opiekawniemczech.pl

Higiena jamy ustnej u seniora

Starzejący się człowiek kojarzy się głównie ze zmarszczkami czy przebarwieniami na skórze, ograniczoną ruchomością stawów czy słabszym zdrowiem. Rzadko jednak zwraca się uwagę na... zęby. A to właśnie one zaczynają się starzeć już w wieku 40 lat, przez co mogą doprowadzić do wcześniejszego pojawienia się zmarszczek czy zmiany rysów twarzy.

Starzejący się człowiek kojarzy się głównie ze zmarszczkami czy przebarwieniami na skórze, ograniczoną ruchomością stawów czy słabszym zdrowiem. Rzadko jednak zwraca się uwagę na... zęby. A to właśnie one zaczynają się starzeć już w wieku 40 lat, przez co mogą doprowadzić do wcześniejszego pojawienia się zmarszczek czy zmiany rysów twarzy. Aby temu zapobiec, nie wolno zapominać o higienie jamy ustnej.

Na co narażona jest jama ustna seniora?

Dbałość o stan jamy ustnej powinna być wpojona od najmłodszych lat. Codzienne szczotkowanie zębów odpowiednio dobraną pastą, używanie nici dentystycznych, regularne wizyty u stomatologa to podstawa. Jednak wraz z wiekiem pojawiają się problemy takie jak chociażby zanik kości, ścieranie się powierzchni zębowej. Takie sytuacje, w połączeniu z niedostateczną higieną mogą doprowadzić do rozwoju próchnicy czy rozchwianiem zębowym. Z jakimi problemami jamy ustnej mogą się jeszcze borykać się seniorzy? Oto kilka z nich:

  • suchość jamy ustnej;
  • problemy z żuciem;
  • zmiany w błonie śluzowej jamy ustnej i języka.

 

Pielęgnacja jamy ustnej u seniora

Opiekunki, które zajmują się starszymi osobami, nierzadko muszą zajmować się również czynnościami pielęgnacyjnymi, zwłaszcza w przypadku podopiecznych o ograniczonej sprawności ruchowej. Do takich zabiegów zalicza się także higienę jamy ustnej. Jak powinna ona wyglądać u starszej osoby?

W przypadku osób niesamodzielnych pamiętać należy nie tylko o umyciu zębów, ale przede wszystkim o oczyszczeniu błony śluzowej jamy ustnej. Tworzą się tam osady z jedzenia, wydzieliny śluzowej, co może spowodować duży dyskomfort u podopiecznego. Dlatego opiekunka powinna delikatnie oczyścić wnętrze jamy ustnej. Nada się do tego idealnie wacik nasączony ciepłą wodą, którym delikatnie przemywa się zanieczyszczone okolice. Tego typu czynności pielęgnacyjne powinno się przeprowadzać co najmniej dwa razy dziennie. Dobrym rozwiązaniem w celu poprawy stanu jamy ustnej u seniora niesamodzielnego będzie również smarowanie wnętrza ust oliwką z czy gliceryną.

W przypadku osób samodzielnych zadaniem opiekunki jest przede wszystkim przygotowanie wszystkich akcesoriów potrzebnych do wykonania czynności pielęgnacyjnych. Jeśli senior jest samodzielny to nie ma żadnego problemu. Jednak jeśli jego sprawność jest ograniczona, jak chociażby pojawiają się problemy z chodzeniem, należy na szafce nocnej przygotować szczoteczkę, pastę, szklankę z wodą, jak również miseczkę, do której można wypluć pastę. Przyda się również ręcznik do wytarcia po przeprowadzonych czynnościach.

Oczywiście, podejmując się pracy opiekuna osoby starszej bierze się na siebie obowiązki związane z kontrolami lekarskimi – w tym również wizytami w gabinecie stomatologicznym.

Senior z protezą

Nierzadko zdarza się, że starsze osoby mają duże ubytki w uzębieniu, co skutkuje noszeniem protezy zębowej. Również ona wymaga specjalnej pielęgnacji, aby mogła długo służyć podopiecznemu. Wiadomo, że jeśli senior jest samowystarczalny, to sam zadba o pielęgnację tego elementu. Jeśli jednak sprawia mu to problem, warto wiedzieć, jak dbać o protezę .Składa się na to kilka elementów:

  • dokładne umycie protezy szczoteczką do zębów z pastą;
  • opłukanie pod bieżącą wodą, sprawdzając czy usunięte zostały wszystkie resztki pokarmów;
  • podanie podpieczonemu płynu do płukania ust;
  • zamocowanie protezy – jeśli jest taka potrzeba należy użyć kleju do mocowania protez;
  • w przypadku, kiedy jest taka możliwość, protezę nakładać jedynie przed jedzeniem;
  • w czasie, kiedy senior nie używa protezy, powinna ona znajdować się w szklance z czystą wodą lub płynem do płukania protez.

 

Odpowiednia dieta dla zdrowych zębów

Okazuje się, że dieta seniora także ma wpływ na jego uzębienie. Aby zęby i jama ustna pozostawały jak najdłużej w doskonałej formie, warto pamiętać o wprowadzeniu do menu takich produktów jak:

  • jogurt – wzmacnia zęby;
  • jabłka – powodują większe wydzielanie śliny przez co oczyszcza się jama ustna;
  • seler – poprawia zdrowie dziąseł;
  • rodzynki – wspomagają w likwidacji bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej.

 

Stosowanie się do powyższych zaleceń z pewnością sprawi, że senior jeszcze długo będzie mógł poszczycić się ładnym uśmiechem i nie będzie uskarżał się na kłopoty związane z jamą ustną

 

Podobne artykuły

Kobieta z babcią

Lekcja 3 - Plan dnia w domu Seniora

Teraz, kiedy poznałam zarówno całą rodzinę Einig jak i rozkład ich domu, tym bardziej ucieszyłam się z wyjazdu do Niemiec. To są naprawdę sympatyczni, mili i otwarci ludzie. Dla nich to także rewolucja w życiu. W końcu przyjęli pod dach obcą sobie osobę. Nagle moje przemyślenia przerwał głos Pani Anety:

Czytaj więcej

Dlaczego przeziębienie może być niebezpieczne dla seniora?

Dopada w sumie milionów Polaków 2-4 razy do roku, trwa około tygodnia... O czym mowa? O wirusowym zapaleniu dróg oddechowych, czyli potocznie określanym przeziębieniu. Nie jest to groźna choroba, ale jej bagatelizowanie może nam przysporzyć nie lada kłopotów. Zwłaszcza jeśli osoba, która padła ofiarą przeziębienia, jest w podeszłym wieku.

Czytaj więcej