opiekawniemczech.pl

Grzybica – czy jest chorobą zakaźną i jak ją leczyć

Choroby skóry u osób starszych są często spotykanymi przypadłościami. Wszystko przez to, że skóra człowieka, która pełni funkcję ochronną, wraz z wiekiem traci swoje zdolności. Jest więc bardziej podatna na atak drobnoustrojów, wirusów czy grzybów.

Choroby skóry u osób starszych są często spotykanymi przypadłościami. Wszystko przez to, że skóra człowieka, która pełni funkcję ochronną, wraz z wiekiem traci swoje zdolności. Jest więc bardziej podatna na atak drobnoustrojów, wirusów czy grzybów. To właśnie te ostatnie odpowiadają za rozwój grzybicy, uznanej za chorobę cywilizacyjną. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić, a najlepiej – jak jej zapobiec.

200 przyczyn...

A tak naprawdę to nawet o wiele więcej. Za rozwój grzybicy, jak sama nazwa wskazuje, odpowiedzialne są grzyby. Naukowcy wyodrębnili ponad 200 rodzajów grzybów, które powodują tę dolegliwość. Jest to choroba zakaźna, którą zarazić się można bezpośrednio od osoby zainfekowanej lub podczas korzystania z tych samych przyborów toaletowych. Grzyby lubują się w wilgotnych, ciepłych i ciemnych miejscach, więc największe pole do popisu mają w miejscach przeprowadzania podstawowych zabiegów higienicznych – zarazić się nimi można pod prysznicem, chodząc boso po kafelkach na basenie czy korzystając z tego samego ręcznika.

Grzybica – gdzie może się ulokować?

Najpopularniejsze miejsce, które atakowane jest przez grzyby, to skóra. Ze względu na część ciała, której dotyczą, wyróżniamy:

  • grzybicę stóp;
  • grzybicę paznokci;
  • grzybicę głowy;
  • grzybicę pachwin.

 

Jednak podstępne grzyby mogą zaatakować nasz organizm również od wewnątrz. Mowa wtedy o grzybicy wewnątrznarządowej, wśród której prym wiedzie grzybica płuc. Często spotykaną odmianą jest również grzybica pochwy.

Jakie się objawia grzybica?

Prawda jest taka, że grzybicę trudno jest przeoczyć. Daje ona bowiem charakterystyczne objawy, w postaci zmian na skórze, paznokciach czy stopach. Chory odczuwa swędzenie, pieczenie, świąd, a skóra często jest zaczerwieniona. W przypadku grzybicy wewnątrznarządowej jednym z niepokojących objawów jest biegunka.

Dlaczego senior zachorował?

Kiedyś uważano, że grzybica wywoływana jest nieodpowiednią higieną, przez co grzyby mogą się bez przeszkód rozmnażać i rozwijać. Jednak nie zawsze musi tak być. Owszem, nieprzestrzeganie zasad higieny może przyczynić się do rozwoju grzybicy u seniora, u którego, jak już wspominaliśmy, skóra nie jest już tak odporna, jak dawniej. Korzystanie ze wspólnych kabin prysznicowych, noszenie zakrytego obuwia, skarpetek ze sztucznego tworzywa, w których skóra nadmiernie się poci – wszystko to zwiększa szansę na rozwój grzybicy. Jednak choroba ta może pojawić się również z innych powodów. Warto tutaj wymienić na przykład:

  • antybiotyki;
  • sterydy;
  • zaburzenia hormonalne;
  • nowotwory;
  • cukrzycę;
  • problemy ze śledzioną.

 

Wiadomo, że osoby starsze często cierpią na różnego rodzaju dolegliwości, dlatego nierzadko stosuje się u nich antybiotyki czy leki ze sterydami. Z tego powodu stają się bardziej narażeni na możliwość wystąpienia u nich grzybicy. Na szczęście chorobę tę można pokonać za pomocą odpowiednich leków, dobranych przez dermatologa. Najpopularniejsze są preparaty, które zawierają ketokonazol. Warto spróbować także płukanki z szałwii czy wywaru z nagietka.

Profilaktyka przede wszystkim

Wizyty w przychodni, nieprzyjemny świąd, dyskomfort – tego wszystkiego senior może uniknąć. Potrzebna do tego będzie jedynie wiedza opiekuna na temat tego, jak się uchronić przed grzybicą. Wystarczy stosować się do poniższych zaleceń:

  • zadbać o to, aby podopieczny był dokładnie wysuszony po kąpieli;
  • dbać o to, aby senior nie chodził w przemoczonym obuwiu czy skarpetach;
  • pilnować, aby zawsze pod ręką były klapki pod prysznic;
  • unikać używania cudzych przyborów toaletowych oraz ręczników;
  • dbać o wagę podopiecznego – osoby otyłe mają większe szanse na rozwój grzybicy;
  • stosować talki i zasypki.

 

Przy grzybicy bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zareagować na pierwsze objawy, ponieważ pogłębiająca się choroba może sprawić duży dyskomfort naszemu podopiecznemu. Szybka reakcja sprawi, że już po kilku tygodniach choroba ta odejdzie w zapomnienie. Trzeba jednak przestrzegać zaleceń profilaktycznych, ponieważ grzybica jest chorobą nawracająca – jeśli ma ku temu warunki.

 

Podobne artykuły

Ergoterapia - czym jest i dlaczego jest potrzebna

Ergoterapia to terapia poprzez pracę i rekreację. Podobnie jak fizjoterapia, jest zawodem medycznym. Ergoterapia jest standardem na wielu polach medycyny, takich jak geriatria, ortopedia, pediatria oraz wiele innych, a jej głównym zadaniem jest leczenie chorych i niepełnosprawnych, u których występują zaburzenia ruchowe, czuciowe, przewodzenia nerwowego, a także zaburzenia psychiczne.

Czytaj więcej

Jak pielęgnować pacjenta z osteoporozą

Praca opiekuna osoby starszej wymaga od nas indywidualnego podejścia do każdego podopiecznego i powinna uwzględniać wszelkie ograniczenia oraz choroby, z którymi musi się mierzyć, zarówno dotyczące jego fizyczności, jak i sfery psychicznej. Nie inaczej jest w przypadku seniorów dotkniętych osteoporozą.

Czytaj więcej