opiekawniemczech.pl

Nieprzyjemny zapach w mieszkaniu – jak się go pozbyć?

Mieszkanie to nasza twierdza, miejsce, w którym chcemy się czuć dobrze i komfortowo. To tutaj wypoczywamy po ciężkim dniu, to tutaj się relaksujemy. Aby mogło one w pełni spełniać swoje funkcje, musi być zadbane i czyste.

Mieszkanie to nasza twierdza, miejsce, w którym chcemy się czuć dobrze i komfortowo. To tutaj wypoczywamy po ciężkim dniu, to tutaj się relaksujemy. Aby mogło one w pełni spełniać swoje funkcje, musi być zadbane i czyste. Zapuszczone cztery kąty, z których na dodatek wydobywa się nieprzyjemny zapach – to nic miłego. Jednak spokojnie – są sposoby na to, aby niemiłą woń zniknęła raz na zawsze.

Zlokalizuj problem

Najważniejszą kwestią jest zlokalizowanie problemu, czyli zorientowanie się, co konkretnie śmierdzi w mieszkaniu. Jeśli mamy pod opieką starszą osobę, to bardzo często właśnie za jej przyczyną może dojść do takich sytuacji. Seniorzy bowiem cierpią na różne zaburzenia, jak chociażby nietrzymanie moczu czy kału, przez co niezwykle istotną kwestią jest ich higiena osobista. Wiele starszych osób wstydzi się poprosić o pomoc przy zmianie bielizny czy pieluchomajtek, więc dochodzi do sytuacji, kiedy zabrudzona bielizna czy odzież ląduje w różnych zakamarkach mieszkania. I już mamy odpowiedź, skąd wydobywa się taki zapach. Bardzo często niemiła woń może brać się ze źle przechowywanych, spleśniałych ubrań, z magazynowanych resztek jedzenia, które zaczynają gnić, czy też z rzadko opróżnianego kosza na śmieci. Na unoszący się w mieszkaniu zapach wpływają przygotowywane w nim potrawy oraz palenie papierosów.

Czystość to podstawa

Jeśli masz pod opieką osobę starszą, to koniecznie trzeba zadbać o jej higienę osobistą. Oczywiście, nie wszyscy seniorzy mają z tym problem, jednak są ludzie, których ograniczenia ruchowe sprawiają, że w tej kwestii nie są całkowicie samodzielni. Dlatego rolą opiekuna jest pomoc w pielęgnacji, dbałość o czystą bieliznę i odzież, dzięki czemu starszy podopieczny nie tylko będzie właściwie wyglądał, ale również jego samopoczucie będzie o wiele lepsze. Podobnie sytuacja przedstawia się, w kwestii dbałości o mieszkanie. Aby mieć pewność, że nigdzie nie zalegają „koty” z kurzu, że pozostawione przez zapominalskiego podopiecznego resztki jedzenia nie zaczynają gnić, trzeba regularnie sprzątać każde pomieszczenie.

Poniżej przedstawiamy kilka sztuczek, które pozwolą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Na przekór fetorowi

Podstawową czynnością, która pozwoli pożegnać się z fetorem w mieszkaniu, to częste wietrzenie pomieszczeń. Zalegające masy stęchłego powietrza, w którym utrzymują się zapachy wszystkich domowników, to nic przyjemnego. Jednak regularne otwieranie okien – nawet zimą sprawi, że cyrkulacja powietrza będzie odpowiednia, a niemiły zapach nie będzie miał nawet czasu się rozprzestrzenić. Jeśli wyczuwasz dym papierosowy, który na dobre zagościł w obiciach kanap czy foteli, to bez obaw – jest i na to sposób. Wystarczy posypać obicia sodą oczyszczoną i pozostawić tak na kilka godzin. Następnie zebrać sodę odkurzaczem.

Kuchenne propozycje

Bardzo często źródłem mało przyjemnej woni w mieszkaniu jest kuchnia, a szczególnie zlewozmywak, w którego rurach osiadają resztki jedzenia i tam rozpoczynają proces gnilny. Na to również jest proste rozwiązanie. Wystarczy do odpływu wrzucić rozdrobnione skórki cytryny czy pomarańczy, które neutralizują brzydkie zapachy. Zalanie ich wrzącą wodą powinno rozwiązać sprawę. Jeśli to lodówka jest źródłem stęchłego zapachu, to koniecznie umieść w niej naczynie z proszkiem do pieczenia. Jest to doskonały neutralizator. Jeśli smród wydobywa się z pojemnika na śmieci, to należy go opróżnić, dokładnie umyć, a następnie stosować specjalną mieszankę wody z sodą oczyszczoną. Ta ostatnia to prawdziwy dobroczyńca w każdym mieszkaniu – nie tylko doskonale czyści, ale również pomaga pozbyć się nieprzyjemnych woni.

Gdy domowe sposoby to za mało

Czasami bywa tak, że fetor jest już tak silny, tak wgryzł się w meble i sprzęty, że domowymi sposobami sobie z nimi nie poradzisz. W takich sytuacjach warto sięgnąć po cięższy oręż. Na początek można spróbować neutralizatorów. Jednak jeśli one nie dadzą rady, jest jeszcze jedno rozwiązanie – ozonowanie. Zabieg ten polega na wpuszczeniu do pomieszczenia ozonu, który przenika w każdą szczelinę. Pomaga zniwelować nawet najbardziej uciążliwy zapach, działa również bakteriobójczo. Ozonowaniem zajmują się specjalne firmy, których ofertę bez problemu znajdziesz w sieci.

Dbałość o czystość mieszkania to obowiązek jego mieszkańców, aczkolwiek często jest on przeniesiony na innych, jak chociażby na opiekunów starszych osób. Aby nie przysparzać sobie nadmiaru pracy, warto na bieżąco usuwać źródła ewentualnego fetoru – uniknąć przetrzymywania żywności, kontrolować podopiecznego pod kątem higieny osobistej, regularnie sprzątać, nie dopuszczać do palenia papierosów wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu problem nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu nie będzie twoim problemem.

Podobne artykuły

Jak pielęgnować pacjenta z osteoporozą

Praca opiekuna osoby starszej wymaga od nas indywidualnego podejścia do każdego podopiecznego i powinna uwzględniać wszelkie ograniczenia oraz choroby, z którymi musi się mierzyć, zarówno dotyczące jego fizyczności, jak i sfery psychicznej. Nie inaczej jest w przypadku seniorów dotkniętych osteoporozą.

Czytaj więcej

Jak pomagać w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa?

Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK), jest chorobą należącą do grupy schorzeń przewlekłych, o podłożu zapalnym, choć jej etiologia i proces powstawania, nie zostały do końca poznane. W ZZSK, stanem zapalnym objęte są stawy krzyżowo- biodrowe, stawy kręgosłupa, ale także więzadła oraz tkanki występujące w obrębie kręgosłupa.

Czytaj więcej