opiekawniemczech.pl

Chemia między opiekunką a podopiecznym

Relacja zachodząca między opiekunem a podopiecznym to bardzo ważna kwestia. Jeśli stale obecny przy seniorze opiekun potrafi nawiązać z nim kontakt psychiczny i emocjonalny, będzie on ogromnym wsparciem dla osoby starszej, nawet w przypadku niepowodzeń i trudności.

Dlaczego chemia między podopiecznym a opiekunem jest taka ważna?

Relacja zachodząca między opiekunem a podopiecznym to bardzo ważna kwestia. Jeśli stale obecny przy seniorze opiekun potrafi nawiązać z nim kontakt psychiczny i emocjonalny, będzie on ogromnym wsparciem dla osoby starszej, nawet w przypadku niepowodzeń i trudności.

Pomoc dla ciała i ducha

Opiekunka to nie tylko ktoś, kto karmi, pielęgnuje i czuwa nad bezpieczeństwem swojego podopiecznego. To także, a może przede wszystkim, osoba potrafiąca trafnie odczytać jego różnorodne potrzeby. Choć zaspokajanie najbardziej podstawowych potrzeb osoby starszej jest bardzo istotnym, a do tego niezwykle wymagającym zajęciem, troska o jego komfort psychiczny i emocjonalny jest równie ważna. Osoby starsze często borykają się ze złym samopoczuciem psychicznym, depresją, lękami, trudnym do zidentyfikowania niepokojem, które negatywnie odbijają się nie tylko na ich kondycji psychicznej, ale i fizycznej. Na opiekunce spoczywa wówczas bardzo duża odpowiedzialność – to właśnie ona ma wpływ na jakość życia i codzienne funkcjonowanie seniora.

Kiedy rodzi się więź

Odpowiednia opieka nie byłaby możliwa, gdyby nie specyficzna relacja, jaka rodzi się między opiekunką a podopiecznym. Kiedy senior obdarza opiekunkę zaufaniem i powierza jej swoje wszystkie potrzeby, powstaje więź emocjonalna, dzięki której opiekunka służy pomocą z zaangażowaniem, a senior może czuć się pewnie i bezpiecznie. Nawet wtedy, gdy pojawiają się trudne momenty, taka relacja daje osobie starszej wsparcie psychiczne i emocjonalne.

Znaczenie chemii

Nie da się ukryć, że jak w każdym związku dwojga ludzi, pogłębiona relacja opiekunki i podopiecznego wymaga czasu, pewnego rodzaju pracy i zaangażowania lub tego to, co nazywamy chemią. Chemia to specyficzny rodzaj porozumienia między dwojgiem ludzi, który sprawia, że rozumieją się bez słów, wyczuwają swoje nastroje, a wspólne przebywanie sprawia im dużą przyjemność i satysfakcję. Chemia między opiekunką i podopiecznym bardzo ułatwia wzajemny kontakt i powoduje, że bliska relacja rodzi się w naturalny sposób. Opiekunka jest w stanie lepiej odczytać nastroje i potrzeby seniora oraz znajduje odpowiednie sposoby na to, by je zaspokoić. Nie da się ukryć, że opieka nad osobą starszą jest wówczas dużo prostsza, przyjemniejsza, wymaga mniej wysiłku i daje poczucie zadowolenia. Z kolei dla seniora relacja oparta na wzajemnej chemii daje większe poczucie bezpieczeństwa, zwiększa zaufanie, budzi radość życia.

Co, gdy brakuje chemii?

Istnienie chemii niewątpliwie sprzyja budowaniu pozytywnej relacji między opiekunką i podopiecznym, niestety chemia między ludźmi nie pojawia się na zawołanie. Niekiedy zdarza się, że zamiast niej pojawia się brak porozumienia, który utrudnia nawiązanie więzi. W takich przypadkach warto starać się poznać seniora na tyle, na ile jest to możliwe. Brak chemii nie przeszkadza w tym, aby rozmawiać, spędzać wspólnie czas, uprawiać różne aktywności, a im dłużej opiekunka przebywa ze swoim podopiecznym, tym lepiej zna jego charakter, upodobania i przyzwyczajenia. Z czasem może okazać się, że mimo braku chemii, opiekunka i podopieczny dobrze się rozumieją, a wspólnie spędzany czas przynosi przyjemność i zadowolenie.

W budowaniu dobrego porozumienia z podopiecznym, opiekunce może pomóc:

Hobby

W zbliżeniu się do podopiecznego bardzo pomocne może być poznanie jego hobby lub pasji. W tym celu warto zebrać nieco informacji na dany temat, a następnie pozwolić seniorowi na objęcie roli przewodnika lub nauczyciela w dziedzinie, która go interesuje. W ten sposób można nie tylko polepszyć relację z podopiecznym, ale także sprawić, ze poczuje się potrzebny i szanowany.

Wspólne aktywności

Wspólne wyjścia na spacer, rozrywki, np. gra w szachy, angażowanie w prace domowe, słuchanie muzyki, a nawet oglądanie telewizji, w naturalny sposób zbliża dwoje ludzi. Jeśli senior ma swoje ulubione programy telewizyjne, gatunek muzyczny czy autora książek i chce się tym podzielić z opiekunką, tym lepiej – w takich momentach warto wykazać się zainteresowaniem i otwartością.

Rozmowa

Nic tak nie buduje wzajemnego porozumienia jak częste, szczere rozmowy. Nawet jeśli początki są trudne, a senior nie wykazuje chęci do zwierzeń, warto z cierpliwością, życzliwością i wyczuciem zachęcać do kontaktu, np. proponując wspólne oglądanie rodzinnych zdjęć podopiecznego. 

Podobne artykuły

Lekcja 22 - Pożegnanie z podopiecznym

Jutro jadę do Polski. Rzeczy już spakowałam. Właśnie przyjechałam do szpitala, by pożegnać się z Panem Einig.

Czytaj więcej

Efektywne sposoby rozwiązywania konfliktów z podopiecznym i rodziną podopiecznego

W życiu codziennym niemal każdego dnia zderzamy się z sytuacjami, które mogą stanowić przyczynę potencjalnego konfliktu. Wszędzie tam, gdzie musimy ze sobą współpracować oraz razem funkcjonować istnieje ryzyko, że nasze cele, zasady, wartości oraz sposoby reagowania na różnego typu sytuacje, mogą wzbudzać czyjś sprzeciw lub niezadowolenie.

Czytaj więcej