opiekawniemczech.pl

Opieka aktywizująca seniora

Nasz organizm starzeje się już od 20 roku życia. Nie jest to jeszcze odczuwalne, jednak to właśnie od tego momentu powoli zaczynają zachodzić w organizmie zmiany, których skutkiem jest właśnie okres starości. Z czym się kojarzy? Przede wszystkim z różnymi chorobami, które skutecznie utrudniają życie seniora. A tym samym sprawiają, że podupada on również psychicznie. Jak sobie z tym radzić?

Nasz organizm starzeje się już od 20 roku życia. Nie jest to jeszcze odczuwalne, jednak to właśnie od tego momentu powoli zaczynają zachodzić w organizmie zmiany, których skutkiem jest właśnie okres starości. Z czym się kojarzy? Przede wszystkim z różnymi chorobami, które skutecznie utrudniają życie seniora. A tym samym sprawiają, że podupada on również psychicznie. Jak sobie z tym radzić? Doskonałym rozwiązaniem jest opieka aktywizująca seniora.

Starość to nie tylko choroby

Oczywiście, osoby starsze podupadają na zdrowiu. Jednak przede wszystkim dopada ich swego rodzaju chandra. Związana jest ona z przejściem na emeryturę, z coraz mniejszą samodzielnością, z licznymi dolegliwościami – to wszystko sprawia, że senior czuje się niepotrzebny, niedołężny, czuje, że jest ciężarem dla swoich bliskich. Trzeba temu jak najszybciej zaradzić, ponieważ taka forma swoistego otępienia może doprowadzić nawet do depresji u osoby starszej. Jednak jak to zrobić?

Czym jest opieka aktywizująca seniora?

O aktywizacji seniora mówimy w kontekście nakłaniania go do działania. Jest to rodzaj wsparcia dla osób, które fizycznie są zdolne do samodzielnych czynności, jednak z podanych wyżej przyczyn popadły w swego rodzaju zawieszenie. Za sprawą aktywizacji seniora można przywrócić mu chęć do życia, pokazać, że podeszły wiek to jeszcze nic strasznego. Szczególnie widoczna jest opieka aktywizująca seniora w Niemczech, ponieważ tamtejsze społeczeństwo się starzeje w zastraszającym tempie, przez co coraz większa liczba mieszkańców tego kraju wymaga właśnie takiej opieki aktywizacyjnej.

Zasady leczenia aktywizacyjno-terapeutycznego w geriatrii

Podejmując próby aktywizowania seniora należy pamiętać, że nie wszystkie metody czy zadania nadają się dla każdego. Program takiej opieki musi być ustalony indywidualnie, dobierany pod konkretnego pacjenta i co ważne, uzgodniony z jego lekarzem prowadzącym. Chodzi o to, aby wymyślone formy aktywizacji nie pogorszyły stanu seniora, ale go polepszyły. Pamiętać trzeba o kilku zasadach, jeśli chcemy wprowadzić taką formę opieki.

  1. Zapytaj seniora o zdanie
  2. Sprawdź dostępność wydarzeń wartych odwiedzenia
  3. Zbadaj czy odległość nie jest dla seniora zbyt duża
  4. Dopasuj wydarzenie do upodobań starszej osoby

 

Oczywiście, mowa tutaj o zajęciach poza domem, które również są formą aktywizacji seniora, bowiem pozwalają na zmianę otoczenia i poznawanie nowych ludzi w podobnym wieku i z podobnymi problemami. A jak można seniora aktywizować w domu? O tym przeczytacie poniżej.

Czy dom jest dobrym miejscem na aktywizowanie seniora?

Mówiąc o aktywizacji można ją rozpatrywać w dwóch konfiguracjach. Pierwsza to rozruszanie emocjonalne sprawnego fizycznie seniora, który ma chandrę. Druga to wskazanie seniorowi z ograniczeniami ruchowymi, że jest w stanie sam zrobić naprawdę bardzo wiele. Jeśli chodzi o ten pierwszy aspekt, to doskonałą formą aktywizacji będą:

  • gry planszowe;
  • gra w karty;
  • nordic walking
  • rozwiązywanie krzyżówek;
  • szarady

 

Pamiętajmy jednak, że początkowo należy uzbroić się w cierpliwość – senior może nie tak od razu zrozumieć całą idee procesu i może być drażliwy i niekorzystnie nastawiony. Jednak z upływem czasu, takie ćwiczenia umysłowe z pewnością mu się spodobają, i spostrzeże, e mimo podeszłego wieku w dalszym ciągu jest sprawny umysłowo. Jeśli natomiast mamy do czynienia z seniorem, który jest w o wiele gorszej formie, to do zadań aktywizacyjnych będzie należało chociażby codzienne mycie się samodzielnie – w miarę możliwości i oczywiście pod kontrolą opiekuna. Dobrym przykładem takiej opieki aktywizacyjnej jest również samodzielne ubieranie się czy jedzenie – tutaj należy szanować wybór pacjenta i pomagać mu jedynie w ostateczności.

Opieka aktywizacyjna w demencji

Troszkę inaczej przebiega sytuacja, kiedy mamy do czynienie z osobą cierpiącą na demencję. Jest to choroba związana z wiekiem podeszłym, charakteryzująca się zmiennymi nastrojami, zanikami pamięci, upośledzeniem niektórych czynności wykonywanych do tej pory każdego dnia. Jednak takie objawy nie oznaczają wcale, że seniora nie warto aktywizować. Jak najbardziej warto, tylko trzeba pamiętać, że w takich przypadkach bardzo istotna jest rutyna. Mowa o wykonywaniu z podopiecznym określonych czynności w tych samych przedziałach czasowych. Dzięki takiej regularności będzie mógł, mimo demencji, funkcjonować w ramach czasowych, będzie w stanie kontrolować czas i lepiej zapanować nad codziennym porządkiem dnia. A to z kolei znacznie poprawi jego stan psychiczny. A przecież to podstawa w przypadku opieki aktywizującej.

 

Podobne artykuły

Opieka nad pacjentem z cewnikiem

Większość oddziałów szpitalnych, w mniejszym lub większym stopniu wykonuje zabiegi cewnikowania, co związana jest z ingerencją w jałowe środowisko, z zagrożeniem przedostania się drobnoustrojów mogących wywołać niepożądane skutki.

Czytaj więcej

Opieka nad pacjentem z zaburzeniami snu

Sen jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania człowieka, któremu poświęcamy aż 1/3 część życia. Ma on ogromne znaczenie w kontekście prawidłowego rozwoju, regeneracji oraz funkcjonowania naszego organizmu a tym samym nas samych.

Czytaj więcej