opiekawniemczech.pl

Domowe sposoby leczenia przeziębienia

Objawy przeziębienia nie oznaczają jeszcze konieczności odwiedzenia apteki. Można sobie pomóc nie wychodząc z domu, korzystając jedynie z zasobów swojej kuchni czy spiżarni. Zapoznaj się z poniższymi propozycjami, być może część z nich sprawdziłeś i opanowałeś już do perfekcji.

Objawy przeziębienia nie oznaczają jeszcze konieczności odwiedzenia apteki. Można sobie pomóc nie wychodząc z domu, korzystając jedynie z zasobów swojej kuchni czy spiżarni. Zapoznaj się z poniższymi propozycjami, być może część z nich sprawdziłeś i opanowałeś już do perfekcji.

BÓL GARDŁA – jak sobie pomóc?

Roztwór z soli bądź sody oczyszczonej: 250 ml przegotowanej letniej wody oraz płaska łyżeczka soli – płucz gardło, nie połykaj.

Zamiennikiem roztworu mogą być napary z: szałwii, nagietka, rumianku, siemienia lnianego.

Syrop z czosnku: 2 roztarte główki czosnku, 250 ml wody, 2 cytryny (czosnek zalej wodą z sokiem z cytryny, odstaw na 2-3 dni w ciepłe miejsce) – pij 2-3 razy dziennie.

Okłady z liści kapusty: liście kapusty (po zanurzeniu liści w gorącej wodzie, rozbij je tłuczkiem i owiń nimi szyję, użyj szalika dla ich podtrzymania) – trzymaj 20 minut.

KATAR – jak sobie pomóc?

Rumiankowy napar: kwiaty rumianku (garść) zalej wrzątkiem – pochyl się nad naczyniem i przez 10 minut wdychaj.

Olejki miętowe, sosnowe, eukaliptusowe: chusteczki, których używasz do nosa skrop olejkiem – wdychaj zapach na nich pozostawiony.

KASZEL – jak sobie pomóc?

Syrop z cebuli: cebula, cukier, gaza, słoik (pokrój cebulę w plastry, następnie ułóż ją w słoiku, każdą warstwę posyp cukrem, kiedy cebula puści soki, przeciśnij ją przez gazę) – pij 5-7 razy dziennie po łyżeczce.

Ciepły termofor: termofor wypełniony ciepłą wodą połóż na klatce piersiowej na 10-15 minut (ciepło zwiększa produkcję śluzu, a więc złagodzi suchy kaszel).

Napar z liści podbiału: łyżka ziół, filiżanka wrzątku – pij 2-3 razy dziennie.

Napar z anyżu: łyżka owoców anyżu, wrząca woda – pij kilka razy dziennie po około 60-70 ml.

GORĄCZKA – jak sobie pomóc?

Herbaty z kwiatów lipy, owoców dzikiej róży, czarnego bzu, suszonych malin bądź zwykłe herbaty z dodatkiem malinowego soku (płyny te działają napotnie).

Zimne okłady na kark, czoło czy klatkę piersiową.

Chłodząca kąpiel – rozpocznij od wody równej temperaturze ciała, następnie dolewaj zimną, aż spadnie o 1 stopień, pozostań na kilka minut. Po takiej kąpieli ubierz się ciepło i wygrzewaj się w łóżku.

BÓLE MIĘŚNI I KOŚCI – jak sobie pomóc?

Maść majerankowa lub kamforowa – wetrzyj w bolące miejsca.

Wykonaj masaż obolałych części ciała, używając olejków.

BÓL GŁOWY – jak sobie pomóc?

Olejek eukaliptusowy, miętowy, rozmarynowy, geraniowy (upewnij się, że żaden z nich cię nie uczula) – do ciepłej wody wlej kilka kropel olejku i zrób kompres z gazy, następnie wykonaj masaż czoła i skroni.

Jak widzisz nie ma potrzeby, żebyś faszerował się silnymi lekami na przeziębienie typu „max” czy „extra”, tym bardziej antybiotykami, skoro domową aptekę możesz przyrządzić samodzielnie. Naturalne składniki domowego leczenia są równie skuteczne i nie wywołują skutków ubocznych.

Specyfiki na przeziębienie – to jedno; drugie to – styl życia podczas choroby. O co chodzi? O prysznic i łóżko. Prawdą jest, że chorobę najlepiej przeleżeć, wygrzać się, ale to nie oznacza, żeby nie wychodzić z łóżka nawet pod prysznic, wręcz przeciwnie. Oczyszczanie ciała z wypoconych toksyn będzie sprzyjało szybkiemu odzyskaniu zdrowia. Do kąpieli warto dodać 0,5 kg soli oraz dwa opakowania sody oczyszczonej oraz kilka kropel olejku eukaliptusowego. Zapewni to podwójne korzyści – oczyszczanie i inhalację.

Ze zmianą pościeli nie czekaj do końca choroby. Dlaczego? Sytuacja analogiczna, jak w przypadku oczyszczania ciała. Na pościeli gromadzą się toksyny i zarazki, zatem zadbaj o jej oczyszczanie, a to z pewnością pozytywnie wpłynie na stan Twojego zdrowia.


 

Dużo zdrowia!

Podobne artykuły

Nadpobudliwy senior – sposoby na wyciszenie

Podeszły wiek kojarzymy raczej z zachowaniem spokojnym, często apatycznym, niejednokrotnie z depresją. Sytuacja odwrotna – nadpobudliwość, nerwowość, nawet agresja – nie jest jednak niczym niezwykłym.

Czytaj więcej

Efektywne sposoby rozwiązywania konfliktów z podopiecznym i rodziną podopiecznego

W życiu codziennym niemal każdego dnia zderzamy się z sytuacjami, które mogą stanowić przyczynę potencjalnego konfliktu. Wszędzie tam, gdzie musimy ze sobą współpracować oraz razem funkcjonować istnieje ryzyko, że nasze cele, zasady, wartości oraz sposoby reagowania na różnego typu sytuacje, mogą wzbudzać czyjś sprzeciw lub niezadowolenie.

Czytaj więcej