opiekawniemczech.pl

Opieka nad osobą niewidomą

Wzrok jest jednym ze zmysłów poznawczych u człowieka. Dysfunkcjonalność w zakresie jego funkcjonowania przysparza wiele trudności osobie niewidzącej. Idące ze sobą w parze postęp technologiczny i rozwój medycyny próbują te trudności niwelować. W konsekwencji poprawia się jakość życia osób niewidomych.

Wzrok jest jednym ze zmysłów poznawczych u człowieka. Dysfunkcjonalność w zakresie jego funkcjonowania przysparza wiele trudności osobie niewidzącej. Idące ze sobą w parze postęp technologiczny i rozwój medycyny próbują te trudności niwelować. W konsekwencji poprawia się jakość życia osób niewidomych.

Według powszechnie obowiązującej klasyfikacji za osobę niewidomą uznaje się:

  • osobę, która nie widzi od urodzenia bądź od wczesnego dzieciństwa i nie pamięta wrażeń wzrokowych;
  • osobę, która nagle utraciła wzrok na skutek jakiegoś wydarzenia (np. w wyniku wypadku samochodowego) lub też etapowo (np. w wyniku choroby);
  • osobę, która utraciła wzrok w dużym stopniu, ale nie całkowicie, np. odróżnia światłość i ciemność, dostrzega rysy dużych przedmiotów w przestrzeni.

Ludzie zdrowi z reguły nie wiedzą, jak postępować z osobą niewidomą. Jest to uzasadnione, trudno osobie zdrowej zrozumieć możliwości i ograniczenia. Mniej uzasadnione jest postrzeganie osób niewidomych jako całkowicie bezradnych. Osoby takie potrzebują wsparcia i opieki – owszem, jednakże potrafią także samodzielnie funkcjonować w rzeczywistości.

Akcesoria wspomagające funkcjonowanie osób niewidomych

Niewątpliwie najbardziej narażony na zakłócenia w związku z zaburzeniami wzroku jest ogólnie rozumiany proces komunikowania. Bariery powstają m.in. w sytuacji porozumiewania się z otoczeniem (czytanie, pisanie) oraz poruszania się w przestrzeni. Dla samodzielnego funkcjonowania w życiu osób niewidomych wsparciem są różnorodne akcesoria, m.in.: biała laska, lupa, budzik, czujnik, cieczy, farba puchnąca do oznaczania sprzętu, tablica i dłuto brajlowskie, elektroniczna sonda ultradźwiękowa do badania otoczenia.

Czynniki różnicujące stopień pomocy 

Zakres pomocy osobom niewidomym uzależniony jest od wielu czynników, m.in.: wieku chorego, czasu wystąpienia osłabienia (wrodzone, nabyte), rokowań medycznych, umiejętności wykorzystania posiadanych możliwości wzrokowych, motywacja do ich rozwijania, a także występowanie innych chorób czy niesprawności.

Rehabilitacja osób niewidomych

Niepełnosprawność wynikająca z zaburzeń wzorku jest istotnym problemem, wymaga kompleksowej i złożonej rehabilitacji. Osoba niewidoma wymaga opieki w różnych sferach życia, od ogólnej (podstawowej) utożsamianej z codziennym funkcjonowaniem człowieka, zawodowej, psychicznej aż po społeczną. Rehabilitacja podstawową jest swego rodzaju fundamentem i to ona determinuje powodzenie w innych obszarach działania człowieka.

Rehabilitacja podstawowa polega na opanowaniu na nowo umiejętności związanych z wykonywaniem podstawowych czynności takich jak: higiena ciała, odzieży czy pomieszczeń. Ten rodzaj rehabilitacji obejmuje także przyswajanie technik pisania. Istotnym zadaniem jest również przywrócenie zdolności samodzielnego poruszania się w przestrzeni. Uniwersalną pomocą jest biała laska oraz pies przewodnik.

Rehabilitacja zawodowa koncentruje się wokół nauki różnorodnych technik bezwzrokowych umożliwiających podjęcie bądź kontynuację pracy zawodowej. To bardzo ważny aspekt z punktu widzenia potrzeb człowieka. Praca zarobkowa i zatrudnienie zabezpieczają materialne podstawy egzystencji oraz dają poczucie przynależności i przydatności społecznej.

Rehabilitacja psychiczna polega przede wszystkim na akceptacji siebie i swojej niepełnosprawności. Akceptacja nie oznacza przyjęcia biernej postawy i całkowitego godzenia się ze skutkami niepełnosprawności, wręcz przeciwnie. Powodzenie w tym zakresie uzależnione jest od rehabilitacji podstawowej. Bardzo ważne jest obcowanie z innymi niewidomymi, rozmowy z nimi, wymiana doświadczeń.

Rehabilitacja społeczna jest swoistym zwieńczeniem podejmowanych działań i wysiłków rehabilitacyjnych. Nierzadko okazuje się, że osoba wraz z utratą wzroku, traci również pozycje w grupach, do których należała. Stąd ważne jest, aby w miarę możliwości zachować dotychczasowe role społeczne i utrzymać oraz nawiązywać nowe relacje międzyludzkie.

Trudno się nie zgodzić z faktem, że osoby niewidome potrzebują więcej zrozumienia czy życzliwości. Nie oznacza to jednak, że należy je otaczać nadmierną opieką i we wszystkim wyręczać. Takie zachowania tylko pogłębiają trudności chorego, które i bez tego są niemałe. Stąd istotna jest wiedza na temat problemu, ponieważ działanie po omacku czy kierowanie się intuicją mogą przynieść niepełnosprawnemu więcej szkód niż korzyści.

Podobne artykuły

Opieka nad pacjentem z cewnikiem

Większość oddziałów szpitalnych, w mniejszym lub większym stopniu wykonuje zabiegi cewnikowania, co związana jest z ingerencją w jałowe środowisko, z zagrożeniem przedostania się drobnoustrojów mogących wywołać niepożądane skutki.

Czytaj więcej

Opieka nad pacjentem z zaburzeniami snu

Sen jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania człowieka, któremu poświęcamy aż 1/3 część życia. Ma on ogromne znaczenie w kontekście prawidłowego rozwoju, regeneracji oraz funkcjonowania naszego organizmu a tym samym nas samych.

Czytaj więcej