opiekawniemczech.pl

Jak przeżyć święta z dala od rodziny?

Decydując się na pracę opiekunki dla osoby starszej w Niemczech, trzeba sobie uświadomić, że czeka nas wiele wyrzeczeń. Największym z nich jest rozdzielenie z rodziną – zazwyczaj aż na kilka miesięcy. Jak poradzić sobie z tęsknotą? Czy jest to w ogóle możliwe?

Decydując się na pracę opiekunki dla osoby starszej w Niemczech, trzeba sobie uświadomić, że czeka nas wiele wyrzeczeń. Największym z nich jest rozdzielenie z rodziną – zazwyczaj aż na kilka miesięcy. Jak poradzić sobie z tęsknotą? Czy jest to w ogóle możliwe?

Wir pracy

Podejmując pracę opiekunki osoby starszej za granicą, przyjmuje się na siebie wiele obowiązków. I może dobrze, że praca ta jest taka wymagająca, ponieważ obowiązki pozwalają przetrwać pierwsze, najtrudniejsze chwile tęsknoty za rodziną i przyjaciółmi. A obowiązków w tym fachu nie brakuje.

Wystarczy wymienić kilka z nich:

  • wykonywanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych;
  • pomaganie w przemieszczaniu się;
  • aktywizacja seniora;
  • przygotowywanie posiłków i pomoc w ich jedzeniu;
  • sprzątanie;
  • zakupy.

 

Jednak w końcu nadchodzi wieczór i tęsknota za najbliższymi dochodzi do głosu. Na szczęście mamy praktycznie nieograniczony dostęp do Internetu, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby w czasie wolnym od pracy rozmawiać z najbliższymi przez komunikatory internetowe. To może stanowić namiastkę domu.

Poszukaj znajomych

Jeśli twoja znajomość niemieckiego nie jest oszałamiająca, to warto ją podszkolić. Będzie wtedy okazja do ucinania sobie pogawędek z podopiecznym, co skutecznie pozwala odwrócić myśli od braku bliskich dookoła. Jeśli jednak nie chcesz zbytnio spoufalać się z seniorem lub po prostu nie jest on w dobrej formie, warto zajrzeć na fora internetowe dla opiekunek. Znaleźć tam można bratnie dusze, które też tęsknią za domem.

Gdy nadejdzie świąteczny czas…

Nie da się ukryć, że najgorszym czasem na rozłąkę są święta Bożego Narodzenia. Niestety, czasami tak się zdarza, że trzeba je spędzić w pracy, oddalonej od domu o setki kilometrów. Jak sobie z tym trudnym czasem poradzić? Czy możliwe są wesołe święta w gronie obcych ludzi? Okazuje się, że tak. Kiedy już pierwsza frustracja i żal minie, warto wspólnie z seniorem zacząć przygotowywać święta. To doskonała okazja do tego, aby poznać świąteczne niemieckie tradycje. Z pewnością zdziwi Cię fakt, że w Niemczech to nie Wigilia jest najważniejsza, ale pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Nie spodziewaj się też pustego nakrycia na stole, dwunastu potraw czy łamania się opłatkiem. Za to będziesz mieć okazję do skosztowania sałatki ziemniaczanej, pieczonych kiełbas i potraw z kiszonej kapusty. Jeśli chodzi o samo Boże Narodzenie, to na stole królować będzie pieczona gęś i mnóstwo słodkości. Takie łączone święta będą dobrą okazją, aby zaprezentować nie tylko swój kunszt kulinarny podczas przygotowania jednego czy dwóch polskich dań, lecz także zdolności manualnych, ponieważ Niemcy dużą wagę przywiązują do pięknych ozdób – nie tylko choinkowych. Można je robić wspólnie z podopiecznym, co pozwoli na zacieśnienie więzi.

Wirtualne święta

Wiadomo, że to wszystko i tak nie zastąpi najbliższych. Jednak dzięki dostępowi do Internetu, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mogła wirtualnie zasiąść ze swoimi najbliższymi przy stole. Dzięki internetowym komunikatorom możesz połączyć się w formie video rozmowy przez telefon, tablet czy laptopa. Nie jest to równoznaczne z rzeczywistą rozmową – oczywiście, jedynie pewną namiastką. A nieobecność na świętach zrekompensujesz najbliższym pięknymi upominkami, które możesz w czasie adwentu nabyć na tradycyjnych jarmarkach świątecznych, których w Niemczech nie brakuje.

Wszystko można ustalić

Jeśli mimo wszystko nie wyobrażasz sobie sytuacji, kiedy nie ma Cię podczas świąt w rodzinnym domu, to powinnaś zaznaczyć to podczas szukania pracy. Podczas podpisywania umowy z potencjalnym pracodawcą od razu warto zapowiedzieć o planowanym wyjeździe do Polski na święta. Dzięki takiemu jasnemu postawieniu sprawy zarówno Ty, jak i pracodawca wiecie czego oczekiwać. A jeśli warunki nie odpowiadają którejś ze stron zawsze jest opcja wyszukania innej oferty pracy. Pamiętaj więc, że nie ma sytuacji bez wyjścia i wszystko można ustalić – pod warunkiem, że ma się wsparcie w postaci agencji pracy dla opiekunek, która dobierze Ci pracę pod Twoje wymagania.


 

Podobne artykuły

Jak pielęgnować pacjenta z osteoporozą

Praca opiekuna osoby starszej wymaga od nas indywidualnego podejścia do każdego podopiecznego i powinna uwzględniać wszelkie ograniczenia oraz choroby, z którymi musi się mierzyć, zarówno dotyczące jego fizyczności, jak i sfery psychicznej. Nie inaczej jest w przypadku seniorów dotkniętych osteoporozą.

Czytaj więcej

Jak pomagać w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa?

Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK), jest chorobą należącą do grupy schorzeń przewlekłych, o podłożu zapalnym, choć jej etiologia i proces powstawania, nie zostały do końca poznane. W ZZSK, stanem zapalnym objęte są stawy krzyżowo- biodrowe, stawy kręgosłupa, ale także więzadła oraz tkanki występujące w obrębie kręgosłupa.

Czytaj więcej