opiekawniemczech.pl

Dlaczego bezpieczeństwo na drodze jest tak ważne?

Świadomy kierowca, świadomy pieszy – to gwarancja bezpieczeństwa na drogach. Niestety, co roku tysiące osób ginie na ulicach w wyniku wypadków drogowych. I nie zawsze winę ponoszą kierujący pojazdami. Czasami wypadek ze skutkiem śmiertelnym odbywa się z winy pieszego czy rowerzysty.


 

Świadomy kierowca, świadomy pieszy – to gwarancja bezpieczeństwa na drogach. Niestety, co roku tysiące osób ginie na ulicach w wyniku wypadków drogowych. I nie zawsze winę ponoszą kierujący pojazdami. Czasami wypadek ze skutkiem śmiertelnym odbywa się z winy pieszego czy rowerzysty. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do zasad ruchu drogowego, ponieważ bezpieczeństwo na drodze to priorytet – nie tylko dla nas, lecz także dla naszego otoczenia.

Czy opiekunka musi mieć prawo jazdy?

Nie musi, aczkolwiek jest to z pewnością duży atut. Niektóre rodziny wymagają tego, aby zatrudniona przez nich osoba była w stanie zawieźć seniora do przychodni czy sklepu, prawo jazdy jest więc niezbędne w tym przypadku. Nie ma też co ukrywać, że jest to duże ułatwienie – samochodem szybciej ostaniesz się do docelowego miejsca niż komunikacją miejską. Jeśli więc masz prawo jazdy i zaczynasz pracę opiekunki w Niemczech, to zanim wyjedziesz na niemieckie ulice, upewnij się, czy znasz tamtejsze przepisy drogowe. Ponieważ nieznacznie różnią się one od tych obowiązujących w Polsce.

Na co zwrócić uwagę?

W prawie drogowym Niemiec jest kilka różnic niż w tym obowiązującym w Polsce. Utarło się, że Niemcy to raj dla kierowców – kilkanaście tysięcy autostrad bez ograniczeń prędkości. Ale zważywszy na fakt, że opiekunki przeważnie poruszają się po mieście, warto, aby pamiętać o kilku kwestiach. Mianowicie:

  • nie jeździmy na światłach mijania przez cały rok, tylko w ciemnościach i przy wjazdach do tunelu;
  • prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, poza nim 100 km/h;
  • zbyt bliska jazda za poprzedzającym samochodem może skończyć się mandatem;
  • znaczne przekroczenie prędkości – w mieście o ponad 31 km, w terenie niezabudowanym o ponad 41 km skutkować może zakazem używania pojazdu przez miesiąc. Co ciekawe, ukarany sam wyznacza, od kiedy chce się poddać karze;
  • znak zakazu nie obowiązuje do następnego skrzyżowania, ale jest odwoływany specjalnym oznaczeniem koniec zakazu;
  • strefa zabudowana oznaczona jest żółtą tablicą z nazwą danego miasta;
  • w niektórych miejscach obowiązują Umweltzone, które obligują kierowcę do umieszczenia na samochodzie naklejki, odpowiadającej poziomowi emisji spalin danego pojazdu.

 

Nieznajomość powyższych zasad może nie tylko poskutkować mandatem, ale również doprowadzić w niektórych przypadkach do wypadku komunikacyjnego. Dlatego warto je sobie dokładnie przyswoić.

Zapamiętaj kardynalne zasady

Bez względu na to, w jakim kraju jesteśmy, należy pamiętać o trzech kardynalnych zasadach ruchu drogowego. Oto one:

  • zasada prędkości bezpiecznej – jedź zawsze z taką prędkością, abyś mógł zatrzymać się wtedy, kiedy Ty chcesz, a nie samochód;
  • zasada ostrożności – patrz na drogę, uważaj co się na niej dzieje, szczególnie na skrzyżowaniach, gdzie łączy się ruch samochodowy z pieszym;
  • zasada ograniczonego zaufania – staraj się przewidzieć najgorsze scenariusze, zanim do nich dojdzie.

 

Senior na drodze

Wiadomo, że niektórzy podopieczni mogą być w dobrej formie i sami kierować pojazdami. Jednak wtedy opiekunka powinna mieć, jak to się mówi, oczy dookoła głowy, aby w razie zaobserwowanego szybciej niebezpieczeństwa móc przekazać potrzebne informacje. Najbezpieczniej będzie, jeśli to Ty przejmiesz kierownicę. Jeśli chodzi natomiast o poruszanie się pieszych, to podczas spacerów z seniorem unikaj ciemnych miejsc, spacerów ulicami bez pobocza – jest to bardzo niebezpieczne. Ważne, abyście oboje mieli odblaski na kurtkach – dzięki temu kierowca ma szansę Was szybciej zobaczyć i zmniejszyć prędkość. Jeśli senior jest w dobrej formie, warto sprawdzić, czy w okolicy nie są organizowane spotkania na temat bezpieczeństwa seniorów na drogach. Pozwoli to nie tylko przyswoić podstawowe zasady ruchu drogowego, lecz także będzie dla podopiecznego miłą odmianą i formą aktywizacji, która przecież też wchodzi w zakres zadań opiekunki starszej osoby.

Podobne artykuły

Ergoterapia - czym jest i dlaczego jest potrzebna

Ergoterapia to terapia poprzez pracę i rekreację. Podobnie jak fizjoterapia, jest zawodem medycznym. Ergoterapia jest standardem na wielu polach medycyny, takich jak geriatria, ortopedia, pediatria oraz wiele innych, a jej głównym zadaniem jest leczenie chorych i niepełnosprawnych, u których występują zaburzenia ruchowe, czuciowe, przewodzenia nerwowego, a także zaburzenia psychiczne.

Czytaj więcej

Dlaczego przeziębienie może być niebezpieczne dla seniora?

Dopada w sumie milionów Polaków 2-4 razy do roku, trwa około tygodnia... O czym mowa? O wirusowym zapaleniu dróg oddechowych, czyli potocznie określanym przeziębieniu. Nie jest to groźna choroba, ale jej bagatelizowanie może nam przysporzyć nie lada kłopotów. Zwłaszcza jeśli osoba, która padła ofiarą przeziębienia, jest w podeszłym wieku.

Czytaj więcej