opiekawniemczech.pl

Jak przygotować się do wymiany na miejscu pracy z inną opiekunką

Opieka nad seniorem to odpowiedzialne zadanie, do którego trzeba się przygotować. Zdarzają się sytuacje, kiedy opiekunki na długi czas związują się z jednym podopiecznym, aczkolwiek nie brakuje też momentów, kiedy dochodzi do wymiany opiekunek.

Opieka nad seniorem to odpowiedzialne zadanie, do którego trzeba się przygotować. Zdarzają się sytuacje, kiedy opiekunki na długi czas związują się z jednym podopiecznym, aczkolwiek nie brakuje też momentów, kiedy dochodzi do wymiany opiekunek. Jest to naturalna kolej rzeczy, jednak trzeba pamiętać, że do takiej sytuacji musi być przygotowana zarówno osoba sprawująca opiekę nad starszym człowiekiem, jak i sam podopieczny.

W oczekiwaniu na zmienniczkę

Jeśli jesteś w sytuacji, że to ty przywitasz nową opiekunkę w domu podopiecznego, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Co przez to należy rozumieć? Przede wszystkim zebranie wszystkich niezbędnych informacji nie tylko dotyczących seniora, ale również jego otoczenia. Jeśli wiesz już, że zbliża się termin wymiany, powinnaś zadbać o to, aby w początkowych dniach pracy, nowa osoba nie musiała się borykać ze zmianami. Co zaliczamy do listy spraw, którą powinnaś załatwić przed wyjazdem?

  • umówienie planowanych wizyt lekarskich;
  • przygotowanie zapasu leków;
  • uzupełnienie niezbędnych produktów w domu.

 

Warto też spisać na kartce wszystkie niezbędne informacje, które mogłoby się okazać przydatne dla nowo przybyłej. Zalicza się do nich:

  • adresy i telefony przychodni lekarskich;
  • numery telefonu pielęgniarki;
  • adresy najbliższych punktów usługowych;
  • rozpiska dnia seniora;
  • ulubione dania.

 

Oczywiście najważniejszą kwestią są wszystkie dane dotyczące stanu zdrowia podopiecznego. Mowa tutaj zarówno o:

  • stanie fizycznym, jak i psychicznym seniora;
  • rozpisce z zaleceniami dietetycznymi;
  • notatce o przypadłościach, na które senior cierpi;
  • liście produktów, na które jest uczulony;
  • częstotliwości wizyt lekarskich czy odwiedzin pielęgniarki.

 

Jak to powiedzieć seniorowi?

Wymiana na miejscu pracy to również duża zmiana dla starszego podopiecznego. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie stawiać go przed faktem dokonanym, a powoli przygotować do nadchodzących zmian. Najlepiej sprawdzi się tutaj rozmowa, podczas której senior zostanie poinformowany o zmianie na stanowisku jego opiekunki. Reakcje mogą być różne – wszystko zależy od tego, w jakim stopniu zżyliście się ze sobą. Twoim zadaniem jest wyjaśnić podopiecznemu, że nowa opiekunka będzie równie gorliwie wykonywać swoje obowiązki, że zostawiasz jej wszystkie informacje, dzięki którym będzie mogła, jak najszybciej wdrożyć się w swoją pracę. Dla seniora bardzo istotne jest, aby ewentualna zmiana przebiegała sprawnie, aby do jego dotychczasowego życia nie wdarł się chaos. Warto, abyś również była w stanie przekazać najważniejsze informacje na temat nowej osoby – z pewnością podopieczny będzie ciekawy tego, z kim teraz przyjdzie spędzać mu więcej czasu.

Nadchodzi dzień wymiany

To, czy spotkasz się osobiście ze swoją zmienniczką, zależy od terminów waszej podróży. Warto to tak zaplanować, aby móc spędzić wspólnie kilka godzin, podczas których można na żywo przekazać jeszcze więcej przydatnych informacji. Podczas takiego spotkania można pokazać najbliższą okolicę, odpowiedzieć na nurtujące pytania, jak również pomóc w zapoznaniu się nowej opiekunki z podopiecznym. Jeśli jednak takiej możliwości nie ma, koniecznie zostaw rozpiskę, na której znajdą się dane, o których nie wspomniano wcześniej. Zaliczyć do nich można chociażby informacje o ulubionych programach telewizyjnych seniora, o tym, jakie wsparcie oferuje rodzina, w jaki sposób należy się rozliczać z budżetu. Przyszłej zmienniczce powinno się także zostawić namiary do siebie. Wiadomo, że w pierwszych dniach pracy może mieć ona jeszcze wiele pytań i z radością przyjmie pomoc, nawet telefoniczną czy mailową.

Odpowiednie przygotowanie do wymiany na miejscu pracy z inną opiekunką sprawi, że wszystko pójdzie gładko. Nie tylko nowa osoba się szybciej zaaklimatyzuje, ale również podopieczny nie będzie czuł się zagubiony, jeśli wszystko zostanie mu odpowiednio wcześniej przekazane.

Gdy ty jesteś nowa...

W sytuacji, gdy to ty przyjeżdżasz jako nowa osoba, przed wyjazdem załatw wszystkie bieżące sprawy w Polsce – niech nie stresuje cię nieodwołana wizyta u lekarza czy umówione spotkanie. Przygotuj sobie wszystkie niezbędne dokumenty, możesz również spisać listę pytań, które masz do swojej poprzedniczki. Z pewnością będzie ona odpowiednio przygotowana do twojego przyjazdu i większość informacji otrzymasz od razu, ale nie bój się pytać. W końcu od tego, jak dobrze się przygotujesz do nowych zadań, zależy atmosfera w pracy, jak i relacje ze starszym podopiecznym. I przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość – początki zawsze są trudne, jednak wystarczy parę dni, abyś wdrożyła się w swoje nowe obowiązki.

Podobne artykuły

Lekcja 2 - Pierwsze dni w pracy Opiekunki

Przerażona, ale i podekscytowana położyłam się spać. Pomyślałam: nie taki diabeł straszny, jak go malują… Ojej, to już 7.00 rano. No dobrze, to do dzieła. Po porannej toalecie weszłam do kuchni, gdzie czekała na mnie Pani Aneta z kubkiem gorącej kawy dla mnie.

Czytaj więcej

Jak pielęgnować pacjenta z osteoporozą

Praca opiekuna osoby starszej wymaga od nas indywidualnego podejścia do każdego podopiecznego i powinna uwzględniać wszelkie ograniczenia oraz choroby, z którymi musi się mierzyć, zarówno dotyczące jego fizyczności, jak i sfery psychicznej. Nie inaczej jest w przypadku seniorów dotkniętych osteoporozą.

Czytaj więcej