opiekawniemczech.pl

Wywiad z naszą Opiekunką, Panią Violettą

Wywiad z naszą Opiekunką, Panią Violettą

Cyklem wywiadów z naszymi Opiekunami / Opiekunkami - chcemy pokazać, że praca w branży opieki może być dobrą pracą w której Opiekunowie / Opiekunki są doceniani i zadowoleni ze swoich zleceń.
To już nasz siedemnasty wywiad - Pani Viola to osoba, którą cechuje niezwykły spokój i opanowanie, a także wysoka kultura osobista. Posiada przygotowanie medyczne do pracy opiekuna, pracowała również przez długi czas w szpitalu oraz jako terapeuta zajęciowy. Dużo się śmieje i lubi zdrowy styl życia, można rozmawiać z nią na każdy temat.
✅Dominika Medcare24: Pani Ewo, od kiedy pracuje Pani w branży opieki ? Dlaczego zdecydowała się Pani na pracę w opiece ?
Viola: W branży Opieki pracuje od ponad roku. Nie dysponuję zbyt wielkim doświadczeniem, ale bardzo chętnie się wypowiem. �Na pracę w opiece zdecydowałam sie głównie z przyczyn finansowych (podejrzewam jak większość z nas ) oraz od zawsze pragnęłam pomagać ludziom, którzy takiej pomocy potrzebują, jak również zawsze chciałam zdobywać doświadczenia, poznawać nowe miejsca , nową kulturę i uczyć się czegoś nowego od mądrych ludzi.
✅Dominika Medcare24: Jakie szkolenia / kursy udało się Pani zrealizować? Gdzie nauczyła się Pani tak dobrze języka niemieckiego ?�
Viola: Chęć pracy z osobami starszymi praktycznie towarzyszył mi od zawsze dzięki czemu skończyłam policealną szkołę Opiekuna Medycznego oraz Terapeuty Zajęciowego. W Polsce pracowałam w szpitalu na oddziale paliatywnym gdzie uzyskałam mnóstwo doświadczenia i mogłam poznać od kulis pracę z osobami starszymi oraz osobami leżącymi. Pracowałam również jako Terapeuta Zajęciowy w Warsztatach Terapii Zajęciowej z młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. �Język niemiecki był zawsze moja pasją, jak i język angielski . Bardzo dużo uczyłam się sama w domu biorąc lekcje prywatne od nauczycieli. Uczęszczałam na kurs języka niemieckiego na terenie Niemiec. Ale najwięcej uczyłam się z moimi podopiecznymi oglądając z nimi telewizje , słuchając radia , rozmawiając.
✅Dominika Medcare24: Co najbardziej lubi Pani w pracy Opiekunki Osób Starszych ?
Viola: Największą satysfakcją w tej pracy jest widzieć wdzięczność od moich podopiecznych , ulgę i zaufanie, na które sobie trzeba zasłużyć poprawnie wykonując swoje zadania. Największą radością dla mnie jest kłaść się spać i mieć poczucie stuprocentowo wykonanej dobrej roboty.
✅Dominika Medcare24: Jakie cechy charakteru powinna mieć według Pani Opiekunka Osób Starszych z prawdziwego zdarzenia ?
Viola: Opiekunka czy opiekun z prawdziwego zdarzenia to tak, jak każdy nauczyciel, lekarz czy ksiądz powinien najpierw włożyć serce w to co robi, mieć dużo pierwiastka człowieczeństwa w sobie, musi kierować się sercem i mieć bardzo dużo empatii w sobie . To taka osoba, która wychodząc ze swojego domu i wchodząc do domu podopiecznego musi tolerować zasady panujące w tym domu, nie narzucając jednocześnie swoich zasad.
✅Dominika Medcare24: Jakimi podopiecznymi miała się Pani okazję do tej pory zajmować ?
Viola: Do tej pory pracowałam z osobami, które na co dzień potrzebowały wsparcia , poruszającymi się na wózkach inwalidzkich , osobami z demencją oraz z otępieniem starczym...
✅Dominika Medcare24: Czy może nam Pani opowiedzieć najciekawszą historię ze swojej pracy w opiece ? Czy w pracy Opiekuna / Opiekunki zdarzają się też zabawne historie z podopiecznymi - czy mogłaby Pani nam o tym opowiedzieć ?
Viola: Moja najciekawsza historia wydarzyła się na początku kolejnego pobytu na "szteli". Zajęta pracą nie zauważyłam że mój podopieczny sam wyszedł sobie na spacer nie informując mnie o tym. Przetrząsnęłam każdy zakątek osiedla na, którym mieszkał, płacząc i prosząc Boga, aby wszystko się dobrze zakończyło...jakież było moje zdziwienie kiedy to mój podopieczny ze swoją sąsiadka idąc pod pachę zapytał: ...dziecko...a dlaczego Ty płaczesz ???

Podobne artykuły

Chemia między opiekunką a podopiecznym

Relacja zachodząca między opiekunem a podopiecznym to bardzo ważna kwestia. Jeśli stale obecny przy seniorze opiekun potrafi nawiązać z nim kontakt psychiczny i emocjonalny, będzie on ogromnym wsparciem dla osoby starszej, nawet w przypadku niepowodzeń i trudności.

Czytaj więcej

Jak przeprowadzić pierwszą rozmowę z opiekunką?

Opieka nad starszą osobą to wyzwanie. Każdy człowiek ma swoje upodobania, swój charakter – nierzadko specyficzny. Dodatkowo, wraz z wiekiem nasilają się różnego rodzaju dolegliwości, które mogą przyczynić się do tego, że senior będzie drażliwy. Dlatego często zatrudnia się specjalne opiekunki do opieki nad babcią czy mamą. Ma się wtedy pewność, że kochana osoba jest bezpieczna.

Czytaj więcej