opiekawniemczech.pl

Wywiad z naszą Opiekunką, Panią Ewą

Wywiad z naszą Opiekunką, Panią Ewą

Cyklem wywiadów z naszymi Opiekunami / Opiekunkami - chcemy pokazać, że praca w branży opieki może być dobrą pracą w której Opiekunowie / Opiekunki są doceniani i zadowoleni ze swoich zleceń
.
Dzisiaj już nasz ósmy wywiad - Pani Ewa, to doświadczona opiekunka osób starszych. Wyjeżdża do Niemiec od 5 lat i pracowała już zarówno z osobami samotnymi, jak i z małżeństwami oraz obłożnie chorymi podopiecznymi. Posiada prawo jazdy i chętnie jeździ samochodem po Niemczech. Język niemiecki zna na poziomie dobrym, ma ukończony kurs języka niemieckiego. Pani Ewa jest bardzo wesołą osobą, ma duże doświadczenie w opiece nad osobami chorymi na demencję, jest spokojna ale jednocześnie silna psychicznie. Nigdy nie pali za sobą mostów i ma bardzo dobry kontakt z rodzinami swoich podpiecznych.

Dominika Medcare24: Pani Ewo, od kiedy pracuje Pani w branży opieki ? Dlaczego zdecydowała się Pani na pracę w opiece ?

Ewa: Pierwszy raz wyjechałam 28.11.2015.Pięć lat szybko minęło. Lubię pracę z ludźmi i poznawać nowe obyczaje. Zawsze chętnie pomagałam innym, niezależnie czy znałam daną osobę, czy też nie.

Dominika Medcare24: Jakie szkolenia / kursy udało się Pani zrealizować? Gdzie nauczyła się Pani tak dobrze języka niemieckiego ?

Ewa: Gdy zdecydowałam się na wyjazd do DE poszłam na trzymiesięczny kurs języka niemieckiego. Temat chorób w mojej rodzinie był zawsze często poruszany, ponieważ większa cześć mojej rodziny pracuje w szpitalu, który od mojego rodzinnego domu oddalony jest o kilometr.

Dominika Medcare24: Co najbardziej lubi Pani w pracy Opiekunki Osób Starszych ?

Ewa: Poznawanie nowych osób i charakterów, ponieważ każdy podopieczny jest inny. Lubię uczyć się od często bardzo schorowanych osób pokory do tego, co nam los przyniesie, a zarazem brać z życia najlepsze chwile. Większość moich podopiecznych umiała cieszyć się każdym dniem

Dominika Medcare24: Jakie cechy charakteru powinna mieć według Pani Opiekunka Osób Starszych z prawdziwego zdarzenia ?

Ewa: Panie decydujące się na przebywanie ze starszymi osobami muszą pamiętać, że to my musimy dopasować się do obyczajów panujących w domu, do którego jedziemy i nic nie powinnyśmy zmieniać na siłę. Cierpliwość i wyrozumiałość jest drogą do współpracy z podopiecznym.

Dominika Medcare24: Jakimi podopiecznymi miała się Pani okazję do tej pory zajmować ?

Ewa: Trzy lata pracowałam z panią która była osobą leżącą, która była podpięta dzień i noc do tlenu, miała osteoporozę ,astmę oraz odleżyny. Pracowałam też z podopiecznymi chorymi na chorobę Parkinsona, paraliżem kończyn, cukrzycę, demencję, stomią, depresją, nie jest też mi obca obsługa tzw. "liftu".

Dominika Medcare24: Czy może nam Pani opowiedzieć najciekawszą historię ze swojej pracy w opiece ?

Ewa: Było trochę śmiesznych zdarzeń, ale pamiętam podopiecznego, który miał demencję i był sparaliżowany od pasa w dół. Podopieczny poruszał się na wózku przy mojej pomocy i początkowo był niechętny na wychodzenie z domu, ale była wiosna i chciałam, żeby trochę pooddychał świeżym powietrzem. Udało mi się go do tego przekonać tak bardzo, że wręcz mu się to spodobało. Pewnego razu spacerujemy, a on mówi, że musi odwiedzić swoją dziewczynę! Wtedy ja do niego: Paul ty masz żonę, a on na to, że zdążymy wrócić na kolację i żona się o niczym nie dowie .Po powrocie do domu pytam jego żony o miejscowość, którą wymienił - ta miejscowość była "tylko" 50km od jego domu.

Podobne artykuły

Chemia między opiekunką a podopiecznym

Relacja zachodząca między opiekunem a podopiecznym to bardzo ważna kwestia. Jeśli stale obecny przy seniorze opiekun potrafi nawiązać z nim kontakt psychiczny i emocjonalny, będzie on ogromnym wsparciem dla osoby starszej, nawet w przypadku niepowodzeń i trudności.

Czytaj więcej

Jak przeprowadzić pierwszą rozmowę z opiekunką?

Opieka nad starszą osobą to wyzwanie. Każdy człowiek ma swoje upodobania, swój charakter – nierzadko specyficzny. Dodatkowo, wraz z wiekiem nasilają się różnego rodzaju dolegliwości, które mogą przyczynić się do tego, że senior będzie drażliwy. Dlatego często zatrudnia się specjalne opiekunki do opieki nad babcią czy mamą. Ma się wtedy pewność, że kochana osoba jest bezpieczna.

Czytaj więcej