Jak ćwiczyć pamięć seniora

Autor: Medcare24

W tym wieku już tak jest” – jakże często to słyszymy, prawda? To jedna z najpopularniejszych wymówek seniorów, gdy czegoś zapomną – gdzie położyli receptę, o której mieli umówioną wizytę, kiedy są urodziny wnuczki.

Czytaj więcej

Rezydencja dla seniora

Autor: Medcare24

Rezydencja seniora jest specjalną formą mieszkań dla osób w podeszłym wieku. Seniorzy decydują się żyć w takiej placówce nie tylko aby odciążyć swoich opiekunów, ale również czuć się odpowiedzialnym za swoje życie, mimo podeszłego wieku korzystać z rozrywek, które dostępne są w rezydencji, i czuć się bezpiecznie będąc pewnym 24 godzinnej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.

Czytaj więcej

Ergoterapia - czym jest i dlaczego jest potrzebna

Autor: Medcare24

Ergoterapia to terapia poprzez pracę i rekreację. Podobnie jak fizjoterapia, jest zawodem medycznym. Ergoterapia jest standardem na wielu polach medycyny, takich jak geriatria, ortopedia, pediatria oraz wiele innych, a jej głównym zadaniem jest leczenie chorych i niepełnosprawnych, u których występują zaburzenia ruchowe, czuciowe, przewodzenia nerwowego, a także zaburzenia psychiczne.

Czytaj więcej

Produkty niezbędne w diecie seniora

Autor: Medcare24

Problemy zdrowotne występujące u ludzi starszych zazwyczaj uznaje się po prostu za naturalną kolej rzeczy. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak wielu z nich – chorób, dolegliwości – można uniknąć, stosując odpowiednią dietę. Seniorzy z reguły źle się odżywiają. Zwykle powodem są niewystarczające zasoby finansowe czy samotność, która sprawia, że nie mają oni motywacji do dbania o siebie.

Czytaj więcej

Zaburzenia snu seniora – porady

Autor: Medcare24

Problem z zaśnięciem, częste przebudzanie, wczesne wstawanie, ogólnie kłopot z ilością i jakością snu – to często występująca dolegliwość wśród osób starszych. A jej konsekwencje zwykle są bardzo dotkliwe.

Czytaj więcej

Nadpobudliwy senior – sposoby na wyciszenie

Autor: Medcare24

Podeszły wiek kojarzymy raczej z zachowaniem spokojnym, często apatycznym, niejednokrotnie z depresją. Sytuacja odwrotna – nadpobudliwość, nerwowość, nawet agresja – nie jest jednak niczym niezwykłym.

Czytaj więcej

Chemioterapia u podopiecznego

Autor: Medcare24

Jeszcze do niedawna uważano, że chemioterapia u osób starszych jest kontrowersyjną metodą leczenia. Skutki uboczne rzekomo miały przeważać nad jej korzyściami. Rodziny i niektórzy lekarze obawiali się, że seniorzy z nowotworem, zamiast we względnym spokoju dożyć swoich ostatnich dni, spędzą je w męczarniach, bez wymiernych efektów.

Czytaj więcej

Utrata przytomności u podopiecznego

Autor: Medcare24

Opieka nad osobami starszymi z dużym prawdopodobieństwem postawi nas w pewnym momencie w sytuacji, w której u naszego podopiecznego występuje utrata przytomności, co spowodowane jest niewystarczającym dokrwieniem mózgu.

Czytaj więcej

Wizyta z podopiecznym u lekarza, na co zwrócić uwagę podczas wizyty

Autor: Medcare24

Czy odpowiednie przygotowanie do wizyty lekarskiej może mieć wpływ na jej przebieg? Tak, zdecydowanie! A czy obecność opiekuna podczas tejże wizyty jest konieczna? W niektórych przypadkach absolutnie konieczna. Właściwe przygotowanie do konsultacji z lekarzem pozytywnie wpływa na cały proces leczenia oraz na samego chorego, ponieważ zmniejsza się jego stres z tym związany.

Czytaj więcej

Pozycje ułożeniowe

Autor: Medcare24

Prawidłowe ułożenie osoby chorej, która ma problemy z poruszaniem się lub też nie posiada już zdolności do samodzielnego ruchu, nazywamy pozycjami ułożeniowymi. Tego rodzaju pozycje wymuszają prawidłowe ułożenie poszczególnych stawów, a tym samym powodują rozciągnięcie przykurczonych tkanek miękkich.

Czytaj więcej

Pomocne przyrządy dla osób starszych

Autor: Medcare24

Ze względu na duże zmiany demograficzne i coraz trudniejsze znalezienie odpowiednich opiekunów dla osób starszych, seniorzy mogą czuć się zagrożeni. Często w ich głowach pojawia się lęk i obawa przed brakiem samodzielności, wiecznymi prośbami o pomoc swoje dzieci oraz brakiem możliwości wykonywania codziennych zajęć.

Czytaj więcej

Choroba Parkinsona – objawy, zapobieganie

Autor: Medcare24

Choroba Parkinsona to postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego. Większości z nas kojarzy się ona głównie z wiekiem starczym oraz drżeniem rąk (stąd jej alternatywna nazwa – drżączka poraźna).

Czytaj więcej

Nordic walking- aktywność dla seniora!

Autor: Medcare24

Nordic walking jest przez wiele osób uważany za najlepszą, najłatwiejszą, przyjemną, a w ostatnich latach dość intensywnie rozwijającą się, aktywnością fizyczną. Propagatorzy tego rodzaju formy ruchu, zdecydowanie twierdzą, że poprawia ona wydolność organizmu, pomaga rozwinąć mięśnie, zwiększa siłę oraz uelastycznia całe ciało.

Czytaj więcej

Nadciśnienie tętnicze

Autor: Medcare24

Dzisiejsze czasy noszą na sobie znamię ogromnego zagrożenia przedwczesnymi zgonami, których powodem jest problem nadciśnienia tętniczego.

Czytaj więcej

Domy opieki dla osób starszych

Autor: Medcare24

Domy opieki dla osób starszych często mają błędne konotacje, opinie często związane są z samotnością, zapomnieniem przez rodzinę i odcięciem od normalnego życia czyt. wolnością i samodzielnością. Zazwyczaj również osoby starsze często wzbraniają się przed pomocą i przeniesieniem ich do domu spokojnej starości, traktują tą decyzję jak koniec swojego dotychczasowego życia i “podróżą bez powrotu”.

Czytaj więcej