opiekawniemczech.pl

Problemy z zasypianiem – jak sobie z nimi radzić?

Każdemu zdarzy się od czasu do czasu zarwać noc. Czy to złe samopoczucie, czy nadmiar pracy czy może stres – to wszystko może spowodować problemy ze snem. Warto jednak wiedzieć, jak się ich wystrzegać, ponieważ bez odpowiedniej dawki zdrowego, mocnego snu, nasz organizm szybko stanie się prawdziwym wrakiem.

Każdemu zdarzy się od czasu do czasu zarwać noc. Czy to złe samopoczucie, czy nadmiar pracy czy może stres – to wszystko może spowodować problemy ze snem. Warto jednak wiedzieć, jak się ich wystrzegać, ponieważ bez odpowiedniej dawki zdrowego, mocnego snu, nasz organizm szybko stanie się prawdziwym wrakiem.

Jakie znaczenie ma sen?

Przez całe życie przesypiamy około 25 lat! W tym czasie, w naszym organizmie zachodzi szereg procesów, które mają na celu polepszenie naszej kondycji. Weźmy pod uwagę chociażby to, że podczas snu wydziela się największa ilość somatotropiny. Cóż to takiego? Otóż jest to hormon odpowiedzialny za wzrost organizmu. Nic więc dziwnego, że tak doskonale przyjęło się stwierdzenie, że w czasie snu się rośnie – jest to jak najbardziej prawdziwe powiedzenie. Sen to również czas, kiedy nasz organizm może się zregenerować – to wtedy komórki po całym dniu mogą "nabrać sił". Mało tego, podczas odpoczynku nocnego dochodzi często również do nowych połączeń w centralnym układzie nerwowym. To w dalszym ciągu nie wszystkie zalety snu. Kiedy my śpimy, nasz mózg robi swego rodzaju porządki – usuwa zbędne informacje, magazynuje te najbardziej przydatne. Na koniec dodajmy, że sen znacznie poprawia nasze samopoczucie, kiedy się wysypiamy mamy więcej energii do działania i chęci do życia.

Czy wszystkie problemy ze snem są takie same?

Są jednak sytuacje, kiedy mimo szczerych chęci nie możemy zasnąć. Mowa tutaj o bezsenności, którą podzielić można na trzy rodzaje, biorąc pod uwagę czas jej trwania.

  1. bezsenność przygodna – trwająca zaledwie kilka dni
  2. bezsenność krótkotrwała – czyli taką która trwa do 3 tygodni
  3. bezsenność przewlekła – która trwa kilka miesięcy

 

Do podstawowych objawów bezsenności zalicza się:

  • trudności zasypianiem;
  • problemy z utrzymaniem ciągłości snu;
  • wczesne wybudzanie się;

 

Skąd bierze się bezsenność?

Jeśli chodzi o problemy ze snem, to przyczyn może być naprawdę bardzo wiele. Najczęściej jednak kłopoty ze snem związane są z problemami psychicznymi takimi jak depresja, stres czy zaburzenia obsesyjne. Jednak czasami okazuje się, że nie znamy się zbyt dobrze na higienie snu i stąd również pojawiają się problemy. Na szczęście, w tym ostatnim przypadku, istnieje duża szansa poradzenia sobie z problemami z zasypianiem bez wsparcia farmaceutyków.

Gdy nie możesz zasnąć

Wspomniana powyżej higiena snu to podstawa dobrego, mocnego odpoczynku nocą. Jeśli więc chcemy, aby sen nie był przerywany, należy pamiętać o kilku kwestiach. Poniżej prezentujemy kilka z nich:

  • zadbaj o sypialnię: ma to być azyl, w którym należy wypoczywać. Nie powinno tam być telewizora czy radioodbiornika. Warto również dobrać odpowiednie kolory, takie jak zieleń, która doskonale relaksuje;
  • unikaj ciężkostrawnych posiłków na noc – trawienie pokarmów to ciężka praca, która kosztuje nasz organizm wiele wysiłku. Dlatego nie zaleca się przed snem kalorycznych przekąsek, obfitych kolacji, popitych jeszcze alkoholem. O wiele bardziej pomocna w ułatwieniu zasypiania będzie drobna przekąska, która zaspokoi głód, ale nie obciąży nadmiernie układu trawiennego;
  • alkohol nie pomaga – wbrew temu co wszyscy twierdzą, alkohol nie pomaga w zasypianiu. Owszem, można się upoić i paść, jednak nie będzie to zdrowy sen. Dlatego jeśli kłopoty z zasypianiem powtarzają się, warto odstawić alkohol, aby zorientować się, czy to właśnie nie on był przyczyną trudności;
  • unikaj drzemek w ciągu dnia – bardzo ważny jest ustalony rytm dnia, w czasie którego wykonujemy potrzebne czynności. Wprowadzanie do niego kilku drzemek dziennie sprawia, że siłą rzeczy, usypianiem wieczorem jest wielkim problemem. Dlatego podczas dnia unikajmy poobiednich drzemek – z pewnością pomoże to spokojnie przespać całą noc;
  • ustal stały rytm – organizm ludzki to wspaniała maszyna, która jest w stanie się dostosować do wielu sytuacji. Dlatego też powinno się mieć ustalony rytm kładzenia się spać. Tak jak w przypadku małych dzieci pomagają wieczorne rytuały i stałe pory, tak i w starszym wieku taki rozkład wieczoru może okazać się bardzo przydatny;
  • unikaj kofeiny – wiadomo, że kofeina to środek pobudzający, nic więc dziwnego, że jeśli pod wieczór czy nawet późnym popołudniem wypijemy filiżankę mocnej kawy, możemy mieć duży problem z zaśnięciem;
  • unikaj stresu – stres to główna przyczyna problemów ze snem. Dlatego bardzo ważne jest, aby w naszym życiu było go jak najmniej. Wiadomo, że nie jest to takie proste, jeśli jednak wiadomo, że nas przerasta, warto udać się po poradę do specjalisty.

 

Te kilka prostych trików pozwoli znowu spokojnie zasnąć, co sprawi, że następnego dnia wstajemy rześcy i wypoczęci. Jeśli jednak nic nie zadziałało, to konieczna będzie wizyta u specjalisty, ponieważ możliwe, że zaburzenia snu związane są z poważniejszymi problemami natury medycznej.

 

 

Podobne artykuły

Jak pielęgnować pacjenta z osteoporozą

Praca opiekuna osoby starszej wymaga od nas indywidualnego podejścia do każdego podopiecznego i powinna uwzględniać wszelkie ograniczenia oraz choroby, z którymi musi się mierzyć, zarówno dotyczące jego fizyczności, jak i sfery psychicznej. Nie inaczej jest w przypadku seniorów dotkniętych osteoporozą.

Czytaj więcej

Jak pomagać w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa?

Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK), jest chorobą należącą do grupy schorzeń przewlekłych, o podłożu zapalnym, choć jej etiologia i proces powstawania, nie zostały do końca poznane. W ZZSK, stanem zapalnym objęte są stawy krzyżowo- biodrowe, stawy kręgosłupa, ale także więzadła oraz tkanki występujące w obrębie kręgosłupa.

Czytaj więcej