opiekawniemczech.pl

Jak organizować sobie długie, zimowe wieczory?

Praca opiekunki dla osoby starszej w Niemczech to możliwość nie tylko zarobienia godnych pieniędzy, ale także poznanie nowych kultur, nowych ludzi, nowych miejsc. Początki nie są zbyt proste, ponieważ trzeba przestawić się na funkcjonowanie w obcym kraju. W dużej mierze to, jak uda nam się zaaklimatyzować, zależy od stopnia opanowania języka niemieckiego.

Praca opiekunki dla osoby starszej w Niemczech to możliwość nie tylko zarobienia godnych pieniędzy, ale także poznanie nowych kultur, nowych ludzi, nowych miejsc. Początki nie są zbyt proste, ponieważ trzeba przestawić się na funkcjonowanie w obcym kraju. W dużej mierze to, jak uda nam się zaaklimatyzować, zależy od stopnia opanowania języka niemieckiego. Wiadomo, że największą barierę stanowi właśnie język, jednak nie ma wymogów, aby osoba podejmująca taką pracę biegle władała językiem swojego podopiecznego. Aczkolwiek będzie jej zdecydowanie łatwiej.

Czy opiekunka ma czas wolny?

To kwestia często poruszana na forach internetowych przez osoby, które mają w planach wyjazd do Niemiec jako opiekunka starszej osoby. Jeśli wyjeżdża się do pracy legalnie i podpisuje umowę za pośrednictwem sprawdzonej agencji, to czas wolny musi być zagwarantowany w umowie. Prawda jest taka, że nikt nie jest w stanie pracować bez przerw, a opieka nad seniorem jest wymagającym zadaniem. W jego skład wchodzi cały szereg zadań, takich jak:

  • przygotowywanie posiłków;
  • pomoc seniorowi w przemieszczaniu się;
  • wsparcie w codziennej pielęgnacji;
  • aktywizacja seniora;
  • wizyty u lekarza;
  • zakupy;
  • sprzątanie domu.

 

To tylko najważniejsze z nich, zwłaszcza u tych opiekunek, które pełnią opiekę całodobową nad swoim podopiecznym. Dla własnego zdrowia psychicznego potrzebują one oddechu, dlatego w umowie pojawia się specjalny zapis, który reguluję taką kwestię. W zależności od tego, jak dogadają się strony, może to być godzina czy dwie wolnego dziennie, cały dzień raz w tygodniu czy weekend – to już kwestia wewnętrznych ustaleń pomiędzy opiekunką a rodziną seniora.

Co zrobić z wolnym czasem?

Możliwości jest wiele, aczkolwiek tak jak wspominaliśmy na początku, barierą może być znajomość języka. Podczas długich, zimowych wieczorów, warto więc sięgnąć po słownik i podszlifować swoją znajomość niemieckiego. Dzięki temu, już po kilku tygodniach będzie możliwość spędzania czasu w zupełnie inny sposób. Niemcy to bowiem piękny kraj, który szczególnie rozkwita w okresie Bożego Narodzenia. W całej Europie są znane tutejsze jarmarki świąteczne. Jeśli więc miejsce pobytu na to pozwala, warto wybrać się na takie wydarzenie. Magia barw, zapachy świątecznych przysmaków, piękno ręcznie wykonanych ozdób choinkowych – to wszystko sprawi, że będzie to mile spędzony czas. A i okazja do kupna świątecznych podarunków dla swoich bliskich, z którymi być może nie uda się spotkać w święta. Jeśli jednak nie ma w pobliżu żadnego takiego jarmarku, to zimowe wieczory można spędzać w inny sposób. Mimo że zimą wcześniej robi się ciemno, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na wieczorny spacer. Oczywiście trasa powinna przebiegać przez oświetlone tereny, w trosce o własne bezpieczeństwo. Taka dawka ruchu na świeżym powietrzu doskonale robi – nie tylko pozwoli zabić nudę, ale także wzmocni odporność organizmu poprzez hartowanie. Czasami jednak aura zdecydowanie nie sprzyja. Co wtedy? Jeśli relacje z rodziną podopiecznego i z nim samym są bardzo dobre, można wieczór wspólnie spędzić. Będzie to okazja do tego, aby porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, zagrać w grę – oczywiście, jeśli pozwoli na to znajomość języka. A z drugiej strony właśnie poprzez konwersacje i przebywania z osobami posługującymi się na co dzień językiem obcym, szybciej można go przyswoić.

Internet połączy z bliskimi

Szczególnie podczas pierwszych miesięcy z dala od domu tęsknota jest ogromna. Dlatego wiele opiekunek zimowe, wolne wieczory spędza na rozmowach z najbliższymi. Dzięki portalom społecznościowym i rozmaitym komunikatorom internetowym nie jest to obecnie żaden problem. Takie rozmowy pomagają przetrwać chwilę najdotkliwszej tęsknoty, poczuć namiastkę domowego ciepła. A Internet może być też źródłem wielu porad i inspiracji. Opiekunki pracujące w Niemczech założyły specjalne fora internetowe, na których wymieniają się doświadczeniami, udzielają rad czy wspomagają ciepłym słowem. To doskonałe miejsce, aby poznać kogoś, kto pracuje w pobliżu i też łaknie kontaktu z innymi osobami niż senior i jego rodzina.

Jak widać, sposobów na to, aby miło i ciekawie spędzić wolny zimowy wieczór nie brakuje.


 

Podobne artykuły

Jak pielęgnować pacjenta z osteoporozą

Praca opiekuna osoby starszej wymaga od nas indywidualnego podejścia do każdego podopiecznego i powinna uwzględniać wszelkie ograniczenia oraz choroby, z którymi musi się mierzyć, zarówno dotyczące jego fizyczności, jak i sfery psychicznej. Nie inaczej jest w przypadku seniorów dotkniętych osteoporozą.

Czytaj więcej

Jak pomagać w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa?

Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK), jest chorobą należącą do grupy schorzeń przewlekłych, o podłożu zapalnym, choć jej etiologia i proces powstawania, nie zostały do końca poznane. W ZZSK, stanem zapalnym objęte są stawy krzyżowo- biodrowe, stawy kręgosłupa, ale także więzadła oraz tkanki występujące w obrębie kręgosłupa.

Czytaj więcej