opiekawniemczech.pl

Jak prawidłowo ubierać podopiecznego?

Ubranie się – dla wielu z nas żaden problem; dla starszych i schorowanych – niekiedy wyzwanie. Niedomagający kręgosłup, osłabione ręce i dłonie nie radzą sobie z najprostszymi czynnościami. Zawiązanie sznurowadeł, zapięcie guzików, założenie rajstop czy skarpet graniczy z niewykonalnym. Jak sobie z tym poradzić? Są na to sposoby i urządzenia, które mogą wiele ułatwić.

Ubranie się – dla wielu z nas żaden problem; dla starszych i schorowanych – niekiedy wyzwanie. Niedomagający kręgosłup, osłabione ręce i dłonie nie radzą sobie z najprostszymi czynnościami. Zawiązanie sznurowadeł, zapięcie guzików, założenie rajstop czy skarpet graniczy z niewykonalnym. Jak sobie z tym poradzić? Są na to sposoby i urządzenia, które mogą wiele ułatwić. Ale to nie wszystko… Ważny jest również prawidłowy dobór odzieży.

Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy organizm osoby starszej szczególnie narażony jest na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Amplitudy temperatur, sprzyjające rozwojowi wirusów, są szczególnie odczuwane przez seniorów. W doborze stroju ważna jest równowaga – nie można dopuścić do wychłodzenia lub przegrzania organizmu. Zaleca się tzw. ubieranie na cebulkę, aby po wejściu do ciepłego pomieszczenia, móc szybko zdjąć warstwę ubrania i nie dopuścić tym samym do przegrzania. Zarówno przegrzewanie, jak i przemoczenie zwiększają prawdopodobieństwo infekcji.

Spódnice, spodnie na gumki, bluzki bez guzików i suwaków, swetry bawełniane, wsuwane buty bez sznurowadeł i płaskie – wszystko to znacznie ułatwia zadanie. Nie bez znaczenia jest też skład tych ubrań. Naturalne włókna są przyjazne w kontakcie ze skórą, ponadto łatwo się je pierze i nie wymagają prasowania. Ubrania powinny być luźne i nie krępować ruchów chorego.

Podczas spaceru chłodną porą nie można zapomnieć o czapce, szaliku, rękawiczkach. Dobrze, żeby płaszcz lub kurtka były dłuższe.

Inaczej ubiera się chorego, który nie jest zdolny do samodzielnego poruszania się. Wówczas najlepsze są bawełniane podkoszulki z długim rękawem, bez guzików i suwaków. W przypadku takich podopiecznych stosuje się pampersy bądź ceratkę z pieluchą. Należy też zadbać o to, żeby stopy chorego nie zmarzły, najlepsze okazują się bawełniane skarpetki.

Jak ubierać chorego w dzień?

To zależy. Jeśli podopieczny jest z nami w stałym kontakcie, nie odczuwa dyskomfortu podczas ubierania, to nie należy pozostawiać go w stroju do spania. To z pewnością wpłynie pozytywnie na jego samopoczucie i doda energii. Mimo że może przysparzać pewnych kłopotów, jednak warto o to zadbać dla normalności funkcjonowania seniora. W przeciwnym razie – kiedy senior odczuwa dolegliwości w związku ze zmianą stroju i pozycjami z tym związanymi – należy robić to możliwie rzadziej, w sytuacjach koniecznych ze względu na komfort i higienę. Jeśli senior większość czasu spędza w łóżku, można pójść na kompromis. Dres, lekkie bluzki, legginsy zdadzą egzamin w tym wypadku. Dla samego rozróżnienia dnia i nocy.

Rynek nie próżnuje

Oferta sklepów specjalistycznych jest dość bogata w przyrządy, które wspierają zarówno opiekuna, jak i chorego w procesie ubierania. Wśród podstawowych przyrządów wyróżnia się:

  • pomocnik do ubierania się łączący w sobie dwie funkcje: chwytaka do ubrań i łyżki do butów, przy użyciu pomocnika osoba starsza jest w stanie założyć na siebie rozsuwaną bluzę oraz włożyć obuwie;
  • przyrząd do zdejmowania butów – ułatwia ściąganie obuwia bez użycia rąk, sprawdza się w przypadku osób mających problemy ze schylaniem się;
  • przyrząd do zakładania skarpet – umożliwia samodzielne założenie skarpet i pończoch, odpowiedni dla osób z bólami pleców, kolan czy bioder;
  • szydełko do zapinania guzików – pomaga w zapięciu guzików lub zasunięciu zamka, przeznaczony szczególnie dla osób o obolałych dłoniach i palcach;
  • przyrząd do zakładania biustonosza – wykonany z myślą o kobietach mających trudność z utrzymaniem i zapięciem końców biustonosza;
  • łyżka z hakiem – pomaga w zakładaniu i zdejmowaniu butów seniorom mającym problemy ze schylaniem się.

 

Ubieranie się, mimo że w niektórych przypadkach kłopotliwe, nie zawsze takie musi być. Odpowiedni dobór ubrań i przyrządy wspomagające czynności ubierania są swoistym rozwiązaniem.

 

 

Podobne artykuły

Jak pielęgnować pacjenta z osteoporozą

Praca opiekuna osoby starszej wymaga od nas indywidualnego podejścia do każdego podopiecznego i powinna uwzględniać wszelkie ograniczenia oraz choroby, z którymi musi się mierzyć, zarówno dotyczące jego fizyczności, jak i sfery psychicznej. Nie inaczej jest w przypadku seniorów dotkniętych osteoporozą.

Czytaj więcej

Jak pomagać w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa?

Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK), jest chorobą należącą do grupy schorzeń przewlekłych, o podłożu zapalnym, choć jej etiologia i proces powstawania, nie zostały do końca poznane. W ZZSK, stanem zapalnym objęte są stawy krzyżowo- biodrowe, stawy kręgosłupa, ale także więzadła oraz tkanki występujące w obrębie kręgosłupa.

Czytaj więcej