opiekawniemczech.pl

Agencja pośrednictwa dla 24-godzinnej opieki

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu starszą osobę. I każdemu z nas zależy na tym, aby jesień życia tego członka rodzina upływa jak najlepiej. Wiadomo jednak, że wraz z upływem czasu zdrowie zaczyna szwankować, seniorzy nie są już tak sprawni jak kiedyś. To z kolei oznacza, że mogą potrzebować o wiele większego wsparcia niż wcześniej.

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu starszą osobę. I każdemu z nas zależy na tym, aby jesień życia tego członka rodzina upływa jak najlepiej. Wiadomo jednak, że wraz z upływem czasu zdrowie zaczyna szwankować, seniorzy nie są już tak sprawni jak kiedyś. To z kolei oznacza, że mogą potrzebować o wiele większego wsparcia niż wcześniej. Niestety, często zdarza się tak, że osoby starsze potrzebują opieki praktycznie cały czas. Oznacza to, że jeden członek rodziny musiałby być przy danej osobie praktycznie cały czas. Jednak co wtedy z pracą i zarabianiem pieniędzy? Dlatego tak dobrze prosperuje, zwłaszcza w Niemczech, model opieki całodobowej. To gwarancja, że senior ma doskonałą opiekę – oczywiście za opłatą. Dlatego też w niemieckim społeczeństwie bardzo popularne są opiekunki z Europy Wschodniej. Są one doskonałą alternatywą dla domów opieki i nie ma co ukrywać – koszt ich usług jest zdecydowanie niższy.

Czym jest opieka całodobowa?

Od razu należy wyjaśnić, że nie oznacza to, że zatrudniony pracownik pracuje non stop przez całą dobę. Bez względu na to, czy zatrudnia się opiekunkę z Polski czy z Niemiec, niemieckie prawo zabrania pracy w wymiarze większym niż 60 godzin tygodniowo. Oznacza to więc, że opiekunka zatrudniona w ramach 24-godzinnej opieki ma jak najbardziej prawo do odpoczynku i przejęcia jej obowiązków przez pozostałych członków rodziny. Zamysł opieki całodobowej jest taki, że opiekunka mieszka wraz ze starszą osobą, dzięki temu zarówno jej, jak i seniorowi jest łatwiej w codziennych obowiązkach. Opieka całodobowa polega głównie na dotrzymywaniu towarzystwa, aktywizowaniu seniora, pomocy przy wykonywaniu podstawowych czynności pielęgnacyjnych, przygotowywaniu posiłków, pomocy w utrzymaniu domu w porządku. Do tego często dochodzą wspólne wyjścia, wizyty u lekarza, a nawet wyjazdy na wakacje. Wszystkie obowiązki powinny być zawarte w umowie podpisanej przed rozpoczęciem współpracy. Jednak jest pewna sfera działań, której zwykła opiekunka całodobowa nie może wykonywać. Mowa tutaj o wszystkich zabiegach pielęgniarskich – zastrzykach, kroplówkach, zmianie opatrunków, wydzielaniu leków. To zadanie dla pielęgniarki, która w ramach obowiązkowego ubezpieczania zdrowotnego dodatkowego, przysługuje starszym osobom, po określeniu stopnia opieki pielęgniarskiej.

Skąd wziąć opiekunkę?

Możliwości jest wiele. Aczkolwiek zważywszy na fakt, że Niemcy najczęściej decydują się na opiekunki z Europy Wschodniej, to zdecydowanie dobrym rozwiązaniem będzie agencja pośrednictwa opiekunek. Dzięki temu wszystkie formalności są załatwione i do starszej osoby przyjęta zostanie kompetentna osoba. Jest kilka rodzajów modeli opieki całodobowej – mówiąc modele, mamy na myśli to, w jakiej formie została znaleziona i zatrudniona taka osoba.

Pierwszy model, to tak zwany model delegowania. Rodzina, która poszukuje opiekunki, podnajmuje w tym celu agencję opiekunek. To oni załatwiają wszystkie formalności, oni również odpowiedzialni są a legalność zatrudnienia. Polska agencja rozpoczyna współpracę z niemiecką agencją, która przekazuje dane potencjalnej opiekunki do rodziny. To na niemieckiej agencji spoczywa obowiązek opłacenia składek zdrowotnych i ubezpieczeń. Rodzina natomiast musi pamiętać, że nie ona jest bezpośrednim przełożonym opiekunki, i nie może wydawać jej poleceń innych niż te zawarte w umowie o prace. Aby mieć pewność, że współpraca pomiędzy agencjami przebiega prawidłowo, powinny one zaprezentować certyfikat A1 potwierdzający płacenie składek i legalność całego procederu. Pamiętać trzeba tez, że koszt całodobowej opieki nie może być niższy niż 2000 euro – tak stanowi niemieckie prawo. Model pośrednictwa to kolejny przykład. Jest to model zatrudnienia za pomocą Agencji Pracy. Rodzina jest wtedy pracodawcą, który ma obowiązek opłacać składki i ubezpieczenie za opiekunkę. Agencja jedynie pośredniczy w tym, aby zleceniodawca i zleceniobiorca byli zadowoleni z oferowanych warunków Jest to model zdecydowanie najdroższy, ponieważ koszt wynosi około 5000 ero miesięcznie. Można również skorzystać z trzeciej opcji, jaką jest samodzielne zatrudnienie osoby, bez pośrednictwa czy wskazania z agencji. Wiele osób szuka w ten sposób opiekunek, jednak zawsze istnieje ryzyko, że zgłaszająca się osoba nie będzie spełniała wymaganych przez was kryteriów. Nierzadko można również trafić na niekompetentne osoby.

Kogo wybrać?

Jeśli kompletnie nie mamy pojęcia, jak zabrać się do wyszukania opiekunki całodobowej dla członka naszej rodziny, zdecydowanie lepiej będzie skorzystać z agencji opiekunek. Mają one w swoich zasobach szereg opiekunek, które z pewnością trafią w wymagania. Pamiętajmy o tym, że aby mieć pewność, że zatrudniona zostanie odpowiednia osoba, koniecznie należy zaznaczyć jakie wymagania musi spełniać. W specjalnym kwestionariuszu wypełnia się więc preferowany wiek, znajomość języka, umiejętność udzielenia pierwszej pomocy – to tylko przykłady, jakie rzeczy można uwzględniać. Nie zapomnijmy też o najważniejszy, - uprzedźmy seniora, że w jego otoczeniu pojawi się nowa osoba, ponieważ starsi ludzie nie przepadają za niespodziankami. Poza tym prawda jest taka, że to właśnie senior będzie z nową opiekunką spędzał najwięcej czasu, więc jego nastawienie do nowej osoby jest kluczowe. Należy mu uświadomić, że opiekunka ma służyć mu jako wsparcie, a absolutnie nie oznacza że jest niedołężny.

Podobne artykuły

Gry i zabawy dla seniorów pobudzające funkcje intelektualne mózgu

Jednym z przykrych skutków starości jest obniżenie funkcji intelektualnych mózgu. To wtedy dotykają nas dotkliwe w skutkach choroby wieku podeszłego - demencja czy choroba Alzheimera.

Czytaj więcej

Język niemiecki dla opiekunek-Lekcja 1

Dzień dobry witaj na 1 lekcji języka niemieckiego firmy Medcare24,zapraszamy do zapoznania się z dialogiem.W dzisiejszym dialogu nasza bohaterka Bożena i jej pierwszy dzień w pracy w Niemczech po przyjeździe na dworzec i do domu podopiecznego.Bożena pozna córkę podopiecznego Panią Anette i podopiecznego pana Einig.

Czytaj więcej