opiekawniemczech.pl

Nagły przypadek osoby wymagającej opieki

Często życie nas zaskakuje i niestety, często jest to niemiłe zaskoczenie. Tak jak chociażby w nagłym przypadku choroby, wypadku bliskiej osoby. W sprzyjających okolicznościach może okazać się, że stan chorobowy szybko mienie i wszystko wróci do normy. Jednak zdarza się też, że powrót do formy, zwłaszcza starszej osoby, może trwać dość długo.

Często życie nas zaskakuje i niestety, często jest to niemiłe zaskoczenie. Tak jak chociażby w nagłym przypadku choroby, wypadku bliskiej osoby. W sprzyjających okolicznościach może okazać się, że stan chorobowy szybko mienie i wszystko wróci do normy. Jednak zdarza się też, że powrót do formy, zwłaszcza starszej osoby, może trwać dość długo. Mało tego, opieka nad seniorem z urazem czy poważną chorobą jest zajęciem bardzo absorbującym, które może wprowadzić ogromne zmiany w waszym dotychczasowym życiu. Co w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie samodzielnie zapewnić opieki? Skąd wziąć na to fundusze? Jak pomóc bliskiej osobie?

Nagła sytuacja to...

Wypadek, na skutek której znacznie ucierpiała jakaś osoba, nagła choroba, wylew czy udar. Te wszystkie sytuacje sprawiają, że występuje potrzeba załatwienia opieki dla takiej osoby. Często wiąże się to ze zmianami w mieszkaniu – dostosowanie go do wózka czy do osoby o ograniczonej mobilności. A to wszystko kosztuje. Jednak niemiecki system opieki zdrowotnej ma wsparcie dla wszystkich osób w podobnych sytuacjach. Trzeba tylko wiedzieć, jak korzystać z takiej formy pomocy i kiedy można ją uzyskać.

Grunt to organizacja

Kiedy minie już pierwszy szok, kiedy dociera do nas, że czas na zmiany, które mają pomóc chorej osobie, trzeba zacząć działać. Przede wszystkim konieczne jest zgłoszenie tego, że potrzebna jest pomoc. W tym celu należy dokładnie określić, jak bardzo senior czy inna osoba potrzebuje wsparcia, jak rozległe są jego obrażenia, jakiej formy wsparcia najbardziej potrzebuje. Wszystko po to, aby móc określić, jaki stopień opieki pielęgniarskiej może mu przysługiwać. Takie określenie jest niezbędne, aby starać się o comiesięczne wsparcie opieki. Dlatego do złożenia wniosku trzeba się dobrze przygotować – od naszych argumentów zależy, jak zostanie oceniony stopień opieki.

Gdzie umieścić seniora?

Prawda jest taka, że jeśli tylko istnieje taka możliwość, to najlepiej chorą osobę umieścić w znanym jej otoczeniu. To poprawi jej komfort psychiczny, ponieważ trzeba mieć na uwadze, że nie tylko odniosła obrażenia fizyczne, ale również psychika nie pozostaje bez szwanku, kiedy nagle człowiek zostaje unieruchomiony lub naocznie ograniczony w swoich poczynaniach. Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie zająć się starszą osobą, która nagle potrzebuje opieki, warto rozważyć taką opcję, jaką są opiekunki całodobowe, czyli opcję opieki ambulatoryjnej (domowej) Przeważnie są to kobiety z Europy Wschodniej, które słyną z doskonałego podejścia do podopiecznych. Plusem jest fakt, że opiekunka 24 h z Polski jest o wiele mniej kosztowna niż opiekunka z Niemiec. Wiadomo, że jej zakres obowiązków jest ograniczony, ponieważ nie może zmieniać opatrunków, podłączać kroplówek czy podawać insuliny, ale od tego jest właśnie opieka pielęgniarska, którą każdy Niemiec ma w ramach długoterminowego obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. A koszt jej zatrudnienia może współfinansować system, pod warunkiem, że zostanie określony wspomniany wcześniej stopień opieki pielęgnacyjnej. Jeśli nie chcemy lub nie możemy zatrudnić opiekunki, można rozważyć opiekę dochodzącą, czyli swoistego asystenta osoby starszej, który dotrzyma towarzystwa i zajmie się chorą osobą podczas naszej nieobecności. Jeśli nagły wypadek dotyczy starszej osoby, można rozważyć także specjalne wspólnoty seniorów – mieszkania w jednym budynku, dostosowanym nie tylko architektonicznie do potrzeb starszej osoby. W takich wspólnotach pod ręką jest zawsze pomoc medyczna, można liczyć na wsparcie w codziennych sytuacjach, pozostawiając jednocześnie seniorowi dużo niezależności. Oczywiście, rozwiązaniem są również domy opieki, jednak o wiele częściej wybierane są wyżej wymienione opcje.

Jaka pomoc się należy?

Oprócz wspomnianego już zasiłku pielęgnacyjnego można starać się o różnego rodzaju dodatki na niezbędny sprzęt, produkty technicznego wsparcia, dofinansowanie przebudowy mieszkania czy dostosowania go do potrzeb osoby chorej. To wszystko płynie z ubezpieczenia długotrwałej opieki zdrowotnej, które w Niemczech jest obowiązkowe. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo ubezpieczyć się również prywatnie od niechcianych wypadków, aby mieć pewność, że w razie nagłej sytuacji martwić nas będzie jedynie zdrowie danej osoby, a nie to czy stać nas na zagwarantowanie odpowiedniej opieki. Aby móc jednak ubiegać się o te wszystkie świadczenia, musimy też mieć uregulowaną sytuację prawną, to znaczy musimy odgrywać rolę pełnomocnika chorej osoby. Takie pełnomocnictwo wchodzi w skład opieki długoterminowej i każdy ubezpieczony może wydać odpowiednie dyspozycje.

Kiedy wszystko uda się załatwić i bliska osoba ma już zapewniona odpowiednią opiekę, można spokojnie odetchnąć. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia nas to z obowiązku kontaktu z chorym członkiem rodziny. W tej sytuacji on czy ona przede wszystkim potrzebują wsparcia ze strony bliskich, aby pomogło im to przejść ten trudny przede wszystkim dla nich okres.

Podobne artykuły

Jakie kwalifikacje powinien mieć opiekun osoby starszej 

W poszukiwaniu lepszego życia coraz częściej decydujemy się na zmiany, wyjeżdżamy za granicę lub przekwalifikowujemy się, w tym podejmujemy trudnej i odpowiedzialnej pracy opiekuna osoby starszej.

Czytaj więcej

Lekcja 4 - Dieta osoby starszej

W przygotowywaniu posiłków dla starszych osób bardzo ważne jest wykorzystywanie zdrowych, zrównoważonych i pełnych w wartości odżywcze składników. Na dzisiejszej lekcji poznasz słownictwo dotyczące diety seniora.

Czytaj więcej