opiekawniemczech.pl

Opieka ambulatoryjna dla seniorów

Niemcy to kraj, którego społeczeństwo szybko się starzeje. Statystyki wskazują, że liczba seniorów, czyli osób po 60 roku życia, cały czas wzrasta. Z racji na to rząd niemiecki stara się rozwijać parasol ochronny nad starszymi osobami, tak aby starość nie była dla nich bardzo przykrym doświadczeniem.

Niemcy to kraj, którego społeczeństwo szybko się starzeje. Statystyki wskazują, że liczba seniorów, czyli osób po 60 roku życia, cały czas wzrasta. Z racji na to rząd niemiecki stara się rozwijać parasol ochronny nad starszymi osobami, tak aby starość nie była dla nich bardzo przykrym doświadczeniem. Wiadomo, że nie zawsze ten okres upływa tak, jakby się chciało, jednak dzięki wielu rozwiązaniom oferowanym przez państwo lub prywatne placówki medyczne, nic nie stroi na przeszkodzie, aby senior dożył sędziwego wieku w doskonałej kondycji psychicznej i fizycznej.

Z czym wiąże się starość?

Niektórzy nie czują się wcale na swój wiek. Są sprawni fizycznie, wciąż aktywni zawodowo, doskonale sobie radzą. Jednak w większości przypadków starość wygląda odrobinę mniej kolorowo. Przede wszystkim duży nacisk należy położyć na psychikę osoby starszej. Pozostawiona sama sobie, bez pracy zawodowej z powodu przejścia na emeryturę, widująca rodzinę sporadycznie, może powoli popadać w depresję. Seniorzy często czują się gorsi, przez to, że rzekomo ich zdaniem, nie są już przydatni dla społeczeństwa. Do tego często dochodzą liczne choroby, typowe dla wieku starszego, które tylko pogłębiają ten stan. Dlatego warto wiedzieć, po jakiego rodzaju środki można sięgnąć, aby jesień życia była dla seniora wspaniałym czasem.

Gdy zdrowie nie dopisuje

Wiadomo, że każdy człowiek najlepiej czuje się we własnym otoczeniu. Szczególnie widoczne jest to właśnie u osób starszych, ponieważ nie na darmo funkcjonuje powiedzenie, że starych drzew się nie przesadza. Seniorzy nie przepadają za zmianami, dlatego bardzo istotne jest, aby jak najdłużej mogli pozostawać w swoim domu czy mieszkaniu. Jednak czasami, zwłaszcza gdy są to osoby mieszkające samotnie, okazuje się, że obowiązki zaczynają przerastać, że stan zdrowia uniemożliwia samodzielną egzystencję. I wtedy właśnie przydaje się świadczenie znane jako opieka ambulatoryjna dla seniorów.

Czym jest opieka ambulatoryjna dla seniorów?

Pod hasłem tym kryje się opieka domowa, składająca się z kilku aspektów – w zależności oczywiście od potrzeb seniora. Opieka ambulatoryjna zakłada zarówno świadczenia medyczne, jak i opiekuńcze czy pomoc domową. Świadczyć ją mogą zarówno wykwalifikowane pielęgniarki oddelegowane do konkretnego przypadku, jak i członkowie rodziny. W zależności od stanu podopiecznego osoba świadcząc takie usługi może przebywać z seniorem przez całą dobę, ale również może jedynie odciążać krewnych na kilka godzin w ciągu dnia – wszystko zależy od tego, jaki stopień świadczeń opiekuńczych został przyznany danej osobie. Taki wsparcie dla osób starszych może być kierowane nagłym pogorszeniem stanu zdrowia, spowodowanym chociażby wypadkiem. Aczkolwiek bardzo często korzysta się z opieki domowej z racji na ogólną formę starszej osoby.

Co wchodzi w skład opieki ambulatoryjnej?

Możliwości jest bardzo wiele. Tak jak wspominaliśmy na początku, może ona obejmować świadczenia pielęgniarskie. Oznacza to, że senior otrzyma taką pomoc jak chociażby wykonanie zastrzyków, podanie odpowiednich leków, wymiana opatrunków – pamiętajmy bowiem, że według niemieckiego prawa opiekunka domowa, potocznie nazwana pomocą domową, takich czynności nie ma prawa wykonywać. Decydując się na opiekę domową, można liczyć również na pomoc w podstawowych czynnościach, takich jak: pomoc w pielęgnacji, przygotowywaniu posiłków, poruszaniu się czy podstawowych ćwiczeniach mających na celu przywrócenie sprawności po zabiegu czy wypadku. Oczywiście można również liczyć na wsparcie w dostarczeniu zakupów do domu, gotowaniu, sprzątaniu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że personel domowej opieki jest doskonałym towarzystwem dla starszej, schorowanej i często samotnej osoby. Jeśli opieka ambulatoryjna nie jest konieczna dzień i noc, to można wykorzystywać ją tylko w nagłych przypadkach – na zasadzie kilku godzin czy nocy.

Skąd brać fundusze?

W niemieckim systemie zdrowotnym każdy ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne długoterminowe. Dlatego też automatycznie, gdy ktoś je opłaca, ma zapewnioną opiekę ambulatoryjną w razie wystąpienia konieczności przyjmowania opieki ze względu na stan zdrowia. Oczywiście kwoty te uzależnione są od tego, jaki stopień opieki pielęgniarskiej przyznano danemu seniorowi. Jest to badane przez specjalną komisję, która na podstawie wytycznych ocenia stan seniora. Dzięki takiej ocenie wiadomo, jaka powinna być częstotliwość opieki ambulatoryjnej i jej dofinansowanie. Warto jednak pamiętać zawsze, że państwowe ubezpieczenie nie pokrywa jej w 100%, dlatego dobrze zawczasu pomyśleć o prywatnym ubezpieczeniu. Dzięki temu można mieć pewność, że w razie kryzysowych sytuacji starsza osoba będzie miała zapewnioną odpowiednią opiekę i będą na to fundusze.

 

 

Podobne artykuły

Gry i zabawy dla seniorów pobudzające funkcje intelektualne mózgu

Jednym z przykrych skutków starości jest obniżenie funkcji intelektualnych mózgu. To wtedy dotykają nas dotkliwe w skutkach choroby wieku podeszłego - demencja czy choroba Alzheimera.

Czytaj więcej

Opieka nad pacjentem z cewnikiem

Większość oddziałów szpitalnych, w mniejszym lub większym stopniu wykonuje zabiegi cewnikowania, co związana jest z ingerencją w jałowe środowisko, z zagrożeniem przedostania się drobnoustrojów mogących wywołać niepożądane skutki.

Czytaj więcej