opiekawniemczech.pl

Podopieczny z łuszczycą

Skóra u osób starszych często nie jest w najlepszej kondycji. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość produkowanego kolagenu, przez co traci ona elastyczność, pojawiają się zmarszczki, jak również liczne przebarwienia i znamiona. Seniorzy skarżą się na przesuszoną skórę, dodatkowo częstym problemem jest łuszczyca. To choroba nieuleczalna, która dotyka 180 milionów ludzi na świecie.

Skóra u osób starszych często nie jest w najlepszej kondycji. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość produkowanego kolagenu, przez co traci ona elastyczność, pojawiają się zmarszczki, jak również liczne przebarwienia i znamiona. Seniorzy skarżą się na przesuszoną skórę, dodatkowo częstym problemem jest łuszczyca. To choroba nieuleczalna, która dotyka 180 milionów ludzi na świecie.

Skąd bierze się łuszczyca?

Łuszczyca jest często występującą chorobą dermatologiczną o charakterze autoimmunologicznym. Jest to przypadłość o podłożu genetycznym. Pojawia się na skutek zaburzenia pracy limfocytów T, co powoduje, że dochodzi do rozpadu naskórka i wytworzenia się stanów zapalnych. Na skórze chorego powstają okrągłe, czerwone wykwity, które pokrywają się charakterystyczną łuską. Często zmiany te wywołują swędzenie, co skutkuje drapaniem się przez chorego i pojawianiem się punktowego krwawienia. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych, jak chociażby łuszczycowe zapalenie stawów, które znacznie utrudnia poruszanie się, nie tylko u osób w podeszłym wieku.

Po czym poznajemy łuszczycę?

Po zmianach skórnych przede wszystkim. Do jej podstawowych objawów zaliczamy:

  • występowanie wykwitów skórnych pokrytych łuskami;
  • rozmieszczenie plam w okolicach kolan, łokci, na owłosionej skórze;
  • symetryczne ułożenie zmian;

 

Istnieje kilka rodzajów tej choroby. Do najważniejszych odmian zaliczamy:

  • łuszczycę pospolitą (zmiany pokryte łuską);
  • łuszczycę plackowatą (zmiany zlewają się ze sobą);
  • łuszczycę kropelkową (niewielkie zmiany w postaci kropelek na dużym obszarze ciała);
  • łuszczycę odwróconą (zmiany pod kolanami czy łokciami bez łusek, najczęściej występujące właśnie u seniorów);

 

Jak dbać o podopiecznego z łuszczycą?

Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, ale wcale nie oznacza, że komfort życia starszej osoby musi być z tego powodu obniżony. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować skórę chorego, czego unikać, a co może okazać się zbawienne. Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że łuszczyca w niektórych odmianach może sprawiać nieestetyczne wrażenie, z czego chory doskonale zdaje sobie sprawę. Dlatego może być zamknięty w sobie, wstydzić się swojego ciała, unikać wychodzenia z domu. W tym momencie podstawowym zadaniem opiekuna będzie odpowiednio poprowadzona rozmowa, która pomoże choremu przezwyciężyć wstyd.

A jak jeszcze należy wspierać seniora w walce z łuszczycą? Istotna jest wiedza na temat okoliczności nasilających chorobę. Ta bowiem pozwala wyeliminować negatywne czynniki z otoczenia naszego podopiecznego. Zalicza się do nich:

  • uszkodzenia skóry;
  • ostre potrawy;
  • nadwagę
  • dym papierosowy;
  • alkohol;
  • zbyt ciasną odzież;
  • niewłaściwą higienę osobistą.

 

Zadaniem opiekuna będą m.in. takie czynności: obserwacja, czy w otoczeniu seniora nie znajdują się stymulatory sprzyjające rozwojowi choroby, dobór ubrań, który nie będą podrażniały i uciskały skóry, wprowadzenie odpowiedniej diety, z której wyeliminuje się nasilające chorobę elementy. Jednak to nie wszystko.

Jak można pomóc?

Łuszczyca, jak już wspominaliśmy, jest nieuleczalna, ale można załagodzić jej postać. O sposobie radzenia sobie z łuszczycą powinien zadecydować dermatolog, pod którego opieką musi być nasz podopieczny. Lekarz zaleca odpowiednie maści salicylowe, a w bardziej drastycznych przypadkach antybiotykoterapię czy sterydy. Pamiętajmy, aby przy okazji takiej wizyty koniecznie wspomnieć o innych chorobach seniora i przyjmowanych lekach. W przypadku łuszczycy ważne jest również nagrzewanie – można lampami, jednak niewskazane są one dla osób z chorobami układu krążenia. Zbawienny okaże się natomiast wspólny spacer w słoneczny dzień.

Pamiętać należy także o odpowiedniej diecie – ważne, aby opiekun zapamiętał, że przy łuszczycy niewskazane są takie produkty jak alkohol, kawa, czekolada, ostre przyprawy czy tłusty ser żółty. Dobroczynny wpływ na skórę seniora z łuszczycą mogą mieć surowe warzywa i owoce – z wykluczeniem cytrusów. Korzystne będzie spożywanie produktów zbożowych, pod warunkiem, że podopieczny nie jest uczulony na gluten. Nie bez znaczenia jest też odpowiednia ilość wody.

Łuszczyca jest przypadłością, która potrafi pozbawić pewności siebie, dlatego tak istotne jest odpowiednie podejście opiekuna. Trzeba przekonać chorych, że leczenie ma sens i pokazać, że dbanie się skórę podczas tej dolegliwości wcale nie jest nadmiernie skomplikowane. Oczywiście, w przypadku seniorów, którzy z trudem się poruszają, dbałość o odpowiednią higienę skóry chorego, jak również regularne stosowanie zaleconych przed dermatologa maści, spocznie na barkach opiekuna.

Podobne artykuły

Podopieczny z półpaścem

Choroby zakaźne kojarzą się nam przede wszystkim z wiekiem dziecięcym. To wtedy najczęściej chorujemy na różyczkę, świnkę czy ospę wietrzną. Jednak są jeszcze inne choroby, które mogą dotknąć człowieka bez względu na wiek. Jedną z nich jest półpasiec.

Czytaj więcej

Podopieczny po amputacji nogi

Podeszły wiek to niestety okazja do tego, aby różnego rodzaju choroby zaatakowały organizm. Odporność seniorów jest o wiele niższa, przez co nawet niegroźne infekcje mogą okazać się niebezpieczne dla starszej osoby. Niektóre choroby wieku podeszłego mogą doprowadzić do wielu poważnych komplikacji, wśród których znajduje się m.in. amputacja kończyn.

Czytaj więcej