opiekawniemczech.pl

Opieka 24 h

Starsze osoby potrzebują zdecydowanie więcej uwagi. Niestety obecnie rzadko kiedy rodzina ma czas, aby zajmować się seniorem. Przez to mają ciągłe wyrzuty sumienia, że babcia czy dziadek są zaniedbani, że poświęcają im zbyt mało czasu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zapewnienie odpowiedniej opieki na czas, kiedy nie ma nikogo w pobliżu.

Starsze osoby potrzebują zdecydowanie więcej uwagi. Niestety obecnie rzadko kiedy rodzina ma czas, aby zajmować się seniorem. Przez to mają ciągłe wyrzuty sumienia, że babcia czy dziadek są zaniedbani, że poświęcają im zbyt mało czasu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zapewnienie odpowiedniej opieki na czas, kiedy nie ma nikogo w pobliżu. Ale co w sytuacji, kiedy mieszka się zbyt daleko? Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie opiekunki z Europy Wschodniej, która od lat wśród niemieckich seniorów uchodzi za doskonały wybór.

Komu warto polecić opiekę 24 h?

Każdej osobie, która chce mieć zapewnioną jak najlepszą opiekę dla starszego członka rodziny. Opieka całodobowa to doskonałe rozwiązanie, wręcz alternatywa dla domów opieki. Dlaczego niemieccy seniorzy wolą taką formę? Po pierwsze, dzięki opcji opiekunki mogą pozostać w swoim otoczeniu, a po drugie, jest to zdecydowanie tańsza opcja. System opieki nad seniorami w Niemczech jest bardzo rozwinięty, ale jednocześnie nie należy do najtańszych. Mimo że dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe, to wiadomo, że nie pokryje ono całości pobytu w domu opieki czy kosztów wynajęcia niemieckiej wykwalifikowanej opiekunki. Dlatego jeśli ktoś nie lubi trwonić pieniędzy, ale mimo wszystko zależy mu na odpowiedniej opiece dla starszej osoby, powinien się zdecydować właśnie na taką opiekę.

Czego można oczekiwać od opiekunki 24 h?

Idea takiego wsparcia polega na tym, że opiekun czy opiekunka mieszkają razem ze starszą osobą. Dzięki temu są w stanie zareagować w każdej sytuacji. Oczywiście, myli się ten, kto uważa, że opieka 24 h oznacza, że zatrudniona pomoc cały czas, przez całą dobę zajmuje się podopiecznym. Jest to niemożliwe – raz, że człowiek nie jest w stanie pracować non stop, a dwa, że niemieckie ustawodawstwo mówi wyraźnie, że w takich przypadkach tydzień pracy nie może przekraczać 60 godzin. Logiczne więc jest, że osoba zatrudniona w ten sposób ma prawo do wolnego czasu, kiedy jej obowiązki przejmuje ktoś z rodziny. Co do zadań, jakie ma wykonywać, to są ściśle określone dziedziny, w których na zwykłą opiekunkę nie można liczyć – po raz kolejny w grę wchodzi ustawodawstwo. A dlaczego? Opiekunki z Europy Wschodniej, które powoli w Niemczech stają się synonimem opieki 24 h, nie mają oficjalnych kursów na opiekunów, które obowiązują w Niemczech. Oficjalnie może je nazywać pomocą domową, aczkolwiek zakres ich obowiązków zdecydowanie poza ten obszar wychodzi.

Zakres zadań opiekunki

Zakres ten obejmuje przede wszystkim czynności domowe. Mowa tutaj o robieniu zakupów, gotowaniu, sprzątaniu. Do tego dochodzą również obowiązki związane z pomocą przy podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych. Zaliczamy do nich: wsparcie w codziennej higienie jamy ustnej, pomoc przy ubieraniu się, pomoc przy wypróżnianiu. Opiekunka może być również zobowiązana do wspólnych wizyt u lekarza wraz z seniorem. Bardzo ważną częścią obowiązków opiekunki dla seniora jest także aktywizowanie go do działania, zabawianie, umilanie czasu. W zależności od sprawności seniora można wspólnie chodzić na wycieczki, jeździć na wakacje, czy odwiedzać muzea – wybór jest duży, wszystko jest uzależnione jedynie od możliwości.

Tego robić nie wolno

Jak już wspominaliśmy, są kwestie, którymi opiekunce nie wolno się zajmować. Mowa tutaj o zadaniach stricte medycznych, takich jak: pomiar ciśnienia, podawanie insuliny, robienie zastrzyków, wymiana opatrunków, podłączenie kroplówki. Te i inne zadania pielęgniarskie wykonywać musi zawodowa, przeszkolona pielęgniarka, która, jeśli jest taka potrzeba, przychodzi do seniora w ramach usług pielęgniarskich objętych dodatkowym ubezpieczeniem długoterminowym.

Jak załatwić opiekunkę?

Koszt opiekunek z Europy Wschodniej w dużej mierze zależy od tego, który model zostanie wybrany. Korzystając z modelu delegowanego, czyli polska agencja nawiązuje współpracę z niemiecką agencją opiekunek i przedstawia kandydaturę, którą rodzina akceptuje – wtedy wszystkie możliwe składki i ubezpieczenia leżą po stronie agencji delegującej. Rodzina nie ma prawa wydawać poleceń, może jedynie zastrzeżenia zgłaszać do agencji pośrednictwa. Koszt wynajęcia opiekunki w ten sposób nie jest niższy niż 2000 euro na miesiąc. Można również zapłacić za pośrednictwo agencji, ale umowę zawrzeć już indywidualnie. Jednak z racji tego na zleceniodawcę przechodzą wszelkie formalności i opłaty, miesięczny koszt wynajęcia opiekunki wzrasta do 5000 euro. Można spróbować szukać też na własną rękę, jednak tutaj nigdy nie wiadomo, czy trafiło się na odpowiednią osobę. Dlatego najsensowniejszym rozwiązaniem jest model delegowany, gdzie dokładnie określa się, jakie wymogi musi spełniać kandydatka na opiekunkę. Jeśli chodzi o wspomniane koszty, to zawsze można uzyskać również wsparcie finansowe w ramach opłaconego przez seniora długoterminowego ubezpieczania zdrowotnego. W zależności od tego, jaki stopień opieki pielęgniarskiej podopieczny ma przyznany, można liczyć na pomoc finansową.

Podobne artykuły

Opieka nad pacjentem z cewnikiem

Większość oddziałów szpitalnych, w mniejszym lub większym stopniu wykonuje zabiegi cewnikowania, co związana jest z ingerencją w jałowe środowisko, z zagrożeniem przedostania się drobnoustrojów mogących wywołać niepożądane skutki.

Czytaj więcej

Opieka nad pacjentem z zaburzeniami snu

Sen jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania człowieka, któremu poświęcamy aż 1/3 część życia. Ma on ogromne znaczenie w kontekście prawidłowego rozwoju, regeneracji oraz funkcjonowania naszego organizmu a tym samym nas samych.

Czytaj więcej