opiekawniemczech.pl

Zakupy dla podopiecznego i opiekunki – na co zwracać uwagę?

Robienie zakupów to część pracy opiekunki, która może rodzić wiele pytań. Kto będzie odpowiedzialny za robienie zakupów? Czy opiekunka ma wpływ na to, co będzie kupowane? Jaki budżet będzie przeznaczony na cotygodniowe zakupy? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zakupów dla podopiecznego i opiekunki.

Zakupy dla podopiecznego i opiekunki – na co zwracać uwagę?

Robienie zakupów to część pracy opiekunki, która może rodzić wiele pytań. Kto będzie odpowiedzialny za robienie zakupów? Czy opiekunka ma wpływ na to, co będzie kupowane? Jaki budżet będzie przeznaczony na cotygodniowe zakupy? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zakupów dla podopiecznego i opiekunki.

Podobnie jak w życiu każdego z nas, tak w przypadku seniorów kwestia robienia zakupów to rzecz całkowicie indywidualna. W tej dziedzinie każdy człowiek ma swoje przyzwyczajenia, upodobania i potrzeby, dotyczy to zarówno osób młodych jak i starszych. Uczestnicząc w życiu seniora, opiekunka już na początku poznaje wyznaczone przez jego rodzinę zasady dotyczące robienia zakupów, a w miarę upływu czasu także nawyki i preferencje swego podopiecznego. Jest jednak kilka wskazówek, które mogą ten proces ułatwić i przyspieszyć oraz pomóc uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Kto robi zakupy?

To, kto będzie odpowiedzialny za robienie zakupów zależy przede wszystkim od stanu zdrowia, sprawności i chęci osoby starszej. W praktyce najczęściej jest to obowiązek opiekunki, choć zdarza się, że od czasu do czasu senior chce brać udział w kupowaniu potrzebnych produktów.

Budżet

Zwykle to najbliższa rodzina seniora zapewnia potrzebne środki finansowe, zostawiając opiekunce swobodę w tym kiedy i jak często chodzi na zakupy. Najczęściej pieniądze na zakupy są wydzielane co tydzień (zazwyczaj jest to ok. 50-70 euro), rzadziej raz na miesiąc. W niektórych przypadkach, zwłaszcza, gdy miejsce zamieszkania podopiecznego znajduje się w dużej odległości od sklepu, a opiekunka nie dysponuje samochodem, ciężkie produkty, np. ziemniaki czy kartony z mlekiem, może dostarczać rodzina.

Dieta seniora i opiekunki

Kupując produkty spożywcze, opiekunka musi zwracać uwagę na potrzeby seniora oraz własne. Dość często zdarza się, że zarówno podopieczny, jak i opiekunka mogą spożywać tylko określone artykuły spożywcze i trzeba to uwzględnić w trakcie zakupów.

Rozliczanie się z zakupów

Opiekunka zawsze powinna rozliczać się z powierzonych pieniędzy, jest jednak faktem, że osoby starsze mające kłopoty z pamięcią w tej kwestii mogą zachowywać się nieufnie. Dobrym rozwiązaniem, które może pomóc uniknąć ewentualnych nieporozumień, jest założenie zeszytu, w którym będą zapisywane wszystkie wydatki i wpływy oraz załączone paragony.

Porozumienie i dobry kontakt między opiekunką a seniorem zdecydowanie ułatwia współpracę we wszystkich dziedzinach życia, także w zakupach. Z tego względu, warto poznać poglądy i upodobania seniora i nawet jeśli nie bierze on udziału w zakupach, brać je pod uwagę. Wśród wielu osób starszych można wyróżnić wspólne zachowania konsumenckie, takie jak:

  • przywiązanie do marek, które są dla nich gwarancją jakości,
  • robienie zakupów w tym samym sklepie,
  • niechęć do ryzyka związanego z kupowaniem nieznanych produktów,
  • preferowanie produktów sprawdzonych i niezawodnych,
  • wybieranie produktów świeżych, w niewielkich ilościach.

 

Na koniec warto dodać, że seniorzy, którzy biorą udział w robieniu zakupów, to bardzo często klienci świadomi, dobrze zorientowani w ofertach sklepów. Według niedawno przeprowadzonych badań konsumenckich (GfK Polonia), osoby starsze zwykle dobrze znają ceny poszczególnych produktów, często zwracają uwagę na promocje i chętnie z nich korzystają. Wbrew temu, co zwykło się sądzić, najważniejsza jest dla nich nie cena, a jakość produktu. Co ciekawe, seniorzy, zwłaszcza w krajach zachodniej Europy, chętnie wybierają ekologiczne artykuły spożywcze i mają większą niż młodzi konsumenci świadomość odpowiedzialności za środowisko naturalne. Właśnie dlatego, w trosce o potrzeby żywieniowe, a także porozumienie i dobre samopoczucie podopiecznego, opiekunka podczas robienia zakupów powinna zachowywać elastyczność, otwartość i indywidualne podejście. 

Podobne artykuły

Gry i zabawy dla seniorów pobudzające funkcje intelektualne mózgu

Jednym z przykrych skutków starości jest obniżenie funkcji intelektualnych mózgu. To wtedy dotykają nas dotkliwe w skutkach choroby wieku podeszłego - demencja czy choroba Alzheimera.

Czytaj więcej

Lekcja 2 - Pierwsze dni w pracy Opiekunki

Przerażona, ale i podekscytowana położyłam się spać. Pomyślałam: nie taki diabeł straszny, jak go malują… Ojej, to już 7.00 rano. No dobrze, to do dzieła. Po porannej toalecie weszłam do kuchni, gdzie czekała na mnie Pani Aneta z kubkiem gorącej kawy dla mnie.

Czytaj więcej