opiekawniemczech.pl

Metody nauki języków obcych

Wybierając się do pracy za granicę, trudno będzie nam bez znajomości języka obcego. Mimo że nie zawsze jest ona wymagana, to jednak dla własnego komfortu psychicznego warto zainwestować w naukę. Niestety, im jesteśmy starsi, tym trudniej przyswajamy nową wiedzę – zwłaszcza jeśli szkolne ławy już dawno zostawiliśmy za sobą. Nie oznacza to jednak, że nie należy próbować.

Wybierając się do pracy za granicę, trudno będzie nam bez znajomości języka obcego. Mimo że nie zawsze jest ona wymagana, to jednak dla własnego komfortu psychicznego warto zainwestować w naukę. Niestety, im jesteśmy starsi, tym trudniej przyswajamy nową wiedzę – zwłaszcza jeśli szkolne ławy już dawno zostawiliśmy za sobą. Nie oznacza to jednak, że nie należy próbować. Obecnie istnieje wiele sposobów, aby przyswoić sobie język niemiecki. Trzeba tylko wykazać się konsekwencją w realizowaniu założonego planu.

Droga do sukcesu językowego

Podejmując pracę jako opiekunka osoby starszej w Niemczech, powinniśmy znać chociaż podstawowe zwroty. Sytuacje, kiedy nie jest to konieczne, występują, gdy jedziemy pracować do polskiej rodziny mieszkającej w Niemczech. Jednak rodzina za nas wszystkiego nie załatwi – czeka nas przecież wyjście do sklepu czy do lekarza. Dlatego powinniśmy przyswoić sobie ten język, zwłaszcza jeśli z tego rodzaju pracą wiążemy swoją przyszłość. Jak więc zacząć proces nauki? Pamiętajmy, że o sukcesie decyduje kilka czynników. Zaliczamy do nich:

  • motywację do nauki;
  • częsty kontakt z językiem;
  • chęć komunikowania się;
  • odpowiedni dobór metody;
  • wytrwałość.

 

Dwa pierwsze punkty z pewnością mamy zaliczone, ponieważ pracując w Niemczech, chcemy nauczyć się posługiwać językiem, który nas otacza. Pozostałe można dopracować tak, aby faktycznie nasza nauka zakończyła się sukcesem.

Jak się uczyć?

Agencje opiekunek dla osób starszych bardzo często organizują dla swoich pracowników przyśpieszony kurs języka niemieckiego. Jednak nie dla wszystkich jest to wystarczająca forma. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka prostych, domowych sposobów, które pozwolą rozwinąć nasze słownictwo i powoli poznawać język naszego podopiecznego.

Oto one:

  • nauka słówek poprzez skojarzenia;
  • przyswajanie nowych pojęć za pomocą fiszek rozklejonych po mieszkaniu;
  • częste konwersacje z podopiecznym;
  • oglądanie programów telewizyjnych i przeglądanie gazet niemieckich.

 

Warto pamiętać, że domowa nauka wymaga od nas zdecydowanie więcej samozaparcia i dyscypliny. Te osoby, które wiedzą, że same nie zmuszą się do opanowania materiału, powinny jednak skorzystać z profesjonalnych kursów językowych. Metod jest wiele, dlatego z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Najpopularniejsze metody nauczania

Bez problemu w mieście, w którym zaczynamy pracę, znajdziemy szkoły językowe. Jako że przysługuje nam czas wolny od pracy, warto go poświęcić na naukę języka. Do najpopularniejszych metod zaliczamy:

  • metodę Berlitza – podczas zajęć nie używa się innego języka niż ten, którego należy się nauczyć;
  • metodę „całkowitego zanurzenia się” – idealna dla kogoś, kto chce szybko przyswoić język. Zajęcia trwają cały dzień i podczas nich odnaleźć się trzeba w życiowych sytuacjach;
  • metodę Wilka – podczas 90 minut zajęć każdy uczestnik – a jest ich czterech w grupie, musi wypowiedzieć 200 zdań. Co więcej, podczas wypowiedzi należy wyłapywać błędy innych.

 

Być może nie brzmi to zbyt optymistycznie, ale to tylko pozory. Jeśli tylko nasza motywacja do nauki będzie odpowiednia, to przyswoimy sobie rodzimy język seniora, szybciej niż myślimy.

Nie bójmy się mówić

Jest jedna podstawowa zasada, bez której nie mamy co marzyć o opanowaniu obcego języka. Nie wolno bać się odzywać. Wiadomo, że na początku będziemy kaleczyć język, jednak metodą prób i błędów w końcu dojdziemy do satysfakcjonującego nas poziomu. Aby to osiągnąć, konieczna jest ciągła konwersacja, zadawanie pytań. Ma to również drugie oblicze – senior poczuje się doceniony, jeśli będzie mógł pomóc nam w nauce.

Podobne artykuły

Terapeutyczne metody księdza Sebastiana Kneippa

W jaki sposób zachować zdrowie na długie lata? Czy warto inwestować w wymyślne specyfiki, bazujące na chemicznych substancjach? A może lepszym rozwiązaniem będzie powrót do korzeni i skorzystanie ze starych, sprawdzonych, naturalnych metod? Do takiego właśnie trybu życia namawiał ksiądz Sebastian Kneipp.

Czytaj więcej