opiekawniemczech.pl

Towarzysz seniora

Najgorsze w życiu co może się przytrafić to samotność. To właśnie ona jest przyczyną depresji, zwłaszcza u osób starszych. Czasami okazuje się bowiem, że nie chodzi o pogarszający się stan zdrowia czy ograniczoną mobilność. Przede wszystkim chodzi właśnie o to, że nie ma się do kogo odezwać, nie ma się z kim pogadać, nie ma się z kim wyjść na spacer.

Najgorsze w życiu co może się przytrafić to samotność. To właśnie ona jest przyczyną depresji, zwłaszcza u osób starszych. Czasami okazuje się bowiem, że nie chodzi o pogarszający się stan zdrowia czy ograniczoną mobilność. Przede wszystkim chodzi właśnie o to, że nie ma się do kogo odezwać, nie ma się z kim pogadać, nie ma się z kim wyjść na spacer. I dlatego też coraz większą popularnością cieszy się funkcja towarzysza seniora. Jest to szczególnie popularna posada w Niemczech, gdzie w 2015 roku aż 1/3 społeczeństwa będzie w wieku powyżej 60 roku życia. Czym może zajmować się taki towarzysz? Jakie ma mieć kwalifikacje?

Towarzysz do pomocy

Osoba pracująca jako opiekun towarzyszący może być zatrudniona na kilka godzin w ciągu dnia – to już kwestia indywidualna. Jest to swego rodzaju zastępca dla opiekunki czy opieki ambulatoryjnej. Ale podkreślić trzeba od razu, że towarzysz seniora ma za zadanie przede wszystkim towarzyszyć i aktywizować. Od wszystkich innych zadań są specjaliści zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin. Jednak nie oznacza to wcale, że tak zwany asystent asystenta nie powinien mieć żadnego wykształcenia. W zależności od tego, czy chce ogrywać rolę aktywizatora i towarzysza czy może bardziej interesuje go opieka nad pacjentami geriatrycznymi, konieczne jest ukończenie odpowiednich kursów. W przypadku chęci aktywizowania i towarzyszenia, niezbędne w niemieckim prawoznawstwie jest ukończenie czteromiesięcznego kursu. Obejmuje on 160 lekcji oraz dwa tygodnie praktyki. Jeśli natomiast bardziej kieruje się w stronę opieki geriatrycznej, to konieczne jest roczne szkolenie w szkole pielęgniarstwa. Ważne jest również specjalne szkolenie dla osób, które chcą pracować jako towarzysz seniora z demencją. Wiadomo bowiem, że taka osoba wymaga odrobinę innego podejścia, czego właśnie dowiadują się kandydaci podczas szkolenia.

Przede wszystkim aktywizuj

Osoba, która zostanie towarzyszem seniora ma przede wszystkim za zadanie aktywizowanie starszej osoby. Dlatego zanim rozpocznie pracę, warto, aby dokładnie dowiedział się wszystkiego na temat seniora. Co lubi, czego nie lubi, w jakiej jest formie – te wszystkie informacje pomogą mu przygotować profil zadań, dzięki czemu z pewnością trafi w gusta seniora. Zatem zakres działania towarzysza seniora jest doprawdy bardzo szeroki. Towarzysz seniora może wychodzić z seniorem na spacery, na zakupy, jeździć na wycieczki – jeśli na to wszystko pozwala stan podopiecznego. Są przeszkoleni z podstawowego zakresu takich działań jak chociażby rzemiosło, ogrodnictwo, majsterkowanie, malowanie. Bardzo ważny jest także charakter kandydata na towarzysza seniora.

Jaki powinien być idealny towarzysz?

Wiadomo, że osoby starsze często miewają różne humory. Czasami jest to spowodowane gorszym dniem, czasami niestety taki już mają charakter. Jako że towarzysz osoby starszej ma za zadanie zapewniać jej miły czas, musi to być osoba pogoda i wesoła. Konieczna jest odpowiednia dawka empatii, ponieważ czasami starsze osoby potrzebują się po prostu przed kimś wygadać. Jednak towarzysz seniora musi również potrafić być stanowczy i skierować rozmowę na odpowiednie tony, pokazać seniorowi, że wiele ciekawych rzeczy jeszcze przed nim. Taka umiejętność sprawi, że być może uda się przekonać podopiecznego do nowych form aktywności. Na uwadze trzeba mieć tylko to, czy senior nadaje się do takiej formy ruchu oraz przede wszystkim, czy jest nią zainteresowany. Nie wolno bowiem robić nic na siłę – nikt przecież nie lubi być do niczego zmuszany.

Towarzysz, czyli idźmy razem

Najczęściej z funkcją towarzysza seniora kojarzą się nam wspólne spacery. Jednak okazuje się, że nie tylko tego potrzebują starsze osoby. Często w zakres obowiązków wchodzi chociażby wizyta do lekarza, apteki czy na cmentarz, gdzie podopieczny chce posprzątać groby swoich bliskich czy po prostu chwilę u nich pobyć. Może okazać się też, że senior ma zgoła inne upodobania – chce iść na dancing, ale do tej pory nie miał z kim.

Towarzystwo opłacone

W niemieckim systemie zdrowotnym każdy, kto opłaca obowiązkowe ubezpieczenie opieki długoterminowej, może liczyć na świadczenia finansowe związane z opieką pielęgnacyjną. W przypadku towarzysza seniora jest to usługa dodatkowa, aczkolwiek jeśli podopieczny ma przyznany stopień opieki, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby miesięcznie przyznawano mu 125 euro na takie właśnie świadczenia. Istnieje nawet możliwość wystawienia faktury za opiekę „zastępczą” – czyli w sytuacji kiedy codzienny asystent wyjeżdża.

Szukając takiej opcji, jaką jest towarzysz seniora, pamiętajmy zawsze, że nie jest to pełnoprawny opiekun, ponieważ nie przeszedł kursu, zakończonego egzaminem a jedynie kurs. Dlatego nie wolno wymagać od niego żadnych czynności pielęgnacyjnych czy medycznych, ponieważ nie jest on uprawniony do ich wykonywania. Za to możecie być pewni, że dziadek, babcia czy inna starsza osoba w rodzinie doskonale spędzi z kimś takim czas.

Podobne artykuły

Kobieta z babcią

Lekcja 3 - Plan dnia w domu Seniora

Teraz, kiedy poznałam zarówno całą rodzinę Einig jak i rozkład ich domu, tym bardziej ucieszyłam się z wyjazdu do Niemiec. To są naprawdę sympatyczni, mili i otwarci ludzie. Dla nich to także rewolucja w życiu. W końcu przyjęli pod dach obcą sobie osobę. Nagle moje przemyślenia przerwał głos Pani Anety:

Czytaj więcej

Dlaczego przeziębienie może być niebezpieczne dla seniora?

Dopada w sumie milionów Polaków 2-4 razy do roku, trwa około tygodnia... O czym mowa? O wirusowym zapaleniu dróg oddechowych, czyli potocznie określanym przeziębieniu. Nie jest to groźna choroba, ale jej bagatelizowanie może nam przysporzyć nie lada kłopotów. Zwłaszcza jeśli osoba, która padła ofiarą przeziębienia, jest w podeszłym wieku.

Czytaj więcej