opiekawniemczech.pl

Hobby dla seniora

Dysponują dużą ilością czasu – to jedno z pierwszych skojarzeń, które przychodzi na myśl o seniorach. Trudno się z tym nie zgodzić. Jednak czas to nie wszystko, obok niego występują liczne ograniczenia związane z występowaniem dolegliwości. Stąd też starość powszechnie uznawana jest za okres swoistej bierności.

Dysponują dużą ilością czasu – to jedno z pierwszych skojarzeń, które przychodzi na myśl o seniorach. Trudno się z tym nie zgodzić. Jednak czas to nie wszystko, obok niego występują liczne ograniczenia związane z występowaniem dolegliwości. Stąd też starość powszechnie uznawana jest za okres swoistej bierności. A gdyby tak zmienić podejście i zacząć traktować ją jako czas na realizację marzeń oraz zadań, które do tej pory nie zostały zrealizowane?

Życie Twojego podopiecznego może być barwne i fascynujące! Warunek jest jeden: musisz zadbać o to, by znalazł on swoje hobby. Jak tego dokonać? To bardzo proste: skieruj jego uwagę na różne aktywności, następnie te, które wzbudzają u niego największe zainteresowanie oraz radość, wpisz na stałe w harmonogram dnia.

Zajęcia artystyczne

Prace manualne mogą okazać się niezwykle interesującym hobby. Nie sposób opisać ich pozytywnego wpływu na pracę mózgu. Udowodniono, że zajęcia artystyczne, stymulujące kreatywność i rozwijające wyobraźnię, są również doskonałą pomocą w depresji. Malowanie, kolorowanie, rzeźbiarstwo, szydełkowanie – to tylko niektóre z propozycji. 

Istotny jest fakt, że ten rodzaj hobby wymaga koncentracji na oczekiwanym efekcie, a więc też skupienia na konkretnym zadaniu. Seniorzy po zakończonej pracy chętnie prezentują swoje dzieła pozostałym, czerpią przy tym radość i satysfakcję, zyskują też pewność siebie. 

Zajęcia sportowe

Aktywność ruchowa wpływa nie tylko na wygląd, lecz także na samopoczucie fizyczne i psychiczne seniora. Mimo licznych ograniczeń i dolegliwości, z którymi zmagają się osoby starsze, lista sportów jest dość obszerna. Od spacerów na świeżym powietrzu, przez jazdę rowerem, nordic walking, badminton, pływanie i zajęcia na basenie, aż po jogę czy gimnastykę. Nie bez znaczenia są też gry zespołowe, które umożliwiają budowanie kontaktów towarzyskich. 

Zajęcia edukacyjne

Na naukę nigdy nie jest za późno – ją również można uczynić swoim hobby. W wielu miastach funkcjonują Uniwersytety Trzeciego Wieku, których oferta nauczania dostosowana jest do osób w podeszłym wieku. Uczestnictwo w tego typu zajęciach to – z jednej strony – możliwość zdobycia nowej wiedzy, z drugiej – okazja do nawiązania nowych relacji.  

Zajęcia komputerowe

Wielu seniorów odczuwa niechęć wobec najnowszych technologii, twierdzą przy tym, że są one zarezerwowane wyłącznie dla młodszych pokoleń. Stąd przekonanie ich do obsługi komputera, tabletu czy smartfona może okazać się nie lada wyzwaniem. Umiejętność obsługi komputera oraz podłączenie do sieci pozwoli podopiecznemu na komunikowanie się ze znajomymi oraz rodziną, wyszukiwanie interesujących go informacji, obejrzenie filmu czy nawet pisanie bloga.

Zajęcia domowe

Trudno swoim hobby uczynić sprzątanie czy pranie, ale gotowanie już tak. Zaangażuj seniora we wspólne przygotowanie posiłków. Niech nie będą to większości znane potrawy, zacznijcie eksperymentować w kuchni. Warto też zorganizować dzień, w którym zaprosicie rodzinę czy bliskich znajomych na spotkanie towarzyskie, które uświetnicie wspaniałym obiadem czy wypiekami. Zadowolenie gości bardzo korzystnie wpłynie na samopoczucie seniora. 

Zajęcia w ogrodzie

Prace działkowe są również świetną formą spędzania czasu. Po pierwsze: przebywanie na świeżym powietrzu, które bardzo korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie seniora; po drugie: proste czynności fizyczne i efekty z tym związane dają motywację i satysfakcję. Ponadto w wielu miastach funkcjonują społeczności skupiające lokalnych działkowców. Członkami zwykle są osoby starsze. Działalność w klubie nie sprowadza się wyłącznie do pielenia grządek, sadzenia warzyw czy przycinania żywopłotów, rozmowy są największą wartością. Zatem jest to doskonałe środowisko do rozwijania nowych znajomości.  

Niemalże każdą czynność, której wykonywanie sprawia radość, można i warto uczynić swoją pasją. To mit, że w starości jest za późno na rozwijanie swoich zainteresowań czy naukę nowych umiejętności. Bo dlaczego schyłek wieku miałby być przeszkodą?

Podobne artykuły

Gry i zabawy dla seniorów pobudzające funkcje intelektualne mózgu

Jednym z przykrych skutków starości jest obniżenie funkcji intelektualnych mózgu. To wtedy dotykają nas dotkliwe w skutkach choroby wieku podeszłego - demencja czy choroba Alzheimera.

Czytaj więcej

Język niemiecki dla opiekunek-Lekcja 1

Dzień dobry witaj na 1 lekcji języka niemieckiego firmy Medcare24,zapraszamy do zapoznania się z dialogiem.W dzisiejszym dialogu nasza bohaterka Bożena i jej pierwszy dzień w pracy w Niemczech po przyjeździe na dworzec i do domu podopiecznego.Bożena pozna córkę podopiecznego Panią Anette i podopiecznego pana Einig.

Czytaj więcej