opiekawniemczech.pl

Jak pielęgnować aparat słuchowy podopiecznego?

Niewielkie rozmiary, które pozwalają zdziałać cuda – mowa o aparatach słuchowych. Jednak, aby rzeczywiście te małe urządzenia mogły działać cuda, należna jest odpowiednia dbałość i pielęgnacja w procesie ich używania. Jak należy się z nimi obchodzić, co robić, a jakich zachowań się wystrzegać? Przeczytasz dalej.

Niewielkie rozmiary, które pozwalają zdziałać cuda – mowa o aparatach słuchowych. Jednak, aby rzeczywiście te małe urządzenia mogły działać cuda, należna jest odpowiednia dbałość i pielęgnacja w procesie ich używania. Jak należy się z nimi obchodzić, co robić, a jakich zachowań się wystrzegać? Przeczytasz dalej.

Aparaty słuchowe składają się z dwóch kanałów – wentylacyjnego oraz dźwiękowego. Jeżeli któryś z wymienionych zostanie zanieczyszczony, aparat nie spełni swojej funkcji. Senior będzie słyszał trzaski, które uniemożliwią mu słyszenie i rozumienie dźwięków. Podczas dopasowywania aparatu dla seniora nie powinno się bagatelizować wskazówek dotyczących użytkowania i pielęgnacji sprzętu.

Punkt pierwszy

Użytkownik aparatu słuchowego powinien być wyposażony w środki pielęgnacyjne oraz przyrząd osuszający. M.in. chusteczki do czyszczenia, spray, tabletki do płukania wkładek, urządzenia osuszające.

Punkt drugi

Po każdym dniu użytkowania aparatu należy go przetrzeć nawilżonymi chusteczkami. W ten sposób aparat zostaje oczyszczony i zdezynfekowany.

Punkt trzeci

Oprócz codziennego przecierania aparatu 1-2 razy w tygodniu należy go dokładnie umyć. Można to zrobić przy użyciu specjalnego płynu, wody z mydłem lub płynem do naczyń.

Punkt czwarty

Oczyszczanie to jedno, dodatkowo należy osuszać sprzęt po każdym skończonym dniu użytkowania. W tym celu wykorzystuje się albo kapsułę higroskopijną, albo urządzenia osuszające. Dla każdego z tych urządzeń są inne procedury postępowania. W przypadku kapsuły – należy umieścić aparat bez baterii, a wnękę, w której znajduje się bateria, pozostawić otwartą, następnie szczelnie zamknąć kapsułę. W przypadku urządzenia osuszającego – należy umieścić aparat bez baterii, dobrze zamknąć i dopiero włączyć funkcję osuszania. Zwraca się szczególną uwagę i jednocześnie przestrzega, aby nie osuszać aparatów domowymi sposobami, czy to na grzejnikach, czy pod lampkami. Temperatura w takim przypadku nie jest kontrolowana, a więc mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Punkt piąty

Na pielęgnację aparatu słuchowego składa się również dbałość o narząd słuchu samego chorego. Mianowicie w uchu panuje wilgotne środowisko, a duża wilgotność nie sprzyja prawidłowemu działaniu urządzeń elektronicznych. Stąd konieczne jest, aby systematycznie oczyszczać uszy osoby starszej z woskowiny i obumarłego naskórka. Nie należy robić tego samodzielnie, np. przy użyciu patyczków kosmetycznych. Zaleca się regularne wizyty u laryngologa. Ich częstotliwość uzależniona jest od indywidualnych skłonności seniora do gromadzenia się woskowiny.

Punkt szósty

W przypadku aparatów zausznych z wkładką uszną należy także zadbać o czystość wkładki. Pomocne mogą okazać się tabletki czyszczące. Umieszcza się je np. w szklance z letnią wodą. Po jej rozpuszczeniu należy włożyć wkładkę i pozostawić ją w roztworze na 20-30 minut. Następnie opłukać pod bieżącą wodą. Wężyk i wentylację przedmuchać gruszką. Opisaną czynność należy powtarzać minimum raz w tygodniu.

Punkt siódmy

Pielęgnacja aparatu słuchowego to także jego cykliczne przeglądy. Zatem konieczne jest, aby sprzęt był pod nadzorem protetyka słuchu. Profesjonalna kontrola pozwala weryfikować, czy sprzęt działa należycie, czy nic mu nie zagraża.

Okres użytkowania oraz niezawodnego działania sprzętu jest uzależniony w dużej mierze od jego użytkowania i konserwacji. Gdy aparat słuchowy zostanie już dopasowany, opiekun ma zazwyczaj największy wpływ na to, jak senior z nim postępuje, dba o niego, a w konsekwencji na jego prawidłowe działanie.

 

 

 

 

 

 

Podobne artykuły

Jak pielęgnować pacjenta z osteoporozą

Praca opiekuna osoby starszej wymaga od nas indywidualnego podejścia do każdego podopiecznego i powinna uwzględniać wszelkie ograniczenia oraz choroby, z którymi musi się mierzyć, zarówno dotyczące jego fizyczności, jak i sfery psychicznej. Nie inaczej jest w przypadku seniorów dotkniętych osteoporozą.

Czytaj więcej

Jak pomagać w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa?

Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK), jest chorobą należącą do grupy schorzeń przewlekłych, o podłożu zapalnym, choć jej etiologia i proces powstawania, nie zostały do końca poznane. W ZZSK, stanem zapalnym objęte są stawy krzyżowo- biodrowe, stawy kręgosłupa, ale także więzadła oraz tkanki występujące w obrębie kręgosłupa.

Czytaj więcej