opiekawniemczech.pl

Społeczność seniorów

Istnieje czasem tzw. “konflikt interesów” na linii rodzina - senior domu. Z jednej strony rodzina pragnie, aby osoba starsza została jak najdłużej w domu, wtedy mają pewność, że ta osoba jest bezpieczna, zadbana. Z drugiej jednak strony chce, aby senior był jak najdłużej samodzielny, ponieważ, iż, im dłużej umysł pozostanie aktywny, tym dłużej ciało będzie podążać za nim.

Istnieje czasem tzw. “konflikt interesów” na linii rodzina - senior domu. Z jednej strony rodzina pragnie, aby osoba starsza została jak najdłużej w domu, wtedy mają pewność, że ta osoba jest bezpieczna, zadbana, nie może wydarzyć się żaden wypadek. Z drugiej jednak strony chce, aby senior był jak najdłużej samodzielny, ponieważ zdajemy sobie sprawę, iż, im dłużej umysł pozostanie aktywny, tym dłużej ciało będzie podążać za nim. Dla osób starszych również najważniejsze jest, aby jak najdłużej pozostać samodzielnym z poczuciem decydowania o samym sobie. Jednocześnie chce czuć się bezpiecznie, ale o domu spokojnej starości nie chce nawet słyszeć…

Istnieje pewne rozwiązanie, które może połączyć obie te opcje, dla seniora: bezpieczeństwo i samodzielność, a dla rodziny: opieka i szczęście podopiecznego. Jest to alternatywna forma mieszkania, która scala społeczność seniorów mieszkających w jednym miejscu pozostawiając dużą autonomię dla podopiecznego. 

Wspólnota mieszkaniowa seniorów. Sprawdź jakie korzyści niesie za sobą taka forma zamieszkania, na co zwrócić uwagę, jakie wskazówki mamy dla Ciebie, jeśli zastanawiasz się nad wyborem takiego miejsca. Zacznijmy od podstaw, podziału możliwości, jakie niesie za sobą wspólnota mieszkaniowa dla seniorów.

Klasyczna wspólnota mieszkaniowa

W tym przypadku seniorzy dzielą wspólnie mieszkanie lub dom. Może być to dom prywatny jednego z nich lub wynajęte całe mieszkanie przez kilka osób, a nawet oddzielne pokoje wynajmowany przez nieznane sobie osoby starsze. Pokoje dzienne, kuchnia oraz łazienki są do dyspozycji dla każdego z seniorów. Zarządzanie finansami czy decyzje na temat wspólnych przestrzeni odbywają się wspólnie. Jest to najczęściej spotykana forma wspólnoty mieszkaniowej seniorów. Niesie ona za sobą ogrom korzyści, mieszkańcy cały czas czują się ważni w podejmowaniu decyzji, samodzielni, mają ciągłą interakcję z innymi osobami (rówieśnikami) oraz mają poczucie dbania o siebie, jak i o swoje otoczenie. Jest to idealne rozwiązanie, dla osób których stan jest jeszcze na tyle dobry, że osoba starsza może sama o siebie zadbać na zaawansowanym poziomie.

Wspólnota mieszkaniowa, skupiająca seniorów na danym obszarze.

Jest to opcja dla osób starszych, które posiadają jeszcze duże możliwości ruchowe a ich stan umysłu pozwala na mieszkanie samodzielne. Takiego typu wspólnoty mieszkaniowe charakteryzują się tym, iż każdy z mieszkańców mieszka w osobnym mieszkaniu w budynku mieszkalnym. Różnicą jest to, że jest to skupienie seniorów w jednym miejscu z zachowaniem możliwości udzielenia pomocy w pobliżu miejsca zamieszkania. Kompleksy te posiadają własne placówki lekarskie czy pielęgniarskie, które są gotowe w kilka minut pomóc w stanie zagrożenia zdrowia osoby starszej.

Wspierana wspólnota mieszkaniowa (domy opieki)

Takie jednostki są zazwyczaj założone przez organizacje charytatywne lub opiekę prywatną. Są one skierowane do osób, które potrzebują już 24 godzinnej opieki. Dlaczego warto zaznaczyć, iż mimo znanego nam domu opieki warto dodać zdanie “wspólnota mieszkaniowa”. Ponieważ oprócz pokoi w których mieszkają seniorzy ważne jest również wykorzystanie przestrzeni wspólnej, tak aby każdy czuł się częścią danego domu. Nie tylko własnego pokoju, korytarza czy stołówki, ale miejsca, gdzie można spędzać czas wspólnie. Jest to bardzo ważne, aby zachować stan umysłu na wysokim poziomie zapewniając możliwości spędzania czasu z rówieśnikami. Różnicą jest to, iż w domach opieki na stałe mamy dostęp do personelu pielęgniarskiego i lekarskiego z możliwością wezwania do pomocy, nawet w przypadkach pomocy w sprawach dnia codziennego.

Czy taka forma jest dla każdego?

Oczywiście, że nie. I szczerze, od tego właśnie trzeba zacząć, od zadania osobie starszej pytania “Czy chce?”. Czy potrzebuje rozmów z rówieśnikami, a może jednak woli spędzać czas patrząc na swojego ukochanego wnuka? Czy chce być samodzielny mimo wszystko, czy może woli nie wchodzić już w sprawy finansowe jak opłacanie rachunków, bo nie czuje się pewnie. Każdy nawet najmniejszy aspekt składający się na podjęcie całkowitej decyzji o zamieszkaniu we wspólnocie ma znaczenie i nie należy żadnego z sygnałów ignorować.

Takie formy zamieszkania na pewno nie sprawdzą się dla osób, które nie są gotowe do podejmowania kompromisów. Nie są elastyczne w podejmowaniu decyzji, uważają swoje zdanie za najważniejsze i nie są w stanie dyskutować nad możliwościami podjęcia innej decyzji, niż tą, która sami podjęli. Osoby starsze, często mają już utarte schematy , które bardzo trudno zmienić, z drugiej strony również należy zwrócić uwagę czy senior poradzi sobie w otoczeniu kilkunastu osób. Czy jest podatny na manipulacje, czy broni własnego zdania i czy podejmuje decyzje korzystne dla siebie, czy tylko dla grupy.

Należy również zastanowić się nad potrzebami seniora, czy rzeczywiście pragnie on ciągłejinterakcji z rówieśnikami i wspólnego decydowania o mieszkaniu, czy może sprawia już mu więcej przyjemności czytanie książek i odpoczywanie na tarasie. Może w jakiś sposób boi się pozostać bez bliskiej mu osoby i uszczęśliwianie go na siłę może sprawić mu ból, bo poczuje się odrzucony (?)

Wspólny poziom seniorów. Chodzi tu głównie o zachowanie równowagi w dostosowywaniu miejsc dla seniorów. Aby osoby o dobrej kondycji fizycznej i/lub umysłowej mogły rozmawiać swobodnie na tym samym poziomie, rozwinąć wspólnie zainteresowania i spędzać ze sobą czas efektywnie, rozwijając się wspólnie.

Najważniejsze w uczestniczeniu przez seniora w jakiejkolwiek formie bycia we wspólnocie, jest zaangażowanie. To on musi podjąć decyzję o potrzebie uczestniczenia we wspólnocie ze świadomością zarówno zalet, jak i wad danego miejsca. Mieć pojęcie o możliwości występowania konfliktów, ale i poznania nowych osób, ciągłego rozwoju poprzez rozmowy z rówieśnikami, możliwości dzielenia się doświadczeniami i wiele innych rzeczy, które kiedyś były dla seniora czymś naturalnym.

Najbardziej istotną cechą obstawiająca za taka forma przynależności do społeczności seniorów jest długie zachowanie jasności umysłu i poczucia posiadania swojego miejsca w świecie. Ileż to razy można przeczytać, iż osoba, która żyje samotnie żyje krócej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nasze senior będzie żył dłużej i szczęśliwiej.

Podobne artykuły

Gry i zabawy dla seniorów pobudzające funkcje intelektualne mózgu

Jednym z przykrych skutków starości jest obniżenie funkcji intelektualnych mózgu. To wtedy dotykają nas dotkliwe w skutkach choroby wieku podeszłego - demencja czy choroba Alzheimera.

Czytaj więcej

Seksualność seniorów a praca opiekunki

Praca opiekunki osób starszych z racji swojej specyfiki napotyka po drodze na wiele problemów, na które – pomimo posiadanej wiedzy i doświadczenia - nie zawsze jesteśmy przygotowane.

Czytaj więcej