opiekawniemczech.pl

Utrata słuchu u osób starszych i aparaty słuchowe

Podeszły wiek niesie za sobą wiele zmian. Bywa, że często wpływają one niekorzystnie na komfort życia seniora. Mowa o takich zmianach jak chociażby problemy ze wzrokiem, poruszaniem się, ale również problemy ze słuchem. Okazuje się, że w przypadku niemieckich seniorów problem ten jest dość istotny, ponieważ według badań aż 14% Niemców po 50. roku życia skarży się na kłopoty ze słuchem.

Podeszły wiek niesie za sobą wiele zmian. Bywa, że często wpływają one niekorzystnie na komfort życia seniora. Mowa o takich zmianach jak chociażby problemy ze wzrokiem, poruszaniem się, ale również problemy ze słuchem. Okazuje się, że w przypadku niemieckich seniorów problem ten jest dość istotny, ponieważ według badań aż 14% Niemców po 50. roku życia skarży się na kłopoty ze słuchem. Aczkolwiek słowo: skarży się nie jest może zbyt adekwatne.

Nie ma problemu...

Problem polega bowiem na tym, że wiele osób starszych ignoruje ten problem, mimo że znacznie utrudnia im on życie. Robią tak, gdyż boją się, że związane z wiekiem problemy ze słuchem sprawią, iż będą odbierani przez otoczenie jako niedołężni. Jednak warto zaingerować, kiedy obserwujemy, że starsza osoba wykazuje objawy związane z problemami ze słuchem, ponieważ dzięki nowoczesnym aparatom słuchowym można im zaradzić. Jednak aby wiedzieć, kiedy pokierować podopiecznego do laryngologa, trzeba poznać przyczyny i definicję kłopotów ze słuchem związanych z wiekiem.

Dlaczego słuch się pogarsza?

Ludzki organizm to doskonale działająca maszyna – do czasu. Wraz z upływem lat funkcjonowanie wielu narządów pogarsza się, zmysły ulegają przytępieniu. Tak też dzieje się ze słuchem. Istnieje nawet specjalna definicja, która wyjaśnia głuchotę starczą: „przez starczą głuchotę medycyna rozumie powoli upośledzający się słuch na skutek procesów fizjologicznych zachodzących w ludzkim organizmie po upływie 50-60 lat. Związane z wiekiem ubytki słuchu przeważnie są symetryczne i występują w obu uszach jednocześnie”. Jak to wygląda w praktyce? A tak, że senior nie nadąża za tempem rozmowy, głośniejsza muzyka zamiast cieszyć, zaczyna go irytować, słyszy głosy przytłumione i niewyraźne, a prowadzenie rozmowy z kilkoma osobami naraz staje się prawdziwą katorgą. Co gorsze, oprócz wieku, seniorzy mogą być narażeni na problemy ze słuchem z racji na różne choroby, które często pojawiają się w podeszłym wieku. Okazuje się, że wpływ na słuch mają na przykład cukrzyca czy problemy z krążeniem. Często jest to także następstwo pracy w głośnych warunkach.

Kto może pomóc?

Jeśli obserwujemy pierwsze objawy, czyli bardzo głośno grający telewizor, brak odpowiedzi na pytania, niezwracanie uwagi na ciche dźwięki, nienadążanie za tempem rozmowy – to wszystko powinno być dla nas znakiem, że czas na wizytę u laryngologa. Aby mieć pewność, czy mówimy o utracie słuchu, konieczne będzie przeprowadzenie testu słuchu. Wszystkie badania związane z diagnozą są na szczęście bezbolesne. Podczas testu słuchu pacjent nałożone ma na uszy słuchawki, w których stopniowo zaczynają być puszczane dźwięki o różnej częstotliwości. Za pomocą specjalnego przycisku pacjent sygnalizuje, kiedy usłyszy dźwięk. Dzięki temu laryngolog może ocenić ubytek słuchowy. A kolejnym krokiem jest przepisanie aparatu słuchowego.

Aparat słuchowy pomoże

Bez dwóch zdań, aparaty słuchowe są jednym z lepszych rozwiązań. Pomagają one przesyłać do ucha dźwięki o różnej częstotliwości za pomocą specjalnych przewodów, wzmacniając ich natężenie. Dzięki temu senior nie jest wykluczony z życia, ponieważ jest w stanie dalej czynni uczestniczyć w rozmowach. Rodzajów aparatów słuchowych nie brakuje, dlatego wybiera się je pod kątem indywidualnym. Aparat słuchowy musi zostać doskonale dopasowany do ucha pacjenta. Obecnie, dzięki nowoczesnym technologiom aparaty słuchowe mogą mieć wielkość spinacza do papieru, można wybierać różnego rodzaju obudowy, jak również programy słuchania. Podstawowym wskaźnikiem co do wyboru aparatu powinien być nasz ubytek słuchu. Jeśli jest on nie za wysoki, można skorzystać z aparatów wewnątrzusznych, jeśli jednak ubytek jest potężny, lepszym rozwiązaniem będzie aparat zewnątrzuszny.

Jak finansować?

Aparaty słuchowe przez niemiecki system zdrowotny traktowane są jako środki pomocnicze. W zależności od płaconych składek można uzyskać na nie dofinansowanie, aczkolwiek ostatnimi czasy niemieckie kasy chorych są oporne w tej kwestii. Bywa, że aparaty słuchowe traktowane są jako zbędny luksus i świadczenie te jest odmawiane. Dlatego warto zawczasu zadbać o swój słuch, aby nie trzeba było zastanawiać się, czy stać nas będzie na aparat słuchowy. Wiadomo, że wieku nie cofniemy, ale można uchronić słuch na kilka prostych sposobów. Przede wszystkim warto unikać nadmiernego hałasu, chronić uszy przed zimnem i przeciągami. Nie wskazane jest także palenie papierosów. Warto prowadzić zdrowy tryb życia, ponieważ cukrzyca czy choroby wieńcowe mogą negatywnie wpłynąć także na słuch. I co najważniejsze – jeśli tylko zaobserwuje się objawy, które mogą sugerować rozpoczynające się problemy ze słuchem, należy bezzwłocznie udać się do laryngologa. Im wcześniej bowiem kłopot zostanie zdiagnozowany, tym szybciej można rozpocząć działania, które mają na celu poprawienie słuchu, a co za tym idzie, również komfortu życia seniora.

 

 

Podobne artykuły

Upadki osób starszych – przyczyny, następstwa, profilaktyka.

Upadek jest zdarzeniem, w wyniku którego człowiek niecelowo znalazł się na ziemi, podłodze lub innych o niższym poziomie. Upadki zawsze mogą powodować daleko idące, dotkliwe w skutkach konsekwencje.

Czytaj więcej

Postępowanie żywieniowe w problemach żołądkowo-jelitowych u osób starszych.

Problemy gastryczne takie jak zaparcia, biegunki, zgaga, refluks żołądkowo-jelitowy, wzdęcia często dotyczą osób starszych i uprzykrzają im życie. Dlatego też warto zastanowić się czym są spowodowane i jak sobie z nimi radzić?

Czytaj więcej