opiekawniemczech.pl

Jak dbać o skórę starszej osoby zimą?

O wyglądzie skóry seniora decyduje wiele czynników, m.in. tryb życia, przebyte i trwające choroby, waga oraz pielęgnacja. Jednak jest kilka cech wspólnych. Skóra osoby starszej zwykle jest przesuszona z przebarwieniami, rogowaceniami oraz wyraźnymi uszkodzeniami posłonecznymi, zwykle jest też pozbawiona jędrności. Zatem proces starzenia – to jedno; drugie to – styl życia.

O wyglądzie skóry seniora decyduje wiele czynników, m.in. tryb życia, przebyte i trwające choroby, waga oraz pielęgnacja. Jednak jest kilka cech wspólnych. Skóra osoby starszej zwykle jest przesuszona z przebarwieniami, rogowaceniami oraz wyraźnymi uszkodzeniami posłonecznymi, zwykle jest też pozbawiona jędrności. Zatem proces starzenia – to jedno; drugie to – styl życia. Jak dbać o skórę osoby starszej?

Zimą skóra wymaga innej pielęgnacji niż w pozostałych miesiącach roku. Warunki pogodowe: ujemne temperatury, silne wiatry, opady, ogrzewane pomieszczenia sprzyjają licznym podrażnieniom. Istotne jest dwojakie działanie – wewnętrzne (dieta) i zewnętrzne (pielęgnacja).

Dieta

Zimowa dieta powinna obfitować w tłuszcze oraz witaminy C, E i A. Pierwsza z wymienionych witamin odpowiada za opóźnianie procesu starzenia się skóry. Witamina E regeneruje komórki skóry i chroni przed promieniowaniem UV. Natomiast witamina A odżywia skórę, łagodzi ślady trądziku oraz drobne zmarszczki.

Zatem w codziennych posiłkach seniora nie powinno zabraknąć przede wszystkim:

  • jaj,
  • ryb,
  • mleka,
  • masła,
  • serów,
  • produktów zbożowych,
  • marchwi,
  • szpinaku,
  • kapusty,
  • orzechów.

 

Pielęgnacja

Przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach powoduje przesuszanie skóry. Stąd odpowiednie nawilżenie jest podstawą. Warto, aby składnikiem kosmetyków nawilżających był kwas hialuronowy, gliceryna lub glikol propylenowy. Składniki te działają nie tylko powierzchniowo, lecz także wnikają w głębsze warstwy naskórka.

Wyjście na zewnątrz także wymaga odpowiedniego zabezpieczenia skóry przed działaniem wiatru i niskich temperatur. W tym wypadku najlepsze okażą się kremy półtłuste lub tłuste. Wśród składników najbardziej pożądanymi będą: masło shea, olejek jojoba lub sezamowy, wosk pszczeli. Kremy te powinny też zawierać emolienty, czyli substancje tworzące na skórze warstwę zapobiegającą utracie wody. Krem tłusty najlepiej nakładać na twarz przed każdym wyjściem na zewnątrz.

Mogłoby się wydawać, że ochrona skóry przed słońcem dotyczy tylko lata. Jednak zimą skóra również jest narażona na negatywne oddziaływanie światła słonecznego. W kosmetykach stosowanych zimą powinny być filtry UV. Nie mniejsze znaczenie ma pielęgnacja ust. Warto, aby pomadka, której zadaniem jest chronić i natłuszczać, również miała filtry UV.

Jeśli chodzi o pielęgnacje ciała, zaleca się stosowanie balsamów odżywczych. Na dłonie wskazany jest tłusty krem ochronny przed wyjściem z domu. Ponadto w przypadku dłoni i stóp, które są najbardziej narażone na odmrożenia i podrażnienia, zaleca się tzw. zabiegi parafinowe. Zabiegi te skutecznie rozgrzewają i dodatkowo odżywiają.

Odpowiednie odżywanie i pielęgnacja, z pewnością, sprawią, że skóra łatwiej zniesie zimę. Ważna jest też odpowiednia ilość snu, gdyż wypoczęty i zregenerowany organizm ma siłę, żeby zmagać się z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

 


 


 

 

 

Podobne artykuły

Jak pielęgnować pacjenta z osteoporozą

Praca opiekuna osoby starszej wymaga od nas indywidualnego podejścia do każdego podopiecznego i powinna uwzględniać wszelkie ograniczenia oraz choroby, z którymi musi się mierzyć, zarówno dotyczące jego fizyczności, jak i sfery psychicznej. Nie inaczej jest w przypadku seniorów dotkniętych osteoporozą.

Czytaj więcej

Jakie kwalifikacje powinien mieć opiekun osoby starszej 

W poszukiwaniu lepszego życia coraz częściej decydujemy się na zmiany, wyjeżdżamy za granicę lub przekwalifikowujemy się, w tym podejmujemy trudnej i odpowiedzialnej pracy opiekuna osoby starszej.

Czytaj więcej