opiekawniemczech.pl

Czy senior może pić kawę?

O kawie mówi się wiele: pobudza, podnosi ciśnienie tętnicze, przyspiesza metabolizm, ale też wypłukuje cenne witaminy i minerały, zwiększa uczucie lęku i niepokoju, powoduje problemy z zasypianiem. Zatem trunek ma zarówno swoich zwolenników wychwalających jego korzyści, jak i przeciwników koncentrujących się wokół jego szkodliwości. Ale jak jest w przypadku osób w podeszłym wieku?

O kawie mówi się wiele: pobudza, podnosi ciśnienie tętnicze, przyspiesza metabolizm, ale też wypłukuje cenne witaminy i minerały, zwiększa uczucie lęku i niepokoju, powoduje problemy z zasypianiem. Zatem trunek ma zarówno swoich zwolenników wychwalających jego korzyści, jak i przeciwników koncentrujących się wokół jego szkodliwości. Ale jak jest w przypadku osób w podeszłym wieku? Czy powszechnie funkcjonujące prawdy na temat spożywania kawy odnoszą się do smakoszy ze wszystkich grup wiekowych?

Czy senior może pić kawę?

Tak, ale… należy zachować równowagę. Liczne badania naukowe wskazują, że kawa poprawia funkcje poznawcze oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń neurologicznych, w tym także chorób Parkinsona i Alzheimera. A to oznacza, że osoba w podeszłym wieku nie tyle może, co nawet powinna pić kawę. Należy także wspomnieć o badaniach, w których naukowcy doszli do wniosku, że kofeina zawarta w kawie hamuje objawy demencji starczej. Kawa także łagodzi objawy astmy oraz cukrzycy.

Jakie ilości kawy dozwolone dla seniora?

Tak, jak niemal wszystko, tak i kawa w nadmiarze szkodzi. Lekarze prowadzący badania nad kawą, jej zawartością i prozdrowotnymi korzyściami dla człowieka zalecają maksymalnie dwie filiżanki kawy dziennie. W przypadku takiej dawki nie ma ryzyka wystąpienia niepożądanych skutków dla zdrowia seniora. Wręcz przeciwnie – w wielu przypadkach kawa ma leczniczy wpływ, oczywiście zależy to od dolegliwości, na które cierpi senior. Te powszechne zalecenie dotyczące dwóch filiżanek może nie sprawdzić się w przypadku osób chorujących na nadciśnienie tętnicze.

Pozytywne właściwości kawy

Tak, jak już wyżej zostało wspomniane – jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych zaleca się, aby w jadłospisie seniora znalazła się kawa.

Dlaczego?

  • zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia;
  • korzystnie wpływa na układ krążenia;
  • wspiera pamięć krótkotrwała;
  • podnosi ciśnienie (zaleta i wada jednocześnie);
  •  wspomaga działanie niektórych leków;
  •  rozszerza drogi oddechowe i oskrzela (pomocna dla astmatyków).

 

Negatywne właściwości kawy

Negatywne skutki picia kawy są spowodowane zwykle brakiem umiaru w jej spożywaniu, ew. stanem zdrowia osoby starszej. Zatem warto się mieć na baczności. Niekiedy są sytuacje, w których należy odstawić kawę.

Dlaczego?

  • nasila stany lękowe oraz wywołuje rozdrażnienie i nerwowość;
  • powoduje bezsenność;
  • wykazuje działanie moczopędne;
  • może prowadzić do odwodnienia organizmu;
  •  wypłukuje magnez i wapń;
  •  podrażnia błony śluzowe żołądka.

 

Co w kawie takiego wyjątkowego?

Miłośnicy odpowiedzą: smak. Ale nie tylko ten czyni kawę tak wyjątkowym trunkiem. Kofeina – to podstawowy składnik kawy, wpływa na poprawę koncentracji i nastroju, przyśpiesza czynność serca, przyśpiesza metabolizm, zwęża naczynia mózgowe (łagodzi migrenę). Kolejne to: antyoksydanty – kwasy chlorogenowe i kawowe. Neutralizują one wolne rodniki tlenowe, oczyszczają organizm z toksyn i usprawniają mechanizmy obronne organizmu. Oznacza to, że kawa chroni również przed nowotworami. Teofilina i teobromina z kolei oddziałują na centralny układ nerwowy i w konsekwencji przyśpieszają procesy myślowe, pobudzają umysł, polepszają koncentrację i zwiększają pamięć krótkotrwałą. To z kolei oznacza mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób neurologicznych. Okazuje się też, że kawa może leczyć alergię. Zawarta w niej kofeina obniża stężenie histaminy, czyli substancji uczestniczącej w reakcjach alergicznych.

Zatem, żeby kawa była bezpieczna dla seniora, należy spełnić dwa podstawowe warunki. Zachować umiar w jej spożywaniu – to po pierwsze; po drugie – uwzględnić stan zdrowia seniora.

Podobne artykuły

Dlaczego przeziębienie może być niebezpieczne dla seniora?

Dopada w sumie milionów Polaków 2-4 razy do roku, trwa około tygodnia... O czym mowa? O wirusowym zapaleniu dróg oddechowych, czyli potocznie określanym przeziębieniu. Nie jest to groźna choroba, ale jej bagatelizowanie może nam przysporzyć nie lada kłopotów. Zwłaszcza jeśli osoba, która padła ofiarą przeziębienia, jest w podeszłym wieku.

Czytaj więcej

Nadpobudliwy senior – sposoby na wyciszenie

Podeszły wiek kojarzymy raczej z zachowaniem spokojnym, często apatycznym, niejednokrotnie z depresją. Sytuacja odwrotna – nadpobudliwość, nerwowość, nawet agresja – nie jest jednak niczym niezwykłym.

Czytaj więcej