opiekawniemczech.pl

Zaginięcia seniorów – przyczyny, co zrobić w takiej sytuacji

Szacuje się, że w Polsce wśród wszystkich zaginięć 1/5 stanowią zaginięcia seniorów. To sporo. Oczywisty staje się powód zaginięć – nie chodzi o uprowadzenia czy buntownicze ucieczki, ale o kłopoty z pamięcią i zdrowiem. Senior może być sprawny fizycznie, jednak choroby na tle psychicznym mogą stopniowo odcinać jego mózg od rzeczywistości.

Szacuje się, że w Polsce wśród wszystkich zaginięć 1/5 stanowią zaginięcia seniorów. To sporo. Oczywisty staje się powód zaginięć – nie chodzi o uprowadzenia czy buntownicze ucieczki, ale o kłopoty z pamięcią i zdrowiem. Senior może być sprawny fizycznie, jednak choroby na tle psychicznym mogą stopniowo odcinać jego mózg od rzeczywistości.

Co jest przyczyną?

Podstawowym powodem są zaburzenia funkcji poznawczych i zaniki pamięci, a także kłopoty z orientacją w czasie i przestrzeni. Mogą one być wynikiem różnych chorób: udarów, wylewów, Alzheimera, zawałów, padaczki, schizofrenii. Mogą być także konsekwencją wypadku czy urazu.

Jak temu zapobiec?

Podjęcie pewnych działań może uchronić nas przed tą trudną sytuacją, jaką jest zaginięcie bliskiej osoby starszej bądź podopiecznego. O jakie działania chodzi? Co należy robić?

  • Jeśli nie mieszkamy z osobami starszymi, a coś budzi nasz niepokój, wystarczy telefon, aby upewnić się, że nie grozi im niebezpieczeństwo.
  • Warto nawiązać i utrzymywać przyjazne stosunki z sąsiadami, którzy to mogą zajrzeć do naszego seniora i natychmiast nas poinformować, kiedy sytuacja by tego wymagała.
  • Porozmawiajmy z naszym bliskim czy podopiecznym o konieczności noszenia przy sobie dokumentów. Uświadamiajmy, jak ważne jest to w razie wypadku, pewnego niebezpieczeństwa czy innej sytuacji medycznej.
  • Sami zadbajmy o to, aby wewnątrz ubrań naszego seniora znajdowały się wszywki z jego imieniem i nazwiskiem, adresem oraz numerem telefonem, szczególnie w przypadku okryć wierzchnich (trudno, żeby każde ubranie wyposażyć w taką wszywkę). Warto też, aby senior miał w kieszeni swoich ubrań kartkę, na której zapisane będzie choroba, na którą cierpi oraz ew. leki, które przyjmuje.
  • Osobę starszą należy wyposażyć w telefon komórkowy, zapisać jej kontakty do najbliższych osób i nauczyć podstawowej obsługi urządzenia.
  • Dobrze, żebyśmy mieli do dyspozycji możliwie aktualne zdjęcie seniora. Na wypadek zaginięcia, możemy od razu przekazać je policji.
  • Wiedza na temat ulubionych miejsc osoby starszej też ma kluczowe znaczenie. Prawdopodobieństwo odnalezienia zagubionej osoby w tym miejscu, do którego chętnie uczęszcza, jest spore.

 

Co zrobić w sytuacji zaginięcia?

Krok pierwszy: skontaktuj się z sąsiadami bądź osobami, które mogłyby mieć jakieś informacje na temat seniora.

Krok drugi: powiadom policję o zaginięciu, przekaż wszelkie informacje dot. zaginionego oraz ew. swoje podejrzenia.

Krok trzeci: przeszukaj okolicę, pokaż przechodniom zdjęcie seniora, pytaj o wszystko, co ci przychodzi do głowy, może naprowadzi cię to na pewien trop.

Krok czwarty: skontaktuj się ze szpitalami, w pierwszej kolejności z tymi najbliższymi.

Krok piąty: wydrukuj plakaty, umieść na nich zdjęcie seniora oraz kontakt.

Krok szósty: zorganizuj akcję poszukiwawczą, zaangażuj rodzinę, przyjaciół, sąsiadów, możesz także skorzystać z pomocy policji, która jest zobowiązana zorganizować akcję poszukiwawczo-ratowniczą.

Warto dołożyć wszelkich starań i zadbać o najdrobniejsze szczegóły, abyśmy nigdy nie stali się uczestnikami takich wydarzeń.


 

Podobne artykuły

Gry i zabawy dla seniorów pobudzające funkcje intelektualne mózgu

Jednym z przykrych skutków starości jest obniżenie funkcji intelektualnych mózgu. To wtedy dotykają nas dotkliwe w skutkach choroby wieku podeszłego - demencja czy choroba Alzheimera.

Czytaj więcej

Upadki osób starszych – przyczyny, następstwa, profilaktyka.

Upadek jest zdarzeniem, w wyniku którego człowiek niecelowo znalazł się na ziemi, podłodze lub innych o niższym poziomie. Upadki zawsze mogą powodować daleko idące, dotkliwe w skutkach konsekwencje.

Czytaj więcej