opiekawniemczech.pl

Jak bardzo niebezpieczne dla zdrowia może być odwodnienie?

Nasz organizm w dużej części składa się z wody. W zależności od wieku procentowa jej zawartość w organizmie się zmienia. U osób starszych wynosi ona 40-45% masy ciała. To nawet o kilkadziesiąt procent mniej niż u osoby w kwiecie wieku. I co najgorsze, często seniorzy doprowadzają do tego, że organizm musi sobie radzić z jeszcze mniejszą ilością wody.

Nasz organizm w dużej części składa się z wody. W zależności od wieku procentowa jej zawartość w organizmie się zmienia. U osób starszych wynosi ona 40-45% masy ciała. To nawet o kilkadziesiąt procent mniej niż u osoby w kwiecie wieku. I co najgorsze, często seniorzy doprowadzają do tego, że organizm musi sobie radzić z jeszcze mniejszą ilością wody. Jednak smutna prawda jest taka, że odwodnienie w przypadku starszych osób może być bardzo niebezpieczne i zakończyć się nawet śmiercią. Nie wolno więc do niego dopuścić.

Dlaczego woda jest tak istotna?

W jaki sposób woda oddziałuje na nasz organizm? W jakich procesach nas wspiera? Otóż woda zapobiega zgubnemu wpływowi toksyn i szkodliwych związków na nasze komórki. Dostarcza ona wszystkich potrzebnych minerałów i składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Jej zadaniem jest również ochrona ścian komórek przed uszkodzeniem oraz usuwanie toksyn z organizmu. Nic więc dziwnego, że w chwili, kiedy dostarczamy jej zbyt mało do organizmu, cały życiowy mechanizm zaczyna podupadać. Co oznacza zbyt mało? Zakładając, że człowiek traci codziennie aż 3 litry wody podczas naturalnie zachodzących procesów, tyle samo trzeba przyjmować płynów, aby równowaga została zachowana.

Czy seniorzy są narażeni na odwodnienie?

Niestety, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Wraz z wiekiem zmniejsza się zawartość wody w ustroju, ale również gorzej zaczynają funkcjonować niektóre narządy – jak nerki czy ośrodek pragnienia w mózgu. To sprawia, że częściej może dochodzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze zmniejszona aktywność fizyczna, co również sprawia, że przyjmuje się mniej płynów. A niestety, to, że podopiecznemu nie chce się pić, wcale nie oznacza, że nie powinien on spożywać określonej ilości płynów. Powinien, ponieważ efekty odwodnienia u seniorów mogą być opłakane. Warto również wiedzieć, że niektóre choroby mogą wywoływać zaburzenia w przyjmowaniu płynów. Zaliczyć do nich można:

  • cukrzycę;
  • demencję (podopieczny zapomina o przyjmowaniu płynów);
  • chorobę Alzheimera;
  • chorobę Parkinsona;
  • depresję;

 

Po czym poznać odwodnienie u seniora?

Jeśli chodzi o odwodnienie, to objawami, które powinny nas zaniepokoić, będą między innymi:

  • zawroty i bóle głowy;
  • zaburzenie widzenia;
  • zaburzenie świadomości;
  • zapadnięte oczy;
  • zaparcia;
  • skłonności do upadków;

 

Trzeba w takiej sytuacji jak najszybciej reagować i skonsultować stan podopiecznego z lekarzem. W zależności od tego, w jakim stadium odwodnienia jest podopieczny, specjalista może zalecić dopijanie elektrolitami lub nawet hospitalizację z wlewami dożylnymi wody. Trzeba sobie bowiem uzmysłowić, że w przypadku seniorów odwodnienie jest bardzo niebezpieczne. Sprzyja ono między innymi powikłaniom zakrzepowo-zatorowym, zwiększa zapadalność na choroby infekcyjne i często kończy się zgonem.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Aby nie martwić się o odwodnionego podopiecznego, trzeba pilnować, żeby senior nie przyjmował zbyt wielu produktów odwadniających, unikał nadmiernie wysokich temperatur, zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody – najlepiej nisko zmineralizowanej. Co jeśli senior nie chce pić? Jest na to kilka sposobów:

  • spożywać wodę w towarzystwie podopiecznego, dzięki czemu przypomni sobie o piciu;
  • wypełniać naczynie do połowy, a nie do pełna;
  • podawać świeże warzywa i owoce, które również zawierają wodę.

 

Wydawać by się mogło, że pilnowanie, aby podopieczny codziennie wypijał około 2,5 litra płynów to proste zadanie. Okazuje się jednak, że nie zawsze. Jednak odpowiednia wiedza na temat zawartości wody w określonych produktach, wykorzystywanie informacji na temat tego, w jaki sposób można seniora przekonać do spożywania płynów, z pewnością pozytywnie rozwiąże ten kłopot. I tym samym widmo groźnego dla życia seniora odwodnienia odejdzie w dal.

 

Podobne artykuły

Gry i zabawy dla seniorów pobudzające funkcje intelektualne mózgu

Jednym z przykrych skutków starości jest obniżenie funkcji intelektualnych mózgu. To wtedy dotykają nas dotkliwe w skutkach choroby wieku podeszłego - demencja czy choroba Alzheimera.

Czytaj więcej

Język niemiecki dla opiekunek-Lekcja 1

Dzień dobry witaj na 1 lekcji języka niemieckiego firmy Medcare24,zapraszamy do zapoznania się z dialogiem.W dzisiejszym dialogu nasza bohaterka Bożena i jej pierwszy dzień w pracy w Niemczech po przyjeździe na dworzec i do domu podopiecznego.Bożena pozna córkę podopiecznego Panią Anette i podopiecznego pana Einig.

Czytaj więcej