opiekawniemczech.pl

Kiedy rodzina podopiecznego za bardzo ingeruje w pracę opiekunki

Podjęcie pracy jako opiekun dla osoby starszej to wyzwanie. Wyzwanie zarówno dla pracownika, jak i dla rodziny potencjalnego podopiecznego. Ten pierwszy wyjeżdża na dłuższy czas do obcego kraju, do obcych ludzi. Ci drudzy powierzają opiekę nad członkiem rodziny komuś, kogo nie znają… Zdarza się, że we wzajemnych kontaktach pomiędzy rodziną, a opiekunką dochodzi do konfliktów. Jak ich uniknąć?

Podjęcie pracy jako opiekun dla osoby starszej to wyzwanie. Wyzwanie zarówno dla pracownika, jak i dla rodziny potencjalnego podopiecznego. Ten pierwszy wyjeżdża na dłuższy czas do obcego kraju, do obcych ludzi. Ci drudzy powierzają opiekę nad członkiem rodziny komuś, kogo nie znają… Zdarza się, że we wzajemnych kontaktach pomiędzy rodziną, a opiekunką dochodzi do konfliktów. Jak ich uniknąć?

Język przede wszystkim

Decydując się na taką formę pracy, bardzo ważna jest znajomość języka. Najlepiej, aby niemieckim posługiwać się dość sprawnie, ponieważ pozwoli to niejednokrotnie wyjść z opresji. Bardzo często bowiem do nieporozumień dochodzi na tle językowym – niezrozumiałe polecenia czy odpowiedzi mogą doprowadzić do eskalacji konfliktu. Dlatego poleca się przyszłym opiekunkom kurs językowy i dokształcanie się nawet na miejscu. Takie podejście z pewnością zaowocuje w niedalekiej przyszłości.

Dobre pierwsze wrażenie

O tym, jak ważne jest pierwsze wrażenie, nie trzeba nikogo przekonywać. Na pierwsze spotkanie z seniorem i jego rodziną można zabrać coś słodkiego, typowego dla Polski. Ten niewielki gest nie zrujnuje finansowo, a już na wstępnie pokażemy się jako osoba serdeczna i sympatyczna, co z pewnością uspokoi zarówno rodzinę, jak i seniora. Trzeba również przygotować się na to, że podczas pierwszych dni pracy, ingerencja rodziny będzie na pewno bardzo duża. Trzeba podejść do tego z dystansem – oni będą chcieli upewnić się, czy ich bliski znajduje się w naprawdę kompetentnych i dobrych rękach.

Gdy ingerencja wzrasta

Jednak dobra wola ma swój kres. Jeśli od dłuższego czasu opiekunka wypełnia swoje zadania, a mimo to rodzina podopiecznego wciąż ingeruje w jej pracę, najwyższy czas coś z tym zrobić. Taka sytuacja jest męcząca na dłuższą metę. Nikt przecież nie lubi ciągłej krytyki, poprawiania i strofowania. Dlatego wtedy najważniejsza jest rozmowa z rodziną seniora. Pamiętać jednak należy o tym, aby nie zasypywać od razu rozmówcy pretensjami, ale jasno i klarownie wyrazić swoje zastrzeżenia. Chodzi o to, aby przekazać rodzinie, że ich ingerencja, niemiłe komentarze czy lekceważenie pracy jest krzywdzące dla osoby, która tę pracę wykonuje z należytą starannością. Przed rozmową warto jednak przemyśleć, czy krytyka jest bezpodstawna. Być może uwagi rodziny nie są wcale takie nieprawdopodobne, może istnieje w nich cień prawdy? Może pokazując, jak ONI przebierają dziadka, chcą w ten sposób dać do zrozumienia, że starszy pan do takiej formy jest najbardziej przyzwyczajony i nie ma sensu tego zmieniać?

Nie wolno dać się poniżać

To podstawa. Bez względu na płace, zakres wykonywania obowiązków – nikt, absolutnie nikt, nie ma prawa opiekunki poniżać i szykanować. Niedozwolone są wszelkie obraźliwe określenia, o aktach fizycznej przemocy nawet nie wspominając. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, opiekunka powinna niezwłocznie poinformować agencję, za której pośrednictwem przyjechała do danej pracy.

Interwencja agencji

Plusem wyjazdu do pracy za granicę za pośrednictwem agencji opiekunek jest fakt, że w sytuacjach kryzysowych można poprosić jej pracowników o interwencję. Tak można zrobić właśnie w przypadku zbytniej ingerencji rodziny seniora w pracę opiekunki. Najczęściej pracownik dzwoni wtedy do rodziny i przez telefon próbuje wyjaśnić zaistniałą sytuację. Kiedy to nie pomaga, może osobiście przyjechać do konkretnych osób. Jeśli w dalszym ciągu na linii opiekunka-rodzina będzie dochodziło do scysji, których opiekunka nie będzie mogła zaakceptować, konieczne będzie rozważenie przeniesienia jej do innej rodziny.

Warto szukać rozwiązania

Tego typu problemy występują najczęściej wtedy, kiedy rodzina seniora mieszka w pobliżu. O wiele mniej kłopotliwe są rodziny, które mieszkają z dala od starszej osoby. Wiadomo, że im więcej osób ingeruje w opiekę nad seniorem, tym więcej pojawia się opinii na jej temat. Dlatego warto jeszcze przed podpisaniem umowy dokładnie określić obowiązki opiekunki i zaznaczyć wytyczne rodziny. W międzyczasie może dojść do ich zmiany, ale tylko za zgodą obydwu stron. Wtedy konieczna będzie modyfikacja umowy lub też dołączenie do niej aneksu. W ten sposób problem powinien zostać rozwiązany. Dlatego pamiętajmy, że przy odrobinie dobrej woli każdy problem można rozwiązać. Trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać.


 

Podobne artykuły

Kiedy podopiecznemu puchną nogi

Każdy z nas zna uczucie ciężkich nóg, po całym dniu spędzonym w biegu lub przy biurku. Opuchlizna kończyn dolnych występuje bardzo często nawet u młodych osób. Jednak wtedy jest przeważnie spowodowana przeciążeniem. W przypadku seniorów sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ istnieje kilka powodów, dla których starszy podopieczny może skarżyć się na opuchliznę kończyn dolnych.

Czytaj więcej

Lekcja 2 - Pierwsze dni w pracy Opiekunki

Przerażona, ale i podekscytowana położyłam się spać. Pomyślałam: nie taki diabeł straszny, jak go malują… Ojej, to już 7.00 rano. No dobrze, to do dzieła. Po porannej toalecie weszłam do kuchni, gdzie czekała na mnie Pani Aneta z kubkiem gorącej kawy dla mnie.

Czytaj więcej