opiekawniemczech.pl

Co warto wiedzieć o diecie bezglutenowej?

Każdej wiosny, kiedy rozpoczyna się intensywny sezon na odchudzanie, na rynku pojawiają się nowe diety. Jedną z nich, która zatacza coraz szersze kręgi, jest dieta bezglutenowa. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sposób odżywiania, który polega na wyeliminowaniu z pożywienia glutenu.

Każdej wiosny, kiedy rozpoczyna się intensywny sezon na odchudzanie, na rynku pojawiają się nowe diety. Jedną z nich, która zatacza coraz szersze kręgi, jest dieta bezglutenowa. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sposób odżywiania, który polega na wyeliminowaniu z pożywienia glutenu. Nie jest to proste, ponieważ znajduje się on w wielu produktach spożywczych. Jednak to, co dla jednych jest tylko sposobem na szczupłą sylwetkę, dla innych jest jedyną możliwością, aby układ odpornościowy prawidłowo funkcjonował. Poniżej przedstawimy najważniejsze założenia tej diety, jak również grupę osób, która powinna z niej korzystać.

Gluten –co to takiego?

Gluten są to poszczególne składowe białek zawartych w zbożach. Dieta bezglutenowa to jedyne rozwiązanie dla osób cierpiących na chorobę trzewną czyli celiakię. Jest to choroba autoimmunologiczna, która polega na niszczeniu własnych komórek na skutek braku tolerancji na gluten. Brak tolerancji dla białka zawartego w zbożach sprawia, że zanikają kosmki jelitowe. Jest to o tyle poważna sytuacja, że odpowiadają one za przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia. Na skutek ich zaniku, dochodzi do niedożywienia i niedoboru składników odżywczych w organizmie. Najczęściej choroba rozpoznawana jest u małych dzieci, jak również u osób w grupie wiekowej od 30 do 50 lat. Zdecydowanie częściej zapadają na nią kobiety. Statystyki wskazują, że w Polsce z tą chorobą zmaga się aż 400 tysięcy osób. Dla nich założenia diety bezglutenowej są jedyną szansą na normalne funkcjonowanie. No właśnie, a o jakich założeniach mowa?

Zasady diety bezglutenowej

Zasady są banalnie proste. Należy unikać produktów, które zawierają gluten czyli takich, w których składzie najdziemy:

  • pszenicę;
  • żyto;
  • jęczmień;
  • owies;
  • pszenżyto;
  • orkisz

 

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że osoba na diecie bezglutenowej nie ma zbytniego pola manewru. Na szczęście okazuje się, że doskonałymi zamiennikami mogą być takie produkty jak:

  • ziemniaki,
  • kukurydza,
  • ryż,
  • gryka,
  • proso,
  • soja,
  • soczewica,
  • fasola.

 

Na rynku nie brakuje również producentów, którzy widząc zapotrzebowanie na takiego rodzaju produkty, oferują żywność przygotowywaną bez glutenu. Znaleźć je można w dużych miastach lub zamówić poprzez Internet. Pamiętać jednak warto, że towary takie do najtańszych nie należą.

Minusy diety bezglutenowej

Tak jak pisaliśmy, w Polsce, z konieczności, na diecie bezglutenowej jest 400 tysięcy osób. Jednak jeśli ktoś nie ma problemów z tolerancją glutenu, powinien sięgać po ten sposób odżywiania? Zdania są podzielone. Wiele osób sceptycznie podchodzi do tematu, ponieważ mitem jest, że pozwala ona szybko gubić kilogramy. Wyeliminowanie glutenu – który nie szkodzi i nie powoduje przyrostu wagi – sprawia, że w diecie pojawia się więcej tłuszczów i cukrów, które nie służą zachowaniu smukłej sylwetki. To również przyczyna podwyższonego ciśnienia i nieprawidłowego poziomu trój glicerydów. Oprócz tego, jako wady tego sposobu odżywiania, warto podać dużą restrykcyjność, utrudniony dostęp do produktów oraz wysokie koszty. Dlatego jeśli chodzi nam jedynie o zrzucenie zbędnych kilogramów, najlepiej będzie udać się do dietetyka, aby ustalił odpowiednio zbilansowaną dietę.

Podobne artykuły

Dlaczego warto podnosić kwalifikacje zawodowe w branży opieki nad osobami starszymi?

Minęły już czasy, kiedy do opieki nad babcią czy dziadkiem brało się pierwszą lepszą osobę. Teraz opiekun osoby starszej to osoba, która musi mieć odpowiednie kwalifikacje. A najlepiej, aby te kwalifikacje były podnoszone. Dlaczego?

Czytaj więcej

Produkty niezbędne w diecie seniora

Problemy zdrowotne występujące u ludzi starszych zazwyczaj uznaje się po prostu za naturalną kolej rzeczy. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak wielu z nich – chorób, dolegliwości – można uniknąć, stosując odpowiednią dietę. Seniorzy z reguły źle się odżywiają. Zwykle powodem są niewystarczające zasoby finansowe czy samotność, która sprawia, że nie mają oni motywacji do dbania o siebie.

Czytaj więcej