opiekawniemczech.pl

Dieta na zdrowe zęby

Zęby człowieka to swego rodzaju odzwierciedlenie jego trybu życia. Po nich można poznać czy prawidłowo się odżywiamy, czy dbamy o higienę jamy ustnej. Wiadomo, że wraz z wiekiem stan naszego uzębienia się pogarsza, ale trzeba od razu sobie uświadomić, że starsza metryka nie może być usprawiedliwieniem dla zaniedbania zębów.

Zęby człowieka to swego rodzaju odzwierciedlenie jego trybu życia. Po nich można poznać czy prawidłowo się odżywiamy, czy dbamy o higienę jamy ustnej. Wiadomo, że wraz z wiekiem stan naszego uzębienia się pogarsza, ale trzeba od razu sobie uświadomić, że starsza metryka nie może być usprawiedliwieniem dla zaniedbania zębów. Dlatego poniżej przedstawiamy kompendium wiedzy na temat tego, jak dbać o uzębienie, co jest największym przeciwnikiem i jak sobie z tym radzić.

Higiena, higiena i jeszcze raz higiena

Dbałość o higienę jamy ustnej powinniśmy mieć wpajaną już od najmłodszych lat. Co należy przez to rozumieć? Z pewnością codzienne szczotkowanie zębów, odpowiednio dobraną pastą i szczoteczką. Przyjmuje się, że zęby powinno się szczotkować rano i wieczorem, aczkolwiek jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie mycie ich po każdym posiłku. Jednak to nie wszystko. Należy pamiętać również o stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej. Osadzają się w niej liczne bakterie, które nie usunięte, mogą spowodować stany zapalne, które z kolei osłabiają zęby i powodują ich psucie. Dobrym rozwiązaniem są również nici dentystyczne, które pozwalają usuwać z szczelin międzyzębowych drobinki pokarmu, których nie udało się wyczyścić szczoteczką. Wiadomo również, że w skład dbałości o jamę ustną, wchodzą również kontrole dentystyczne. Przegląd zębów w regularnych odstępach czasu pozwala na szybką reakcję w chwili zaobserwowania początków problemu. Dzięki temu można zęby jeszcze odratować, stosując zabiegi takie jak plombowania czy borowanie.

Zęby a wiek

W przypadku seniorów higieny jamy ustnej jest tak samo ważna. Nie wolno posiłkować się stwierdzeniem, że wraz z wiekiem zęby i tak wypadną, więc nie ma sensu o nie dbać. Owszem, w niektórych przypadkach, jeśli były one od początku słabe, istnieje taka możliwość. Jeśli jednak od zawsze można było poszczycić się silnymi zębami, to odpowiednia higiena sprawi, że mimo wieku dalej będzie można cieszyć się pełnym uzębieniem. A to w przypadku seniorów bardzo ważne. Dlaczego? Ponieważ brak zębów powoduje u nich duży dyskomfort. Mowa zarówno o problemach z jedzeniem twardszych pokarmów, jak również z protezą zębową. Dlatego warto nacisk kłaść na pielęgnację, aby móc kosztować życia jeszcze przez długi czas. W przypadku osób starszych, regularne kontrole stomatologiczne mają większe znaczenie, ponieważ z racji na częstsze występowanie chorób, istnieje poważniejsze ryzyko zagrożeń dla jamy ustnej. Seniorzy najczęściej cierpią na choroby przyzębia spowodowane chociażby zmniejszoną produkcją śliny, która pomaga wypłukiwać bakterie.

Przeciwnicy pięknego uzębienia

Troska o zęby to również odpowiednia dieta. Jest bowiem kilka grup produktów, które z pewnością nie pomogą w utrzymaniu pięknego uśmiechu na długi czas. Zaliczamy do nich:

  • cukry – słodkości to prawdziwi mordercy pięknych i zdrowych zębów. To właśnie nadmiar cukru powoduje próchnicę, która nieleczona doprowadza do ubytków. Wiadomo, że trudno jest całkowicie wyeliminować cukry z naszej diety. Warto jednak wiedzieć, że o wiele zdrowsza jest fruktoza, czyli cukier zawarty w owocach. Dlatego to właśnie owocowe przekąski powinny być dla nas rozwiązaniem w chwili, kiedy najdzie ochota na coś słodkiego. Inne cukry, takie jak sacharoza czy maltoza, powoduje znaczne zakwaszenie jamy ustnej i rozwój bakterii. Szczególnie zdradzieckie są produkty, których spożywanie wymaga długotrwałego kontaktu z jamą ustną – jak chociażby lizaki czy gumy;
  • żywność przetworzona – wiadomo, że zawiera ona mnóstwo konserwantów, barwników, polepszaczy. Ale nie wszyscy wiedzą, że to właśnie te składniki przyklejają się do szkliwa, przez co ślinie jest trudniej zęby obmyć. Dlatego w miarę możliwości należy postawić na żywność nieprzetworzoną.

 

Zdrowy talerze – piękne zęby

Skoro wiadomo, że niektóre pokarmy źle wpływają na nasze uzębienie, logiczne jest, że jest także grupa produktów, które są sprzymierzeńcami w walce o piękny uśmiech. Zaliczamy do nich:

  • produkty bogate w wapń: szpinak, buraki, woda mineralna;
  • produkty bogate we fluor: ryby, cielęcina, ryż;
  • produkty bogate w witaminę D: nabiał, tłuste ryby, kukurydza;
  • produkty bogate w witaminę C: papryka, kalafior, brokuły, truskawki, porzeczki;
  • produkty bogate w witaminę A: wątróbka, sery żółte, morele.

 

Wiemy już co należy jeść, warto jednak sobie uzmysłowić,że kolejność poszczególnych potraw podczas posiłku także nie jest bez znaczenia. Dlaczego? Ponieważ specjaliści radzą, aby jeśli już w naszym jadłospisie znalazły się produkty mniej korzystne dla uzębienia, zjeść je w pierwszej kolejności, na koniec pozostawiając te, których dobroczynną moc podaliśmy powyżej.

Jeśli do tych wskazówek dodamy również rezygnację z nikotyny i alkoholu, to recepta na piękny, zdrowy uśmiech nawet w podeszłym wieku, jest już gotowa.

 

 

 

 

 

Podobne artykuły

Lekcja 4 - Dieta osoby starszej

W przygotowywaniu posiłków dla starszych osób bardzo ważne jest wykorzystywanie zdrowych, zrównoważonych i pełnych w wartości odżywcze składników. Na dzisiejszej lekcji poznasz słownictwo dotyczące diety seniora.

Czytaj więcej

Dieta w depresji - co jeść, a czego unikać by zachować dobre samopoczucie

Depresja to jedna z najczęściej występujących chorób wśród osób dorosłych na świecie. Polskie badania epidemiologiczne dowodzą, że 30 % osób w podeszłym wieku ma objawy depresji, która nie jest zdiagnozowana ani leczona. Schorzenie to jest efektem współistnienia wielu czynników: biologicznych, społecznych, psychologicznych.

Czytaj więcej