opiekawniemczech.pl

Podopieczny z endoprotezą

Zwyrodnienie stawów zostało uznane przez WHO za schorzenie cywilizacyjne. Oznacza to, że bardzo duży odsetek seniorów będzie musiał liczyć się z wszczepieniem endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego, czyli mówiąc krótko – z wymianą stawu. To poważny zabieg, który jednak potrafi znacznie poprawić komfort życia seniora.

Zwyrodnienie stawów zostało uznane przez WHO za schorzenie cywilizacyjne. Oznacza to, że bardzo duży odsetek seniorów będzie musiał liczyć się z wszczepieniem endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego, czyli mówiąc krótko – z wymianą stawu. To poważny zabieg, który jednak potrafi znacznie poprawić komfort życia seniora. Pod warunkiem, że będzie miał on zapewnioną odpowiednią opiekę podczas rekonwalescencji.

Domowa opieka to priorytet

Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili badania, według których jednoznacznie stwierdzono, że domowa opieka nad seniorem po zabiegu wszczepienia stawu, jest kluczowym elementem prowadzącym do wyzdrowienia. Mało tego – stwierdzili nawet, że odsetek zgonów po takiej operacji u osób, które miały zapewnioną opiekę, był o 43% niższy niż w przypadku seniorów zdanych tylko na siebie.

Jak więc opiekować się seniorem po wszczepieniu endoprotezy, aby mógł się długo cieszyć nowym biodrem lub kolanem?

Czynna rekonwalescencja

Wszczepienie endoprotezy to poważny zabieg, który wiąże się z utratą dużej ilości krwi podczas wycinania kości. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, bardzo ważne jest, aby pacjent jak najszybciej zaczął się ruszać. Pamiętajmy, że istnieje przekonanie, że jeden dzień unieruchomienia osoby starszej (poprzez pozostanie w łóżku), wymagać będzie aż trzech dni na jej ponowną reaktywację.

I tutaj istotna jest rola opiekuna, który powinien podopiecznego mobilizować do wysiłku, ale również pilnować, aby bezpośrednio po zabiegu senior nie wykonywał niewskazanych ruchów, m.in.: krzyżowania nóg, pochylania się do przodu w trakcie siedzenia czy gwałtownych skrętów bioder. Oczywiście, przez pierwszy miesiąc rehabilitacja powinna przebiegać pod okiem fizjoterapeuty, najlepiej takiego, który dojeżdża do pacjenta. Po miesiącu, jeśli specjalista nie będzie widział żadnych przeciwwskazań, można będzie kontynuować ćwiczenia w domu. Opiekun powinien zapoznać się z planem ćwiczeń i pomóc w jego realizacji. Głównym zadaniem będzie motywowanie do wysiłku, dzięki czemu już po kilku tygodniach senior będzie mógł poszczycić się świetną formą.

Nie należy zapominać o jeszcze jednej, bardzo istotnej, kwestii. Mianowicie, seniorzy po zabiegach wszczepienia endoprotezy nie mogą pozwolić sobie na nadmierny przyrost masy ciała. Zatem kolejnym zadaniem opiekuna będzie – w porozumieniu z dietetykiem – tak komponować posiłki podopiecznemu, aby nie pojawiły się nadprogramowe kilogramy.

Jaki sport dla seniora z endoprotezą?

Może być tak, że senior, u którego wymieniono staw, poczuje się doskonale, będzie pełen wigoru i gotowy przenosić góry. Taki optymizm i chęć do życia są mile widziane, jednak czasami trzeba będzie rozochoconego podopiecznego powstrzymać. To, że zwyrodniały staw został wymieniony, nie oznacza od razu, że wszystko jest dozwolone. Owszem, ruch jest jak najbardziej wskazany dla seniorów, gdyż:

  • pobudza układ krążenia;
  • zapobiega zakrzepicy;
  • poprawia gospodarkę metaboliczną i węglowodanową;
  • pozytywnie wpływa na psychikę;
  • rozwija masę mięśniową.

 

Jednak jaki ruch będzie najbardziej odpowiedni dla podopiecznych z endoprotezą? Możliwości jest doprawdy wiele. Zaliczyć można do nich:

  • pływanie;
  • nordic walking;
  • spacery;
  • lekka siłownia;
  • taniec towarzyski;

 

Jak widać, wszczepienie nowego stawu pozwala seniorom prowadzić bardzo aktywne życie. W niektórych przypadkach zaczną oni uprawiać sport, w innych ogromnym sukcesem będzie możliwość poruszania się bez kul czy chodzika. Początki nie będą łatwe (nigdy nie są), ponieważ, jak po każdej operacji, także i po tej, podopiecznemu będzie doskwierać ból, który z pewnością przełoży się również na jego stan psychiczny. Jednak dzięki odpowiedniej opiece, już po kilku tygodniach czekać was będzie wspólny spacer.

Podobne artykuły

Podopieczny z półpaścem

Choroby zakaźne kojarzą się nam przede wszystkim z wiekiem dziecięcym. To wtedy najczęściej chorujemy na różyczkę, świnkę czy ospę wietrzną. Jednak są jeszcze inne choroby, które mogą dotknąć człowieka bez względu na wiek. Jedną z nich jest półpasiec.

Czytaj więcej

Podopieczny po amputacji nogi

Podeszły wiek to niestety okazja do tego, aby różnego rodzaju choroby zaatakowały organizm. Odporność seniorów jest o wiele niższa, przez co nawet niegroźne infekcje mogą okazać się niebezpieczne dla starszej osoby. Niektóre choroby wieku podeszłego mogą doprowadzić do wielu poważnych komplikacji, wśród których znajduje się m.in. amputacja kończyn.

Czytaj więcej