Podopieczny z inkontynencją

Autor: Medcare24

Inkontynecja – problem, który nierzadko wywołuje wstyd, skrępowanie, nieśmiałość, a nawet lęk czy zażenowanie. Co więcej – te mieszane uczucia i emocje dotyczą obydwu stron – samych chorych, jak i opiekunów.

Czytaj więcej

Problem nietrzymania moczu - jak sobie z nim radzić?

Autor: Medcare24

Zgodnie z definicją pojęcia nietrzymania moczu, jest to mimowolny wyciek moczu. Epidemiologicznie, występuje on u około 10% populacji, przy czym zdecydowanie częściej problemem tym dotknięte są kobiety niż mężczyźni.

Czytaj więcej

Rehabilitacja geriatryczna

Autor: Medcare24

Polska nie jest odosobnionym przykładem państwa, w którym społeczeństwo się starzeje. Kryzys demograficzny dotyczy także innych państw europejskich. Prognozy socjologów nie napawają optymizmem, wręcz przeciwnie – wskazują, że tendencja spadkowa będzie się utrzymywała.

Czytaj więcej

Podopieczny z zaburzeniami równowagi

Autor: Medcare24

Strach przed postawieniem kolejnego kroku i poszukiwanie podparcia podczas wykonywania najmniejszego ruchu – to zachowania charakterystyczne dla osób zmagających się z problemami koordynacji ruchowej.

Czytaj więcej

Opieka nad osobą niedosłyszącą

Autor: Medcare24

Podstawą istnienia społeczeństw jest komunikacja. Aby proces porozumiewania się przebiegał sprawnie, niezbędne jest zaangażowanie obydwu stron. Nadawca w sposób jasny i precyzyjny formułuje komunikat, natomiast odbiorca podejmuje ewentualne czynności w celu jego zrozumienia, a następnie odpowiednio reaguje.

Czytaj więcej

Dom opieki czy opieka w domu?

Autor: Medcare24

W sytuacji idealnej nasi bliscy dożyją swoich ostatnich dni w dobrym zdrowiu i nigdy nie będziemy musieli stawać przed dylematem: dom opieki czy opieka w domu? Życie jednak lubi stawiać nas w trudnym położeniu i szansa na to, że opiekę nad bliskimi będziemy musieli powierzyć komuś innemu, jest stosunkowo duża.

Czytaj więcej

Kiedy podopieczny cierpi na otyłość

Autor: Medcare24

W dzisiejszych czasach otyłość to coraz poważniejszy problem. Choć dotyczy wszystkich grup wiekowych, jest niebezpieczna zwłaszcza u osób starszych. Jak odróżnić otyłość od nadwagi u seniora i jakie środki zaradcze należy podjąć, aby zmniejszyć ryzyko groźnych chorób i poprawić jakość życia?

Czytaj więcej

Łazienka bez barier

Autor: Medcare24

Projekt łazienki dla osób starszych, jego realizacja i wykończenie ma ogromne znaczenia dla osób o obniżonej koordynacji ruchowej ze względu na swój wiek. Oprócz ułatwienia codziennego życia osobom starszym istnieją również inne powody, które mają znaczący wpływ na dostęp seniorów do pomieszczeń pierwszej potrzeby.

Czytaj więcej

Dźwignie i rodzaje dźwigni

Autor: Medcare24

Wypadki, choroby i naturalny proces starzenia często prowadzi do problemów związanych z mobilnością w życiu codziennym osób starszych.  Każdy z nas zdaje sobie sprawę z trudności związanych z tym procederem, ale dzięki zmianom na rynku, specjaliści opracowali koncepcję, która pozwala poruszać się bezpiecznie i łatwo seniorom.

Czytaj więcej

Rozrywki kulturalne dla seniora

Autor: Medcare24

Rozrywki kulturalnie mogą pełnić bardzo ważną rolę w życiu seniora. Choć często uznaje się, że osoby starsze są bardziej zainteresowane spędzaniem czasu w czterech ścianach niż wyjściem na spektakl lub wystawę, dzięki odrobinie zachęty ze strony otoczenia obcowanie z kulturą może stać się lubianą i bardzo znaczącą częścią ich codzienności.

Czytaj więcej

Muzyka dla seniora

Autor: Medcare24

Znane powiedzenie „muzyka łagodzi obyczaje” w przypadku ludzi w podeszłym wieku nabiera szczególnego znaczenia. Osoby starsze są bardziej podatne na zły nastrój, stany lękowe oraz depresyjne, a dobrze dobrana muzyka może pomóc w powrocie do psychicznej i fizycznej równowagi i rozwiązać wiele trudności związanych z opieką nad seniorem.

Czytaj więcej

Sport dla osób starszych

Autor: Medcare24

Aktywność fizyczna, na którą składają się różnego rodzaju ćwiczenia oraz formy ruchowe, wykazują szereg korzyści dla zdrowia i samopoczucia niemalże każdego człowieka. Dotyczy to także osób starszych, a może nawet szczególnie ich.

Czytaj więcej

Depresja u seniora

Autor: Medcare24

Depresja powszechnie uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, kojarzona przede wszystkim z obniżeniem nastroju, przygnębieniem czy ogólnym brakiem aktywności. Problem ten dotyka ludzi w różnym wieku, jednak w wieku starczym depresja ma szczególny charakter i jest trudna do zdiagnozowania z uwagi na pojawiające się problemy geriatryczne.

Czytaj więcej

Brak apetytu u seniora

Autor: Medcare24

Apetyt powszechnie uznaje się za oznakę zdrowia, stąd jego brak nie powinien być bagatelizowany. Półki apteczne uginają się od leków i suplementów wspomagających apetyt, szczególnie u osób starszych. Nie bez przyczyny – problem jest dość poważny.

Czytaj więcej

Jak pielęgnować pacjenta z osteoporozą

Autor: Medcare24

Praca opiekuna osoby starszej wymaga od nas indywidualnego podejścia do każdego podopiecznego i powinna uwzględniać wszelkie ograniczenia oraz choroby, z którymi musi się mierzyć, zarówno dotyczące jego fizyczności, jak i sfery psychicznej. Nie inaczej jest w przypadku seniorów dotkniętych osteoporozą.

Czytaj więcej