opiekawniemczech.pl

Jak powinno się zmienić mieszkanie?

Badania przeprowadzone w Niemczech wskazują, że za 30 lat, aż jedną trzecią część społeczeństwa będą stanowili seniorzy. A wiadomo, że starsze osoby to problemy ze zdrowiem, poruszaniem, konieczność opieki ambulatoryjnej, codziennego wsparcia. Nie jest możliwością, aby aż dla takiej liczby zagwarantować opcje pobytu w domach spokojnej starości, specjalnie dostosowanych dla ich potrzeb.

Wiadomości nie są dobre. Badania przeprowadzone w Niemczech wskazują, że za 30 lat, aż jedną trzecią część społeczeństwa będą stanowili seniorzy. A wiadomo, że starsze osoby to problemy ze zdrowiem, poruszaniem, konieczność opieki ambulatoryjnej, codziennego wsparcia. Nie jest możliwością, aby aż dla takiej liczby zagwarantować opcje pobytu w domach spokojnej starości, specjalnie dostosowanych dla ich potrzeb. Dlatego jednym z lepszych rozwiązań, do których warto się przygotować już wcześniej, będzie adaptacja mieszkania seniora do jego potrzeb. Okazuje się bowiem, że to, co nam kiedyś wydawało się bezpieczne i przestronne, dla osoby w starszym wieku, z ograniczoną ruchowością, może być już sporym problemem.

Nie stać mnie na remont

Pierwszą kwestią, którą trzeba poruszyć, jest to, że w Niemczech można uzyskać dofinansowanie przystosowania mieszkania ku potrzebom starszej osoby. Kiedy okazuje się, że senior potrzebuje opieki ambulatoryjnej, i zostanie mu przyznany odpowiedni stopień opieki pielęgnacyjnej, można ubiegać się o środki z ubezpieczenia zdrowotnego długoterminowego na przebudowę mieszkania pod kątem seniora. Nie są to zbyt wielkie kwoty, aczkolwiek jednorazowo można uzyskać do 4000 euro na działanie – przebudowa łazienki czy montaż windy przy schodach. Można równie uzyskać do 2 557 euro na udogodnienia, które nie są wskazane bezpośrednio przez lekarza – mowa tutaj o swego rodzaju technicznej pomocy.

Dlaczego trzeba zmieniać mieszkanie?

Tak jak wspominaliśmy, nam – osobom w sile wieku i sprawności fizycznej – może wydawać się, że w mieszkaniu wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jednak wcale nie musi tego tak odbierać senior. Dla starszej osoby, która ma problem z przemieszczaniem się, z utrzymaniem równowagi, z podnoszeniem kończyn na odpowiednią wysokość, okazuje się, że nawet panele mogą być przeszkodą. Dlaczego? Ponieważ są one zbyt śliskie i mogą przyczynić się do poślizgnięcia. Podobnie sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o progi pomiędzy pokojami czy brak poręczy. Bardzo często do przebudowy najbardziej nadaje się łazienka – brak uchwytów przy toalecie czy krzesełka pod prysznicem może znacznie ograniczyć samodzielność seniora przy podstawowych czynnościach.

Niezbędnik łazienki seniora

Skoro już o łazience mowa, trzeba powiedzieć sobie jasno – starsze osoby potrzebują dużo przestrzeni, a co jak co, ale rzadko kiedy w łazienkach takowa występuje. Dlatego warto zrobić co w naszej mocy, aby taka przestrzeń się pojawiła. Dobrym rozwiązaniem będzie więc prysznic zamiast wanny – po pierwsze zajmuje mniej miejsca, a po drugie można zamontować go tak, aby senior wchodził od razu z poziomu podłogi – w nowoczesnych kabinach natryskowych często nie ma w ogóle brodzika, a jedynie specjalny odpływ – praktykowane jest to właśnie w szpitalach, z racji na ograniczoną ruchowość pacjentów. Dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowania pod prysznicem specjalnego krzesełka, na którym starsza osoba może siedzieć podczas kąpieli. Niezbędny będzie również uchwyt, który powoli swobodnie się przemieszczać. Podobne uchwyty powinny być zainstalowane również przy toalecie. Pamiętać też trzeba, aby była ona odpowiednio szeroka i umocowana na odpowiedniej wysokości. Mając na uwadze to, że senior może poruszać się na wózku, ważne, aby drzwi w całym mieszkaniu, również do łazienki miały szerokość co najmniej 90-100 cm.

Jak dostosować resztę pomieszczeń?

Jeśli senior jest mobilny i chce w dużej mierze pozostać samodzielnym, pamiętajmy, aby nie zagracać mu przestrzeni. Jeśli chodzi o kuchnię, to powinno się tam znaleźć dość miejsca, aby móc wjechać nawet wózkiem inwalidzkim. Szafki i półki nie powinny być umieszczone zbyt wysoko, aby nie było konieczności stawania na krzesłach czy taboretach, żeby cokolwiek ściągnąć. Warto te zabezpieczyć się w czujniki tlenku węgla i czujniki dymu – niestety wraz z wiekiem mogą pojawić się także problemy z pamięcią i garnek na gazie wcale nie jest rzadkością. Salon w mieszkaniu starszej osoby również powinien trzymać się tej zasady – dużo przestrzeni i wszystko na wyciągniecie ręki. Z racji na słabszy wzrok można postawić na bardziej intensywne barwy – aczkolwiek najpierw należy to uzgodnić z seniorem. Jeśli chodzi o sypialnię dla starszej osoby, to bardzo istotne jest wygodne łóżko z odpowiednim materacem. Jeśli mowa o osobie leżącej, to najlepszy będzie materac antyodleżynowy, który można zakupić w specjalistycznych punktach medycznych. Często inwestuje się również w łóżka z pilotami, dzięki którym senior może regulować sobie wysokość oparcia bez konieczności podnoszenia się i nadwyrężania. Mimo że starsze osoby lubią otaczać się pamiątkami, to jednak lepiej, aby w sypialni nie było ich zbyt wiele. Dlaczego? Ponieważ generują one kurz, który może podrażnić drogi oddechowe seniora i pogorszyć stan jego zdrowia. Z racji na częste zachwiania równowagi u starszych osób, bezpieczniej będzie również unikać szklanych gablot, których przewrócenie mogłoby wyrządzić duże szkody.

Dzięki takiemu przedwczesnemu przygotowaniu mieszkania na potrzeby osoby starszej, kiedy jej stan się pogorszy, nie będzie musiała zmieniać miejsca zamieszkania. A to dla seniorów bardzo istotne.

 

 

Podobne artykuły

Jak pielęgnować pacjenta z osteoporozą

Praca opiekuna osoby starszej wymaga od nas indywidualnego podejścia do każdego podopiecznego i powinna uwzględniać wszelkie ograniczenia oraz choroby, z którymi musi się mierzyć, zarówno dotyczące jego fizyczności, jak i sfery psychicznej. Nie inaczej jest w przypadku seniorów dotkniętych osteoporozą.

Czytaj więcej

Jak pomagać w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa?

Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK), jest chorobą należącą do grupy schorzeń przewlekłych, o podłożu zapalnym, choć jej etiologia i proces powstawania, nie zostały do końca poznane. W ZZSK, stanem zapalnym objęte są stawy krzyżowo- biodrowe, stawy kręgosłupa, ale także więzadła oraz tkanki występujące w obrębie kręgosłupa.

Czytaj więcej