opiekawniemczech.pl

Kiedy podopiecznemu puchną nogi

Każdy z nas zna uczucie ciężkich nóg, po całym dniu spędzonym w biegu lub przy biurku. Opuchlizna kończyn dolnych występuje bardzo często nawet u młodych osób. Jednak wtedy jest przeważnie spowodowana przeciążeniem. W przypadku seniorów sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ istnieje kilka powodów, dla których starszy podopieczny może skarżyć się na opuchliznę kończyn dolnych.

Każdy z nas zna uczucie ciężkich nóg, po całym dniu spędzonym w biegu lub przy biurku. Opuchlizna kończyn dolnych występuje bardzo często nawet u młodych osób. Jednak wtedy jest przeważnie spowodowana przeciążeniem. W przypadku seniorów sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ istnieje kilka powodów, dla których starszy podopieczny może skarżyć się na opuchliznę kończyn dolnych. Dobrze poznać je wszystkie i wiedzieć, jak sobie radzić w takiej sytuacji.

Gdzie umiejscawia się obrzęk?

Mówiąc o spuchniętych nogach u seniorów, przeważnie mamy na myśli opuchliznę, która umiejscawia się w okolicy stawu skokowego, czyli mówiąc wprost – w okolicach kostki. Przyczyn, dla których dochodzi do opuchnięcia kończyn, może być wiele. W przypadku osób starszych, do najczęstszych powodów takich sytuacji zalicza się:

  • zakrzepice żył głębokich;
  • przewlekłą niewydolność żylną;
  • zastój limfy;
  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy;
  • niewydolność serca.

 

Każda z podanych wyżej przyczyn powoduje inne objawy, których wspólnym mianownikiem jest właśnie opuchlizna nóg. Po czym rozpoznać, co spowodowało problem u starszego podopiecznego?

Jak rozpoznać przyczynę obrzęków?

Jeśli podopieczny cierpi na zakrzepicę żył głębokich, to objawy, które mogą sugerować tę chorobę to między innymi gwałtowny skurcz mięśni, obrzęk występujący nagle i niepoddający się uciskowi, występuje on przeważnie po jednej stronie. Może pojawić się również zaczerwienienie i podwyższona temperatura. Gdy obrzęk wywołany jest niewydolnością żył, to towarzyszy mu również ból nóg i uczucie ciężkości, jak również brązowe zabarwienie skóry. W przypadku obrzęku limfatycznego powinny zaniepokoić objawy towarzyszące obrzękom, takie jak stwardniała skóra, wybrzuszenia, grudkowate narośle, problemy z poruszaniem kończyną. Kiedy zauważy się u podopiecznego którykolwiek z tych objawów, niezwłocznie należy udać się z nim do specjalisty, który zdiagnozuje problem i przepisze odpowiednie leczenie.

Najlepiej zapobiegać

Opuchnięte, często obolałe nogi stanowią dla seniorów duży dyskomfort. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zapobieganie takim sytuacjom. Wiadomo, że jeśli seniora dopadnie choroba, to ciężko będzie coś zdziałać, jeśli jednak cieszy się dobrym zdrowiem, warto wprowadzić w codziennym życiu drobne zmiany, które uchronią go przed problemem opuchniętych nóg. Zaliczamy do nich:

  • częste chodzenie i przebywanie w pozycji pionowej;
  • noszenie bielizny dopasowanej, ale nie za ciasnej;
  • unikanie gorących kąpieli;
  • stosowanie diety niezbyt bogatej w sól (która zatrzymuje wodę w organizmie);
  • spożywanie odpowiedniej ilości płynów dziennie.

 

Jak pomóc podopiecznemu z obrzękami?

Kiedy jednak kończyny dolne seniora są obrzęknięte, warto wiedzieć jak mu pomóc. Oczywiście podstawą jest obejrzenie starszej osoby przez lekarza i zapisanie odpowiednich leków. Przeważnie są to leki moczopędne, których zadaniem jest usunięcie nadmiaru wody i toksyn z organizmu. A co opiekunka może zrobić, aby podopieczny czuł się lepiej?

  • zachęcać do spacerów i prostych ćwiczeń;
  • kontrolować, czy skarpety nie uciskają zbytnio nóg seniora;
  • podczas siedzenia układać nogi podopiecznego na stołeczku;
  • wsmarowywać żele łagodzące, zawierające wyciągi z kasztanowca i arniki.

 

Bardzo istotne jest również wprowadzenie odpowiedniej diety, w której należy stosować jak najmniej soli. Zakazane produkty, które mogą tylko nasilić obrzęki, to między innymi:

  • sól w każdej postaci;
  • cukier;
  • ostre przyprawy.

 

Natomiast w diecie seniora borykającego się z opuchniętymi nogami, powinny się znaleźć takie produkty jak cytrusy, arbuzy, truskawki, czereśnie, ogórki, pomidory, papryka, seler, marchew i cebula. Moczopędnie działają także natka pietruszki, mniszek lekarski, imbir i żurawina. Wskazane jest również wypijanie około 2 litrów wody dziennie, mile widziane są również herbatki ziołowe. Oczywiście, to wszystko podawać można jedynie wtedy, kiedy lekarz nie widzi przeciwwskazań, jeśli u seniora nie występuje nadwrażliwość na żaden z powyższych produktów spożywczych.

Obrzęki nóg są z pewnością dolegliwością uciążliwą, ale dzięki wnikliwej obserwacji opiekunki, można szybko zacząć działanie związane z poprawą stanu seniora. Dzięki temu dolegliwości będą leczone, a objawy zaczną powoli znikać.

 

Podobne artykuły

Podopieczny po amputacji nogi

Podeszły wiek to niestety okazja do tego, aby różnego rodzaju choroby zaatakowały organizm. Odporność seniorów jest o wiele niższa, przez co nawet niegroźne infekcje mogą okazać się niebezpieczne dla starszej osoby. Niektóre choroby wieku podeszłego mogą doprowadzić do wielu poważnych komplikacji, wśród których znajduje się m.in. amputacja kończyn.

Czytaj więcej

Kiedy senior nie chce opiekunki

Myśl o pogodnej jesieni życia najczęściej nierozerwalnie łączy się z wyobrażeniem o pozostaniu osobą w pełni samodzielną oraz sprawną. Starość jest niestety takim okresem, kiedy musimy mierzyć się z sytuacjami, które dotąd były nam obce.

Czytaj więcej