opiekawniemczech.pl

Gimnastyka umysłu – przykładowe ćwiczenia

Nie od dzisiaj wiadomo, że ćwiczenia pozytywnie wpływają na nasz organizm. Poprawia się nasza kondycja i sprawność fizyczna. Jednak nie wszyscy pamiętamy o tym, że nie tylko ciało wymaga dawki ćwiczeń. Okazuje się, że również mózg należy poddawać regularnym wyzwaniom. W jakim celu? A właśnie po to, aby jak najdłużej pozostawał w doskonałej formie.

Nie od dzisiaj wiadomo, że ćwiczenia pozytywnie wpływają na nasz organizm. Poprawia się nasza kondycja i sprawność fizyczna. Jednak nie wszyscy pamiętamy o tym, że nie tylko ciało wymaga dawki ćwiczeń. Okazuje się, że również mózg należy poddawać regularnym wyzwaniom. W jakim celu? A właśnie po to, aby jak najdłużej pozostawał w doskonałej formie.

Kiedy mózg się rozleniwia

Przez większość naszego życia pracujemy nie tylko fizycznie, ale również umysłowo. Wiadomo, że osoby zajmujące się pracą tego rodzaju mają umysł o wiele bardziej wyćwiczony – oznacza to, że potrafią więcej i szybciej zapamiętać, nie jest dla nich problemem skoncentrowanie się na konkretnej rzeczy czy zjawisku, czy przypomnienie sobie określonych danych. W okresie szkolnym nasz mózg pracuje cały czas – uczymy się nowych słów, pisania, czytania czy liczenia. Po zakończeniu procesu edukacji następuje okres życia zawodowego, w którym również jesteśmy zmuszeni do wytężenia naszych szarych komórek – różnego rodzaju problemy do rozwiązania, obliczenia – to wszystko sprawia, że gimnastykujemy nasz mózg praktycznie każdego dnia. Aż w końcu nadchodzi czas spokoju i relaksu, czyli zakończenie kariery zawodowej. I co wtedy? Wiadomo, każdemu z nas taki okres w życiu kojarzy się z odpoczynkiem. I niestety, nasz mózg też czasami zapada wręcz w letarg. Nie stawiamy przed sobą żadnych nowych wyzwań, przez co zaczyna on być coraz mniej sprawny. A przecież tak nie powinno być! Przecież senior może nadal szczycić się lotnością umysłu. Trzeba tylko wiedzieć, jak gimnastykować swój umysł. I pamiętać, że tego typu ćwiczenia można wykonywać nawet w młodszym wieku. Ponieważ badania wykazują, że nasz mózg największą sprawność osiąga pomiędzy 16 a 18 rokiem życia! Łatwo więc sobie wyobrazić, jak wyglądałoby nasze zachowanie, gdybyśmy nie stawiali przed sobą żadnych zadań intelektualnych...

Systematyczność – krok pierwszy

Decydując się na umysłową gimnastykę, musimy sobie zdawać sprawę, że tak jak w przypadku ćwiczeń fizycznych, jednorazowy zryw nie zapewni odpowiednich rezultatów. Prawda bowiem jest taka, że umysł wymaga ćwiczeń regularnych i systematycznych. W przeciwnym razie nie przyniosą one żadnych pozytywnych skutków. A przecież nie o to chodzi. Istotne jest również to, aby nie skupiać się tylko na jednej aktywności umysłowej, ale również nie zaniedbywać zdolności manualnych czy artystycznych. Taki ogólnorozwojowy trening z pewnością przyniesie doskonałe efekty.

Gdy pamięć zawodzi

Starszy wiek kojarzy się przede wszystkim z problemami z pamięcią. Owszem, bardzo często seniorzy pamiętają zdarzenia sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, ale niestety zapominają o czynnościach wykonywanych przed chwilą. A to z kolei wpędza ich w zakłopotanie i nierzadko również zdenerwowanie. Dlatego, jeśli pojawiają się pierwsze problemy z pamięcią, które nie są spowodowane demencją czy inną postępującą chorobą, warto wprowadzić do rozkładu dnia kilka ćwiczeń umysłowych. Poniżej prezentujemy kilka przykładów na ćwiczenia umysłowe:

  • gra w zapamiętywanie słów: wystarczy wypisać kilka słów w ciągu. Następnie należy im się przez minutę przyglądać, starając się zapamiętać jak najwięcej. Po minucie wyrazy zakrywamy, a naszym zadaniem jest podanie wszystkich tych, które zostały zapamiętane;
  • gra w zmianę kolejności – układamy kilka przedmiotów w określonym szyku. Zadaniem drugiej osoby będzie zapamiętanie ich układu. Następnie zawiązujemy jej oczy i przekładamy niektóre przedmiotów. Zabawa polega na tym, aby wskazać, które reczy zmieniły miejsce;
  • gra w wyszukiwanie różnic – to doskonale znana zabawa. Na dwóch kartkach papieru mamy identyczne obrazki. Czy aby jednak na pewno? Na tym polega właśnie zadanie – trzeba znaleźć różnice pomiędzy dwoma z pozoru identycznymi grafikami. To doskonałe ćwiczenia na spostrzegawczość.

 

Warto sięgnąć również po sprawdzone gry i zabawy. Weźmy na przykład takie domino. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pozwala ono nie tylko ćwiczyć pamięć, ale również jest doskonałym sposobem na trenowanie sprawności manualnej – podnoszenie i układanie niewielkich elementów świetnie się sprawdza. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku puzzli – umiejętność obserwacji to podstawowa cecha, którą w ten sposób szkolimy. Pomysłów jest doprawdy wiele – można także grać w scrabble czy popularną i lubianą grę państwa – miasta. Przy tej ostatniej senior będzie miał okazję nie tylko wytężyć pamięć, ale również skorzystać z ogromu wiedzy, którą magazynował w umyśle przez tyle lat. Jest jednak jedna bardzo ważna zasada – decydując się z seniorem na ćwiczenia pamięci, trzeba koniecznie dostosować poziom zadania do możliwości starszej osoby – zbyt łatwa gra szybko ją znudzi i nie będzie żadnym wyzwaniem, natomiast zbyt trudna może szybko zniechęcić.

Ćwiczyć umysł, jak widać, można doprawdy wszędzie. Tego typu zadania nie tylko poprawią kondycję umysłową seniora, ale również są w stanie znacznie polepszyć relację między nim a członkami rodziny czy opiekunką. Bowiem ćwiczenia na zasadzie zabawy z pewnością poprawią nastrój podopiecznego. A dzięki temu współpraca będzie układała się o wiele lepiej.

 

 

Podobne artykuły

Ćwiczenia bierne w rehabilitacji ruchowej

Ruch, jest jedną z najbardziej naturalnych aktywności ludzkiego organizmu, stąd też jako naturalny bodziec, stanowi środek leczniczy, który działa na wszystkie narządy organizmu człowieka.

Czytaj więcej

Język niemiecki dla opiekunek-ćwiczenia lekcja 2

Witam! Dziś poznasz słownictwo związane z mieszkaniem i kolejne zwroty z dnia codziennego.A teraz zapraszam do wykonania ćwiczeń. Powodzenia!

Czytaj więcej