opiekawniemczech.pl

Czy opiekunka ma obowiązek sprzątać dom podopiecznego?

Podjęcie nowej pracy zawsze wiąże się z obawami. Czy sprostamy stawianym nam wymaganiom, czy wynagrodzenie będzie zadowalające? To tylko niektóre z pytań pojawiające się w głowach osób, które chcą zacząć nowy rozdział w życiu zawodowym. Nie inaczej jest w sytuacji, kiedy decydujemy się na pracę jako opiekunka osoby starszej w Niemczech.

Podjęcie nowej pracy zawsze wiąże się z obawami. Czy sprostamy stawianym nam wymaganiom, czy wynagrodzenie będzie zadowalające? To tylko niektóre z pytań pojawiające się w głowach osób, które chcą zacząć nowy rozdział w życiu zawodowym. Nie inaczej jest w sytuacji, kiedy decydujemy się na pracę jako opiekunka osoby starszej w Niemczech. Jednak jeśli dobrze przygotujemy się do wyjazdu, dokładnie zapoznamy się z ofertą pracy, poradzimy sobie doskonale.

Czy na pewno chcę pracować jako opiekunka?

To pierwsze i kluczowe pytanie, jakie powinny sobie zadać potencjalne kandydatki. Nie chodzi tutaj o nadmiar obowiązków, ale o to, czy mamy ku temu odpowiednie cechy charakteru oraz predyspozycje. Praca ze starszą, nierzadko schorowaną osobą, wymaga nie tylko cierpliwości, ale również empatii, współczucia. Ważne jest również, aby potencjalna opiekunka potrafiła wyznaczyć granicę, aby jej podopieczny czy podopieczna zdawali sobie sprawę z tego, że wzajemne kontakty będą przebiegać według określonych reguł. Jeśli mamy te cechy, to najprawdopodobniej doskonale sprawdzimy się jako opiekunka seniora.

Co z obowiązkami?

Słysząc, że ktoś zajmuje się osobą starszą, naszym oczom ukazuje się pielęgnowanie chorego, podawanie mu leków czy wymiana pampersów. Jednak nie do końca tak się przedstawia sytuacja. Po pierwsze, w Niemczech oficjalny status osoby z Polski przyjeżdżającej do opieki nad starszym podopiecznym, to pomoc domowa. Nie może więc podawać leków, wymieniać kroplówek ani pełnić tego typu obowiązków. Od tego jest pielęgniarka, która regularnie odwiedza podopiecznego, w celu wykonania tych wszystkich zabiegów. Co więc wchodzi w zakres obowiązków opiekunki? Pracy nie brakuje, ponieważ dzieli się ona na dwa zakresy. Pierwszym są czynności związane z pielęgnacją i opieką nad osobą starszą. Drugi zakres czynności, do której zobowiązuje ta praca, to zadania związane z prowadzeniem domu seniora.

Kto ustala zakres obowiązków?

Zanim przejdziemy do wymienienia poszczególnych zadań, które spoczywają na barkach opiekunki starszej osoby zatrudnionej w Niemczech, warto podkreślić, że o tym, jaki zakres obowiązków zostanie jej przydzielony, dowiaduje się jeszcze przed wyjazdem. Korzystając z pośrednictwa agencji, nie tylko załatwia wszystkie formalności, ale również zapoznaje się z wymogami umowy jeszcze przed wyjazdem, Owszem, niektóre szczegóły ustala się już na miejscu, dowiaduje się o nich od koordynatora ze strony agencji czy opiekunki, na której miejsce przyjeżdża. Niedopuszczalna jest jednak sytuacja, gdy przyszły pracownik jedzie zagranicę, nie wiedząc, czym ma konkretnie się zajmować. Dzięki temu, że ma wgląd w zakres zadań, może zdecydować, czy dana oferta jest interesująca czy nie. Co powinno się znaleźć w takim dokumencie? Poniżej kilka głównych punktów:

  • zakres obowiązków domowych;
  • czynności pielęgnacyjne;
  • wymagania dodatkowe: prawo jazdy, stopień znajomości języka.

 

Co konkretnie należy robić?

Wspominaliśmy powyżej, że opiekunki muszą zajmować się dwoma sferami życia podopiecznego. Do obowiązków domowych zalicza się:

  • pranie;
  • sprzątanie;
  • gotowanie;
  • prasowanie;
  • zakupy.

 

Jeśli chodzi natomiast o pielęgnację i opiekę nad seniorem to mowa o takich zadaniach jak:

  • pomoc w pielęgnacji i utrzymaniu higieny;
  • zmiana wkładek lub pieluchomajtek;
  • pomoc w przemieszczeniu;
  • asekuracja przy wykonywaniu codziennych czynności;
  • aktywizowanie podopiecznego.

 

Przez ostatni podpunkt należy rozumieć zajęcia, które pomagają seniorowi zachować bystrość umysłu, wspierają jego rozwój fizyczny, jak również zapobiegają apatii i nudzie.

Jak widać, praca opiekunki osoby starszej jest wielowymiarowa. Jednak pamiętać trzeba, że nikt nie może nas zmusić do wykonywania obowiązków innych, niż te zawarte w umowie. Jeśli sami wyrazimy na to zgodę, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać jeszcze inne czynności – oprócz oczywiście tych związanych z rozdzielaniem leków, podawaniem insuliny, wymianą kroplówek czy zmianą opatrunków. Jeśli jednak zakres obowiązków nam nie odpowiada, trzeba to zaznaczyć już na wstępie i ewentualnie szukać innego podopiecznego.

Podobne artykuły

Lekcja 21 - Rozmowa z córką podopiecznego

Pan Einig nadal znajduje się w szpitalu. Jego stan zdrowia się poprawił. Dzisiaj ma przyjechać Anette, powiedziała że musi ze mną porozmawiać…Właśnie przyszła….

Czytaj więcej

Chemioterapia u podopiecznego

Jeszcze do niedawna uważano, że chemioterapia u osób starszych jest kontrowersyjną metodą leczenia. Skutki uboczne rzekomo miały przeważać nad jej korzyściami. Rodziny i niektórzy lekarze obawiali się, że seniorzy z nowotworem, zamiast we względnym spokoju dożyć swoich ostatnich dni, spędzą je w męczarniach, bez wymiernych efektów.

Czytaj więcej