opiekawniemczech.pl

Nordic walking- aktywność dla seniora!

Nordic walking jest przez wiele osób uważany za najlepszą, najłatwiejszą, przyjemną, a w ostatnich latach dość intensywnie rozwijającą się, aktywnością fizyczną. Propagatorzy tego rodzaju formy ruchu, zdecydowanie twierdzą, że poprawia ona wydolność organizmu, pomaga rozwinąć mięśnie, zwiększa siłę oraz uelastycznia całe ciało.

Nordic walking jest przez wiele osób uważany za najlepszą, najłatwiejszą, przyjemną, a w ostatnich latach dość intensywnie rozwijającą się, aktywnością fizyczną. Propagatorzy tego rodzaju formy ruchu, zdecydowanie twierdzą, że poprawia ona wydolność organizmu, pomaga rozwinąć mięśnie, zwiększa siłę oraz uelastycznia całe ciało. Ważne jest jednak by ćwiczenia były wykonywane w sposób prawidłowy i z należytą starannością.

Nordic walking na świecie

Nordic walking jest dyscypliną sportową uprawianą dziś już na całym świecie. Wśród wiodących krajów, gdzie liczba entuzjastów Nordic walkingu jest największa, znajdują się takie kraje jak Finlandia, Niemcy, Norwegia, Austria i Szwajcaria. Obecnie, niemalże w każdym zakątku ziemi można spotkać ludzi chodzących z kijkami, choć początkowo obraz taki wzbudzał śmiech i niezbyt poważne podchodzenie do tematu. W dzisiejszych czasach pogląd jednak się zmienił i o Nordic walkingu mówi się niemalże za każdym razem, kiedy w grę wchodzi profilaktyka, prewencja czy tematem staje się podniesienie aktywności fizycznej.

Czym jest Nordic walking?

Dokładnie rzecz ujmując, Nordic walking jest rozbudowaną formą chodzenia, gdzie odpychania się używa się również rąk. Kluczem do zrozumienia istoty trening jest intensywność, a mianowicie, zaangażowane, naprzemienne ruchy rąk, ruchy bioder, stóp oraz ramion, są dokładnie takie jak podczas chodzenia, jednak cechuje je zdecydowanie większa intensywność. Kwestią, która ma bardzo duże znaczenie dla całego treningu, jest nauczenie się poprawnego rytmu i wymachu już od samego początku marszu. Mechanizm pracy poszczególnych kończyn mówi o tym, że im bardziej kompletny i rozległy ruch kończyn dolnych oraz górnych, tym mocniejszy powinien być obrót bioder, klatki piersiowej szyi oraz ramion. Zdecydowanie najlepsze efekty przynosi trening, który opiera się na szerokich wymachach oraz ciągłej zmianie kątów zgięć stawów.

Jaki korzyści przynosi Nordic walking?

Przede wszystkim, należy wymienić kwestię poprawy zdrowia fizycznego. Podczas treningu pracują mięśnie pleców, brzucha, bioder oraz nóg. Wpływa to na podniesienie ich sprawności, wydolności oraz siły. Krótko mówiąc poprawia się kondycja organizmu. Ponadto, trening zapewnia rozwój wydolności tlenowej a co za tym idzie, poprawia funkcjonowanie oraz pracę układu sercowo- naczyniowego. Co więcej, ruchy wykonywane podczas treningu Nordic walking są zupełnie naturalne, odnoszące się do normalnego trybu chodzenia. 

Jest to również sport dla każdego, kto chce podjąć aktywność fizyczną, zarówno osoba początkująca, jak i doświadczony sportowiec z powodzeniem mogą trenować Nordic walking, tym bardziej, że jest to sport, który możemy uprawiać w dowolnym miejscu na dworze. Ponadto, wykorzystując sprzęt w postaci kijów, można wykonywać dodatkowe ćwiczenia wpływające na elastyczność mięśni. 

Poza plusami ze strony fizyczności człowieka, warto również zwrócić uwagę na psychikę oraz wpływ Nordic walkingu na tą sferę funkcjonowania człowieka. Poprawa kondycji fizycznej, podniesienie wydolności, poprawa krążenia, odpowiedni poziom dotlenienia wpływają na umysł człowieka powodując wydzielanie się endorfin, czyli hormonów szczęścia. Następstwem więc staje się poprawa samopoczucia a pozytywne zmiany w wyglądzie fizycznym, wpływają na podniesienie poczucia własnej wartości i pewność siebie.

Początki z Nordic walkingiem

Jeśli decydujemy się na podjęcie właśnie tego rodzaju aktywności fizycznej, konieczne jest to, by w pierwszej kolejności skupić się na poprawie normalnego chodzenia. Chodzenie jest umiejętnością, którą nabywamy w bardzo wczesnym wieku, jednak całe życie, róże sytuacji i nawyki sprawiają, że nasza postawa ulega swego rodzaju „deformacji”. Koniecznie należy przypomnieć sobie z czym wiąże się prawidłowa postawa ciała, a mianowicie- proste plecy, utrzymanie bioder w górze, stawianie kroków od pięty, na wyprostowanych a nie zgiętych kolanach, utrzymanie ramion i bioder z tyłu a nie wypychanie ich do przodu. Cały nasz organizm jest więc zaangażowany w to, byśmy mogli się poruszać do przodu, a jak widać wymaga to chwili skupienia i przypomnienia sobie tego, jak robić to w prawidłowy sposób. 

Poprawność techniczna

Stawiając kroki należy pamiętać, że pierwszym elementem stopy, jaki spotyka się z podłożem, jest pięta, a ostatnim palce, którymi się odpychamy. Sylwetka skierowana powinna być na wprost, z uniesionymi biodrami, które poruszają się wysoko. Dzięki aktywnej pracy mięśni brzucha, góra i dolna część tułowia, skręca się w przeciwnym kierunku a ruchy rąk i nóg, są naprzemienne i przeciwległe. Ten sposób utrzymania postawy w ruchu podczas treningu, zapewnia jego efektywność i daje oczekiwane rezultaty. 

Odpowiedni sprzęt

Kije są podstawowym elementem wyposażenia do uprawiania tego sportu. Odpowiednio dobrane kije niestety nie należą do najtańszych inwestycji, jednak w kontekście długoterminowego planowania aktywności, nie stają się one bardzo dużym wydatkiem, gdyż używać ich można będzie nawet przez kilka lat. Poza tym, nie ma wymagań co do innego sprzętu czy też ubioru. Podczas treningu konieczne jest poczucie, że jest nam wygodnie i nic nam nie przeszkadza. 

Chodzenie bezpieczną formą treningu zdrowotnego

Chodzenie podczas Nordic walking, jest bezpieczną formą treningu wytrzymałościowego, która jest również najłatwiej i najszybciej dostępną spośród istniejących. Bezpieczeństwo tego rodzaju treningu wynika z faktu, że podczas chodzenia, środek ciężkości usytuowany jest w środkowej części ciała, co zapewnia odbarczenie szkieletu (stóp, kolan oraz części lędźwiowej kręgosłupa) i bezpieczeństwo stawów i mięśni. 

Podczas chodzenia, szczególnie podczas treningu Nordic walking, pracujemy nad wydolnością naszego organizmu, jednak jak wskazują badania, nie tylko wydolność zyskuje. Odnotowano również korzystny wpływ tego rodzaju aktywności fizycznej na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, poprawę poziomu ciśnienia tętniczego spoczynkowego, poprawę gęstości kości, jak również na poprawę metabolizmu i przemiany materii.

Nordic walking a rehabilitacja i leczenie problemów zdrowotnych

Istnieje wiele badań naukowych, w którym potwierdzony został korzystny wpływ na Nordic walkingu na pracę układu krwionośnego i walkę z problemami natury miażdżycowej. Problemy zdrowotne związane z sercem, nie stanowią przeciwskazania do uprawiania tego sportu a wręcz przeciwnie, są do niego wskazaniem, a co więcej, są dla pacjentów kardiologicznych bezpieczną formą aktywności fizycznej. 

Ponadto, warto zwrócić uwagę na to, iż podniesienie sprawności, wydolności oraz siły, sprzyja poprawie funkcjonowania w codziennym życiu i codziennych sytuacjach, co ma bardzo duże znaczenie szczególnie w kontekście osób w podeszłym wieku. Ponadto, lepsze funkcjonowanie oraz podniesie sprawności umysłowej, daje poczucie pewności. Podniesie świadomości dotyczącej własnego ciała i jego możliwości, pozwala szczególnie starszym osobom na poczucie kontroli nad sytuacją w jakiej się znajdują. 

 

Podobne artykuły

Gry i zabawy dla seniorów pobudzające funkcje intelektualne mózgu

Jednym z przykrych skutków starości jest obniżenie funkcji intelektualnych mózgu. To wtedy dotykają nas dotkliwe w skutkach choroby wieku podeszłego - demencja czy choroba Alzheimera.

Czytaj więcej

Język niemiecki dla opiekunek-Lekcja 1

Dzień dobry witaj na 1 lekcji języka niemieckiego firmy Medcare24,zapraszamy do zapoznania się z dialogiem.W dzisiejszym dialogu nasza bohaterka Bożena i jej pierwszy dzień w pracy w Niemczech po przyjeździe na dworzec i do domu podopiecznego.Bożena pozna córkę podopiecznego Panią Anette i podopiecznego pana Einig.

Czytaj więcej