opiekawniemczech.pl

Jak podczas snu zadbać o swój kręgosłup?

Stan zdrowia naszego kręgosłupa to następstwo różnych czynności: chodzenia, utrzymywanej postawy ciała, doświadczeń i przeżywanego stresu, wykonywanych zadań fizycznych (podnoszenia, przenoszenia, sięgania itd.), aktywności ruchowej, a także snu. I na tym ostatnim właśnie się skoncentrujemy. Dlaczego? Dowiedz się sam!

Stan zdrowia naszego kręgosłupa to następstwo różnych czynności: chodzenia, utrzymywanej postawy ciała, doświadczeń i przeżywanego stresu, wykonywanych zadań fizycznych (podnoszenia, przenoszenia, sięgania itd.), aktywności ruchowej, a także snu. I na tym ostatnim właśnie się skoncentrujemy. Dlaczego? Dowiedz się sam!

Zwykle śpimy około 8 godzin na dobę. Ten bardzo prosty rachunek pozwala stwierdzić, że przesypiamy średnio jedną trzecią swojego życia. To nie koniec, bo jakość snu rzutuje na dalsze nasze funkcjonowanie w ciągu doby. Jak zadbać o kręgosłup podczas snu?

Po pierwsze: właściwe łóżko 

Łóżko czy materac powinny mieć odpowiednią twardość. Zbyt miękkie spowodują, że Twoje ciało będzie się zapadało, a w konsekwencji zaczniesz przyjmować nieodpowiednie pozycje. Z kolei zbyt twarde mogą wywołać problem z krążeniem.

Materac powinien być dopasowany indywidualnie, warto przetestować go w sklepie jeszcze przed zakupem. Zaleca się, aby pod wpływem masy ciała materac uginał się na około 3 cm. Ważne jest też to, aby zachowywał naturalne (fizjologiczne) krzywizny.

NIE: Wystrzegaj się spania na wodnych materacach, kanapach czy podłodze.

Po drugie: właściwa poduszka

Dobór poduszki nie jest bez znaczenia. Zły wybór skutkuje silnymi napięciami w okolicach barków oraz karku. Zbyt wysoka poduszka czy rezygnacja z niej w ogóle będzie dużym obciążeniem dla szyjnego odcinka kręgosłupa. Stąd najlepsze są poduszki ortopedyczno-korekcyjne. Odpowiednie ich wyprofilowanie narzuca ciału pewne ułożenie i pozwala pozostawać w tej pozycji na dłużej.

NIE: Wystrzegaj się spania na wysokiej poduszce, nie rezygnuj też całkowicie z niej.

Po trzecie: właściwa pozycja podczas snu

Lekarze zalecają, aby spać na plecach z wyprostowanymi kończynami dolnymi i górnymi. Pozycja ta zapobiega bólom karku i pleców, nie dochodzi do refluksu (cofania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku). Wadą jedynie może być częste chrapanie. 

Spanie na boku z wyprostowanymi nogami również jest rekomendowane przez lekarzy. Takie ułożenie ciała pozwala rozluźnić mięśnie wzdłuż kręgosłupa i pozytywnie wpływa na układ krążenia. 

Nie zaleca się spania na brzuchu z dłońmi otaczającymi poduszkę. Wprawdzie górne drogi lepiej pracują, jednak kręgosłup nie pozostaje w naturalnej dla niego pozycji, przez co nacisk na kręgi i napięcie mięśni mogą prowadzić do bólów. 

NIE: Nie śpij w pozycji embrionalnej, czyli na boku z podkurczonymi nogami. Pozycja ta wywołuje problemy z oddychaniem, a długotrwałe zgięcie nóg oraz kręgosłupa wywołuje bóle stawów.  

Po czwarte: ostrożne ruchy po przebudzeniu

Szybkie i gwałtowne ruchy zaraz po przebudzeniu mogą być niebezpieczne. Zaleca się jeszcze w pozycji leżącej poprzeciągać się, następnie obrócić się na bok, zgiąć nogi, podeprzeć się rękami, opuścić nogi na podłogę i dopiero po tych liku czynnościach wstać.

NIE: Wystrzegaj się gwałtownego wstawania z łóżka.

Właściwa pozycja ciała w nocy wpływa nie tylko na stan kręgosłupa, ale również na nasze samopoczucie po przebudzeniu. Jeśli poranki kojarzą się jedynie ze zmęczeniem i niechęcią do wstania jest to sygnał alarmowy. Wówczas należy poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Zwróć uwagę na łóżko, na którym sypiasz oraz pozycję, którą przyjmujesz podczas zasypiania. Zmiany w tym zakresie z pewnością wpłyną na jakość Twojego snu, a co za tym idzie – także na stan zdrowia Twojego kręgosłupa oraz ogólne samopoczucie. 

Podobne artykuły

Opieka nad pacjentem z zaburzeniami snu

Sen jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania człowieka, któremu poświęcamy aż 1/3 część życia. Ma on ogromne znaczenie w kontekście prawidłowego rozwoju, regeneracji oraz funkcjonowania naszego organizmu a tym samym nas samych.

Czytaj więcej

Jak pielęgnować pacjenta z osteoporozą

Praca opiekuna osoby starszej wymaga od nas indywidualnego podejścia do każdego podopiecznego i powinna uwzględniać wszelkie ograniczenia oraz choroby, z którymi musi się mierzyć, zarówno dotyczące jego fizyczności, jak i sfery psychicznej. Nie inaczej jest w przypadku seniorów dotkniętych osteoporozą.

Czytaj więcej