opiekawniemczech.pl

Praca opiekuna osoby starszej - praca z misją?

Są zawody, o których mówi się, że aby wykonywać je naprawdę dobrze, powinno mieć się coś, co nazywamy poczuciem misji, powołaniem. To praca nauczyciela, wychowawcy przedszkolnego, lekarza, psychoterapeuty. W tym miejscu pojawia się pytanie: a co z opiekunem osoby starszej?

Są zawody, o których mówi się, że aby wykonywać je naprawdę dobrze, powinno mieć się coś, co nazywamy poczuciem misji, powołaniem. To praca nauczyciela, wychowawcy przedszkolnego, lekarza, psychoterapeuty. W tym miejscu pojawia się pytanie: a co z opiekunem osoby starszej? Czy jest to zajęcie, które wymaga szczególnych predyspozycji, dzięki którym możemy nazwać je pracą z misją? Zastanówmy się...

 

Warto zdać sobie sprawę, że nierzadko po tej drugiej stronie stoi osoba schorowana, z ograniczeniami ruchowymi, z kłopotami z pamięcią, wymagająca pomocy i opieki, co za tym idzie w pewien sposób skazana na życzliwość i zaangażowanie osób trzecich. Odpowiadając na jej oczekiwania, musimy wykazywać się elastycznością, zrozumieniem potrzeb i umiejętnością sprostania wyzwaniom. Chcąc nieść pomoc musimy przyjąć pewien system uniwersalnych wartości moralnych i etycznych jako własny sposób na funkcjonowanie w społeczeństwie oraz w nawiązywaniu relacji międzyludzkich. Jednym słowem ważne jest, abyśmy czuli szczerą potrzebę czynienia dobra, a każde działanie było nastawione na pozytywny skutek dla drugiego człowieka. Podejście do starszego podopiecznego z uwzględnieniem tych wszystkich wartości jest niejako gwarantem zachowania jakości pracy opiekuna. Niewątpliwie wpływa także na kształtowanie własnych norm i zasad oraz postrzeganie siebie wśród złożonych relacji międzyludzkich, co z kolei buduje nasze doświadczenie.

 

Czy zatem jest to praca z misją? Niewątpliwie tak. Pamiętajmy bowiem, że umiejętności, podejście, postawa czy nastroje opiekuna zwykle przekładają się na jakość życia podopiecznego. To jacy jesteśmy i w jaki sposób traktujemy seniora, stanowi ważny element jego codziennego funkcjonowania. To dlatego powinniśmy wypracować w sobie nastawienie, że musimy zrobić wszystko, aby pomóc w sposób, który zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i godności. Praca z osobą starszą wymaga cierpliwości, otwartości na drugiego człowieka, zaangażowania i pasji. Można nawet powiedzieć, że oddania się temu, co robimy. Ważne jest, aby opiekuna cechowała empatia, czyli umiejętność wczuwania się w położenie drugiego człowieka, wewnętrzne zdyscyplinowanie, zdolność opanowywania emocji w sytuacjach stresujących, wymagających podejmowania szybkich decyzji.

 

Misją tego zawodu jest niesienie realnej pomocy, czynienie życia seniora łatwiejszym, a nierzadko po prostu bardziej znośnym, wlewanie w nie choć odrobiny radości i uśmiechu. Nie można być dobrym opiekunem bez wiedzy i zaangażowania, bez umiejętności odczytywania i rozumienia potrzeb podopiecznego. Jeśli więc człowiek nie lubi tego, co robi i się w tym nie odnajduje, to niewątpliwie nie będzie dobrym towarzyszem codzienności. Równocześnie należy zdawać sobie sprawę, że pracę tę zwykle przenosi się do własnego domu i własnego życia osobistego. Nie da się bowiem odciąć grubą kreską i w pełni odepchnąć od siebie emocji, w które ubrany jest drugi człowiek czy zostawić za drzwiami problemów, które każdego dnia napotyka się na swojej drodze.

Warto też mieć świadomość i rozumieć, że osoba starsza z racji swojego wieku, w tym dotykającej ją na przykład demencji, może być w swoim sposobie bycia przykra, wydawać się niewdzięczna, że z powodu poczucia bezradności bywa marudna, a czasem wręcz irytująca. I o ile bliskim z racji poczucia więzi i miłości więcej potrafimy wybaczyć i znaleźć w sobie więcej cierpliwości oraz zrozumienia, o tyle w kontakcie z kimś obcym, bywa to znacznie trudniejsze. Z kolei nieumiejętność znalezienia wspólnego języka, wykazania się szczerą chęcią niesienia pomocy, niewątpliwie będzie stanowić przeszkodę w pokonywaniu barier, na które zapewne wielokrotnie napotkamy. To dlatego tak ważna jest wiedza na temat trudności i wyzwań, które mogą się pojawić, ale przede wszystkim swojej w tym roli.  

 

Opiekun osoby starszej towarzyszy podopiecznemu u schyłku jego życia, zdarza się, że jest przy nim do ostatnich dni. To od niego w dużej mierze zależy czy ta jesień będzie pogodna i pełna dobrych doznań, czy raczej smutna i pełna goryczy. Swoje działania trzeba skupić na drugim człowieku, zrobić wszystko, aby jego starość uczynić godną i piękną. Żeby jednak móc to sprawić, trzeba potrafić zobaczyć w nim nie bezradnego, uciążliwego staruszka, a po prostu człowieka - z jego przeszłością, historią, uczuciami. Uprzejmość i zwykła, ludzka życzliwość połączona ze szczerą chęcią niesienia pomocy to coś, co powinno być nieodłącznym elementem tej pracy, tym bardziej, że – co zostało wcześniej napisane - nawet jeśli zamykamy za sobą drzwi, to zwykle się od niej nie odcinamy. Z drugiej strony nie ma chyba większej nagrody niż radość w oczach podopiecznego i jego uśmiech, który pojawia się na nasz widok.

 

Zawód opiekuna osoby starszej jest profesją trudną i wymagającą, a choć nie zawsze wdzięczną, nawet pomimo poświęcenia i wkładanego w pracę zaangażowania, to z poczuciem misji łatwiej jest stawać przed kolejnymi wyzwaniami. Tu nie ma miejsca na egoizm czy jakiekolwiek przejawy niechęci. Pamiętajmy, że nasz optymizm i radość życia udziela się innym, a uśmiech jest zaraźliwy. Aby te wszystkie działania miały sens, samemu trzeba głęboko wierzyć, że jest to coś więcej niż zwykła praca „od-do”, że jest po coś i jest warta poświęcenia. Jednym słowem sami musimy poczuć misję tego, co robimy. Niemniej kiedy praca staje się pasją, my sami też mamy szansę stać się szczęśliwymi ludźmi.

Podobne artykuły

Jakie kwalifikacje powinien mieć opiekun osoby starszej 

W poszukiwaniu lepszego życia coraz częściej decydujemy się na zmiany, wyjeżdżamy za granicę lub przekwalifikowujemy się, w tym podejmujemy trudnej i odpowiedzialnej pracy opiekuna osoby starszej.

Czytaj więcej

Lekcja 4 - Dieta osoby starszej

W przygotowywaniu posiłków dla starszych osób bardzo ważne jest wykorzystywanie zdrowych, zrównoważonych i pełnych w wartości odżywcze składników. Na dzisiejszej lekcji poznasz słownictwo dotyczące diety seniora.

Czytaj więcej