opiekawniemczech.pl

Łazienka bez barier

Projekt łazienki dla osób starszych, jego realizacja i wykończenie ma ogromne znaczenia dla osób o obniżonej koordynacji ruchowej ze względu na swój wiek. Oprócz ułatwienia codziennego życia osobom starszym istnieją również inne powody, które mają znaczący wpływ na dostęp seniorów do pomieszczeń pierwszej potrzeby.

Projekt łazienki dla osób starszych, jego realizacja i wykończenie ma ogromne znaczenia dla osób o obniżonej koordynacji ruchowej ze względu na swój wiek. Oprócz ułatwienia codziennego życia osobom starszym istnieją również inne powody, które mają znaczący wpływ na dostęp seniorów do pomieszczeń pierwszej potrzeby. Dobrze zaprojektowana i wykonana łazienka dla osób starszych daje możliwość dłuższego pozostania w swoim domu bez niebezpieczeństwa kontuzji wynikającej z obniżonej mobilności. Dodatkowo daje to poczucie samodzielności seniorowi i pozostania w psychicznym komforcie niezależności od innych osób. Poniżej przedstawiamy Wam kilka najważniejszych punktów, które powinna spełniać dobrze zaprojektowana łazienka dla osób starszych, aby czuły się w niej komfortowo.

Po pierwsze przestrzeń
Zwiększona przestrzeń w łazience dla osób starszych jest niezbędna. To podstawowy i najważniejszy element związany z projektowaniem łazienki dla seniora. Ze względu na wspomnianą wcześniej trudniejszą koordynację ruchową jest to element, który powinien być bardzo dobrze przemyślany, aby osoba czuła się komfortowo w pomieszczeniu. Powinna mieć ona możliwość obrócenia się wokół własnej osi z lekko wyciągniętymi dłońmi nie zahaczając o żaden element łazienki. Dla osób starszych jest to o tyle ważne, że w trybie omijania przeszkód nie mogą oni nadwyrężać innych mięśni niż standardowe chociażby przy „przeciskaniu” się pomiędzy elementami łazienki. Dodatkowo, przy ewentualnym upadku zmniejsza to ryzyko stłuczenia części ciała o wystające sanitariaty łazienki.

Po drugie dopasowane drzwi
Jest to element często pomijany w realizacji projektów łazienek dla osób starszych, a jest jednym z ważniejszych elementów i bardziej złożony. Nie wystarczą jedynie szersze drzwi (zazwyczaj na tym kończy się wiedza osób, które na co dzień nie zajmują się pracą z osobami starszymi). Ważne, aby drzwi do łazienki otwierały się do zewnątrz, a najlepiej, aby istniała możliwość otwierania się w obie strony, jest to istotny element chociażby w krytycznych sytuacjach, gdy do interwencji musi wkroczyć dodatkowo opieka lub ratownicy medyczni. Drzwi powinny mieć możliwość otwierania zamka również od zewnątrz, osoby starsze często chcą udowadniać, że doskonale sobie radzą sobie w codziennych sytuacjach i robią rzeczy, które niegdyś nie sprawiały im kłopotu, jednak trzeba mieć na uwadze ich zachowania i zabezpieczyć się na możliwość potrzeby pomocy seniorowi.  Oczywiście drzwi powinny swobodnie się otwierać i zamykać, nie mogą być zastawione żadnym przedmiotem ani nawet minimalnie o nie  zahaczać, aby komfort korzystania z łazienki był na najwyższym poziomie. 

Po trzecie toaleta
Przy projektowaniu łazienki dla osoby starszej jest to główny punkt projektu i od niego należy rozpocząć ustawienie innych elementów łazienki, które są niezbędne do utrzymania higieny osobistej. Korzystanie z toalet przez osoby starsze jest dość ciężkim wyzwaniem, ponieważ obciążenie mięśni nóg jest wtedy największe, siadanie przez seniorów na sedesie musi być wspomagana przez ręce. Dlatego przy dostosowywaniu pomieszczenia należy uwzględnić podpórki wspomagające, zarówno przy siadaniu jak i wstawaniu z toalety. Najlepiej, aby barierki znajdowały się po obu stronach toalety, co równomiernie odciąży wszystkie cztery kończyny. Toaleta powinna być zamontowana na poziomie 50 cm, ponieważ im niżej umiejscowiona muszla klozetowa tym większe jest to obciążanie dla mięśni człowieka. Aby senior czuł się komfortowo korzystając z toalety należy również zadbać o dobrą dostępność papieru toaletowego. Powinien on znajdować się (oprócz tego, że) w zasięgu ręki, ale również w bliskości barierek, aby jego użycie było wygodne, a ewentualne zachwianie równowagi mogło być zniwelowane przez podpórki chroniące przed upadkiem.

Po czwarte dostosowana umywalka
Tutaj podobnie jak przy montażu sedesu jedną z ważniejszych wartości jest wysokość, jeśli stoimy przed wyborem zamontowania umywalki wysoko (standardowo) lub nieco niżej należy wybrać tę drugą opcję. Związane jest to z podejściem przyszłościowym, gdy osoba starsza będzie wymagała korzystania w późniejszym czasie z wózka inwalidzkiego. Istotny jest również wybór baterii, najlepiej postawić na nowocześniejsze rozwiązania, które nie wymagają kręcenia kurkami lub wyborem dwóch różnych oznaczonych kolorami. Taka bateria jest łatwiejsza w użyciu, łatwo zatrzymać strumień wody a dobór odpowiedniej temperatury przychodzi płynniej, warto również zastanowić się nad wyborem baterii bezdotykowej, która działa za pomocą czujnika zbliżeniowego i samodzielnie się wyłącza. Nie zapominajmy również o dostępie do lustra nad umywalką, które wspomogą samodzielność osoby starszej. Aby lustro było odpowiednio zamontowane zalecane jest zamontowanie lustra ruchomego, które można ustawiać w różnych kombinacjach, co znacznie ułatwia korzystanie z niego, a seniorowi daje możliwość idealnego dostosowania go do siebie. 

To jedynie cztery punkty idealnej łazienki, która dobrze zaprojektowana i wykończona może służyć seniorom, odciążając przy tym opiekunów, a osobom starszym dając poczucie odpowiedzialności i samodzielności w swoim życiu. Pozostają również kwestie doboru podłogi, powłok antypoślizgowych, kwestie wanny i dodatkowych elementów, które pomagają osobom starszym w codziennych czynnościach fizjologicznych, ale o tym w kolejnych wpisach…. Warto również pytać mimo wszystko naszych seniorów o zdanie, aby czuli ze to pomieszczenie jest robione z myślą dla nich, na pewno to docenią.

Podobne artykuły

Opiekunka bez powołania

Praca opiekuna osoby starszej to – jak wiele innych - praca z misją, wymagająca odpowiednich predyspozycji i cech, które pozwalają na rzetelne oraz fachowe wywiązywanie się z obowiązków.

Czytaj więcej

Opiekunka bez doświadczenia

W każdym zawodzie doświadczenie jest tym, co ułatwia i czyni efektywniejszym wykonywanie swoich obowiązków. Znajduje to szczególne potwierdzenie w pracy opiekunki – doświadczenie może pomóc nie tylko w prawidłowej opiece nad podopiecznym, ale także właściwym reagowaniu w sytuacjach trudnych.

Czytaj więcej