opiekawniemczech.pl

Opiekunka bez doświadczenia

W każdym zawodzie doświadczenie jest tym, co ułatwia i czyni efektywniejszym wykonywanie swoich obowiązków. Znajduje to szczególne potwierdzenie w pracy opiekunki – doświadczenie może pomóc nie tylko w prawidłowej opiece nad podopiecznym, ale także właściwym reagowaniu w sytuacjach trudnych.

W każdym zawodzie doświadczenie jest tym, co ułatwia i czyni efektywniejszym wykonywanie swoich obowiązków. Znajduje to szczególne potwierdzenie w pracy opiekunki – doświadczenie może pomóc nie tylko w prawidłowej opiece nad podopiecznym, ale także właściwym reagowaniu w sytuacjach trudnych. Nie oznacza to jednak, że opiekunka bez doświadczenia powinna mieć powody do obaw przed rozpoczęciem pracy. To, jak sobie poradzi w dużej mierze zależy od jej przygotowania, predyspozycji i pozytywnego nastawienia.

Rozpoczynając pracę opiekunki wiele kobiet zastanawia się, czy uda im się sprostać nowym zadaniom. Takie wątpliwości są jak najbardziej uzasadnione i świadczą o odpowiedzialnej postawie przyszłej opiekunki. Opieka nad osobą starszą jest satysfakcjonującym, ale jednocześnie wymagającym zadaniem. Dla opiekunki bez doświadczenia nowe jest nie tylko otoczenie, w którym się znajduje zaczynając pracę, ale także czynności wykonywane przy podopiecznym, które mają wpływ na jego zdrowie, komfort i jakość życia. Taka perspektywa z pewnością może budzić obawy, pamiętajmy jednak, że są one udziałem każdej początkującej opiekunki. Zatem jeśli doświadczenie w opiece nie jest atutem opiekunki, powinna skupić się na swoich innych mocnych stronach. Jakie mogą być atuty opiekunki bez doświadczenia?

  • Odpowiednie predyspozycje

Sympatia dla ludzi starszych, łatwość adaptacji, empatia, cierpliwość, łatwość w nawiązywaniu kontaktów i sprawność fizyczna to najważniejsze cechy, jakimi powinna odznaczać się dobra opiekunka. Świadomość tego, że się je posiada daje poczucie kompetencji i zwiększa wiarę w własne siły. Dzięki nim nawet opiekunka bez doświadczenia może sprostać nowym obowiązkom oraz sprawić, że podopieczny poczuje się dobrze w jej towarzystwie.

  • Znajomość języka obcego

Posługiwanie się językiem, w którym mówi podopieczny to warunek konieczny rozpoczęcia pracy opiekunki. Warto stale pracować nad swoimi umiejętnościami językowymi. Zdecydowanie zwiększa to pewność siebie zarówno w kontakcie z podopiecznym, jak i jego najbliższymi oraz w wielu codziennych sytuacjach, takich jak zakupy, rozmowa z lekarzem czy rehabilitantem seniora.

  • Wykształcenie i dodatkowe umiejętności

Wykształcenie związane z dziedzinami, takimi jak medycyna czy psychologia, niewątpliwie pomaga w pracy opiekunki. Dzięki wiedzy zdobytej podczas edukacji opiekunka bez doświadczenia może rozpoznać wiele symptomów oraz lepiej rozumieć zachowanie osoby starszej. Posiadanie dodatkowych umiejętności i uprawnień, np. prawa jazdy, także może przyczynić się do lepszej jakości świadczenia usług.

  • Brak doświadczenia może być atutem

Zwykle opiekunka, która po raz pierwszy podejmuje się opieki nad seniorem wykazuje szczególnie dużo zaangażowania i chęci jak najlepszego wywiązywania się ze swoich obowiązków. Osoby rozpoczynające pracę opiekunki są bardziej wrażliwe na to, co dzieje się z podopiecznym, nie ulegają rutynie, ani pokusie nawykowego wykonywania swojej pracy. Takiej „świeżości” i otwartości z pewnością mogą im pozazdrościć opiekunki z długoletnim stażem.

Choć zawsze wyjazd do nowego podopiecznego wiąże się ze stresem, dla opiekunki, która wyjeżdża do pracy po raz pierwszy spotkanie z seniorem i jego rodziną bywa bardzo trudnym wyzwaniem. Aby stres związany z rozpoczęciem pracy był mniejszy, przy pierwszym spotkaniu warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Podczas pierwszej rozmowy rodzina może poprosić opiekunkę o przedstawienie się. Jeśli wcześniej przygotuje kilka słów na swój temat, taka rozmowa będzie dla niej mniej stresująca.

  • Opiekunka przed pierwszym spotkaniem powinna także zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat podopiecznego i jego rodziny, w ten sposób okaże swój profesjonalizm.

  • Podczas pierwszej rozmowy można zapytać o przyzwyczajenia, preferencje podopiecznego, dzięki temu opiekunka zyska cenna wskazówki oraz okaże swoje zainteresowanie seniorem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobne artykuły

Czy opiekunka ma obowiązek sprzątać dom podopiecznego?

Podjęcie nowej pracy zawsze wiąże się z obawami. Czy sprostamy stawianym nam wymaganiom, czy wynagrodzenie będzie zadowalające? To tylko niektóre z pytań pojawiające się w głowach osób, które chcą zacząć nowy rozdział w życiu zawodowym. Nie inaczej jest w sytuacji, kiedy decydujemy się na pracę jako opiekunka osoby starszej w Niemczech.

Czytaj więcej

Opiekunka a problemy rodzinne seniora

Opiekując się starszym podopiecznym pośrednio wchodzimy także w relację, jaka panuje w jego rodzinie. Te kontakty niestety nie zawsze są poprawne, a wtedy siłą rzeczy stajemy się świadkami sytuacji, które mogą być kłopotliwe oraz stwarzać pewnego rodzaju niezręczności.

Czytaj więcej