, która utrzymuje odpowiednią temperaturę. Dla zwiększenia komfortu pracy opiekunki potrzebne będą specjalne poduszki, wałki ułatwiające ułożenie ciała, jak również odpowiednie ulokowanie łóżka w przestrzeni pokoju sypialnego. Może wydawać się to oczywiste, jednak w obliczu nieszczęścia, jakim jest pogarszający się na skutek wypadku czy udaru stan kochanej osoby, może okazać się, że o tych niuansach nie pomyślano. A powinno się, gdyż znacznie ułatwią one współpracę na linii opiekunka – leżący senior.

Podobne artykuły

Podopieczny z półpaścem

Choroby zakaźne kojarzą się nam przede wszystkim z wiekiem dziecięcym. To wtedy najczęściej chorujemy na różyczkę, świnkę czy ospę wietrzną. Jednak są jeszcze inne choroby, które mogą dotknąć człowieka bez względu na wiek. Jedną z nich jest półpasiec.

Czytaj więcej

Podopieczny po amputacji nogi

Podeszły wiek to niestety okazja do tego, aby różnego rodzaju choroby zaatakowały organizm. Odporność seniorów jest o wiele niższa, przez co nawet niegroźne infekcje mogą okazać się niebezpieczne dla starszej osoby. Niektóre choroby wieku podeszłego mogą doprowadzić do wielu poważnych komplikacji, wśród których znajduje się m.in. amputacja kończyn.

Czytaj więcej