opiekawniemczech.pl

Jak przeprowadzić pierwszą rozmowę z opiekunką?

Opieka nad starszą osobą to wyzwanie. Każdy człowiek ma swoje upodobania, swój charakter – nierzadko specyficzny. Dodatkowo, wraz z wiekiem nasilają się różnego rodzaju dolegliwości, które mogą przyczynić się do tego, że senior będzie drażliwy. Dlatego często zatrudnia się specjalne opiekunki do opieki nad babcią czy mamą. Ma się wtedy pewność, że kochana osoba jest bezpieczna.

Opieka nad starszą osobą to wyzwanie. Każdy człowiek ma swoje upodobania, swój charakter – nierzadko specyficzny. Dodatkowo, wraz z wiekiem nasilają się różnego rodzaju dolegliwości, które mogą przyczynić się do tego, że senior będzie drażliwy. Dlatego często zatrudnia się specjalne opiekunki do opieki nad babcią czy mamą. Ma się wtedy pewność, że kochana osoba jest bezpieczna. Jedak jak wybrać odpowiednią opiekunkę? I jak przywitać ją w domu?

Sprawdzone źródła

Najlepszym sposobem na znalezienie kompetentnej osoby będzie skorzystanie z ofert agencji opiekunek. Nie brakuje ich na rynku, dlatego jest z czego wybierać. Dzięki takiej możliwości ma się pewność, że pod dach trafia osoba sprawdzona, o odpowiednich kwalifikacjach. Jednak wiele zależy również od seniora i jego rodziny. Szukając opieki nad starszym człowiekiem nie wolno zatajać żadnych informacji związanych z jego stanem fizycznym i psychicznym – wykwalifikowane wparcie musi bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że podopieczny ma takie czy inne problemy. Warto również dokładnie określić zakres opieki nad seniorem, wskazać, czy mowa o opiece całodobowej czy to bardziej kwestia paru godzin dziennie. Takie informacje z pewnością ułatwią poszukiwania i sprawią, że znajdzie się osoba, która spełni wymagania.

Trudne początki?

Nie zawsze musi tak być. Wiadomo jednak, że pierwsze kilka dni pobytu opiekunki u podopiecznego może być kłopotliwe. Jest to logiczne – obie osoby jeszcze się nie znają, muszą sprawdzić, czy sobie wzajemnie odpowiadają. Nierzadko jest tak, że senior czuje się wręcz oburzony faktem, że chce mu się zapewnić opiekę, przez co na początku znajomości może być bardzo drażliwy. To swego rodzaju sprawdzenia granic, do których może się posunąć w przypadku konkretnej osoby. Bardzo ważne jest więc, aby odpowiednio przygotować starszego człowieka do sytuacji, że w domu pojawi się obca osoba, której zadaniem będzie wspieranie go w codziennych czynnościach.

Jak zacząć?

Pojawienie się opiekunki w domu zawsze jest z góry zapowiedziane, więc nie ma mowy o efekcie zaskoczenia. Dzięki temu obie strony mają czas na to, aby się odpowiednio przygotować. Jeśli chodzi o osobę opiekunki, to w przypadku pracy zagranicą, ważne jest, aby przyswoiła sobie podstawowe zwroty z danego języka, kładąc nacisk na tą tematykę, która pomoże w pracy. Warto również mieć przygotowane informacje na swój temat, mimo że pracodawca z pewnością już doskonale został poinformowany przez agencję, z jakimi kwalifikacjami trafia opiekunka. Zadaniem rodziny seniora, podczas pierwszego spotkania, jest przekazanie jak największej liczby informacji, które mogą okazać się przydatne w pracy. Warto to jednak zrobić w sympatyczny sposób, prowadząc miłą pogawędkę – w ten sposób pokazuje się zatrudnionej osobie, że jest w domu mile widziana, przez co jej stres związany z pierwszym kontaktem z podopiecznym i jego rodziną jest odrobinę mniejszy. Przywitanie opiekunki w domu to również okazja ku temu, aby pokazać jej całe otoczenie. To właśnie w tym momencie jest czas na pokazanie gdzie trzyma się potrzebne rzeczy, jak rozłożone są pomieszczenia w domu. Jeśli zatrudnia się osobę do opieki całodobowej, należy zaprowadzić ją również do jej pokoju, wskazać gdzie i z czego może korzystać. Kiedy te wszystkie "formalności" ma się już za sobą, czas na przedstawienie podopiecznego.

Jak poznać seniora z opiekunką?

Pamiętać trzeba o unikaniu efektu zaskoczenia. Należy przez to rozumieć, że senior musi bezwzględni zostać wcześniej poinformowany, że w domu pojawi się nowa osoba. Dzięki temu, że podczas wcześniej rozmowy przeprowadzonej bez jego osoby, udało się przekazać kilka informacji na temat jego upodobań, opiekunka ma już od czego zacząć rozmowę. Jeśli zatrudniona osoba jest zmienniczką, warto doprowadzić do wcześniejszego spotkania opiekunek. Dlaczego? Ponieważ będzie to okazja do przekazania informacji, o jakich rodzina być może nawet nie ma pojęcia. Nikt bowiem nie jest w stanie lepiej poznać danej osoby niż opiekunka, która spędzała z nim 24 godziny na dobę. Zaopatrzona w taką wiedzę nowo zatrudniona pomoc z pewnością poradzi sobie śpiewająco.

Załatw formalności

Zanim współpraca na dobre się rozpocznie, koniecznie należy pamiętać o załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności, czyli mówiąc krótko, o podpisaniu umowy z agencją, która daną osobę wyszukała i poleciła. W takim dokumencie muszą być zawarte zarówno obowiązki, jak i przywileje opiekunki. Mowa chociażby o dniach wolnych od pracy. Tylko odpowiednio sporządzona, klarowna i przejrzysta umowa sprawi, że początek współpracy rozpocznie się bezproblemowo. Wiadomo, że trochę musi minąć czasu, zanim obie strony dotrą się, jednak z pewnością z czasem to nastąpi. Poza tym, odpowiednio skonstruowana umowa pozwala na wymianę opiekunki czy tez podopiecznego, dlatego obie strony są zabezpieczone. Jednak trzeba być dobrej myśli – z pewnością wybrana opiekunka przypadnie starszej osobie do gustu i miło będą razem spędzać czas, jednocześnie dbając o kompleksową opiekę nad seniorem.

Podobne artykuły

Jak pielęgnować pacjenta z osteoporozą

Praca opiekuna osoby starszej wymaga od nas indywidualnego podejścia do każdego podopiecznego i powinna uwzględniać wszelkie ograniczenia oraz choroby, z którymi musi się mierzyć, zarówno dotyczące jego fizyczności, jak i sfery psychicznej. Nie inaczej jest w przypadku seniorów dotkniętych osteoporozą.

Czytaj więcej

Jak pomagać w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa?

Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK), jest chorobą należącą do grupy schorzeń przewlekłych, o podłożu zapalnym, choć jej etiologia i proces powstawania, nie zostały do końca poznane. W ZZSK, stanem zapalnym objęte są stawy krzyżowo- biodrowe, stawy kręgosłupa, ale także więzadła oraz tkanki występujące w obrębie kręgosłupa.

Czytaj więcej