opiekawniemczech.pl

Domy opieki dla osób starszych

Domy opieki dla osób starszych często mają błędne konotacje, opinie często związane są z samotnością, zapomnieniem przez rodzinę i odcięciem od normalnego życia czyt. wolnością i samodzielnością. Zazwyczaj również osoby starsze często wzbraniają się przed pomocą i przeniesieniem ich do domu spokojnej starości, traktują tą decyzję jak koniec swojego dotychczasowego życia i “podróżą bez powrotu”.

Domy opieki dla osób starszych często mają błędne konotacje, opinie często związane są z samotnością, zapomnieniem przez rodzinę i odcięciem od normalnego życia czyt. wolnością i samodzielnością. Zazwyczaj również osoby starsze często wzbraniają się przed pomocą i przeniesieniem ich do domu spokojnej starości, traktują tą decyzję jak koniec swojego dotychczasowego życia i “podróżą bez powrotu”. Czy rzeczywiście tak jest? Czy umieszczając starszego członka rodziny w takim miejscu rzeczywiście odcinamy go od życia zewnętrznego a sami skazujemy się na brak kontaktu z bliską nam osobą.

Umieszczenie osoby starszej w domu opieki może być bardzo dobrym krokiem po pierwsze, dla samej osoby, która miałaby zamieszkać w nowym miejscu, dzięki temu osoby te będą mogły więcej czasu spędzać wspólnie z rówieśnikami, uczestniczyć w wielu zajęciach dostosowanych do ich wieku oraz angażować się w organizowaniu wydarzeń w domach opieki.

Dla dotychczasowych opiekunów jest to możliwość oddania opieki osobom wykwalifikowanym, które potrafią kompleksowo zająć się mieszkańcami domu co wiąże się z obniżeniem poziomu stresu i martwienia się o bliską Ci osobą. Dzięki temu przy każdej wizycie poziom bliskości wzrośnie, ponieważ będzie można się skupić na rozmowie oraz wspólnym spędzaniu czasu.

Dla kogo przeznaczone są domy opieki?

Teoretycznie domy opieki przyjmą każdą osobę, która tego potrzebuje, jednak w praktyce z takiego rozwiązania korzystają zazwyczaj opiekunowie osób, które wymagają już całodobowej opieki, szybkiego dostępu do sprzętów medycznych, które nie mogą być dostępne w domach lub same widzą, że nie są w stanie już pomagać danej osobie. Kiedy opiekun zaczyna zastanawiać się nad możliwością przeniesienia starszej osoby do domu opieki warto również zacząć obserwować podopiecznego. Jak wygląda jego dzień i jego stan psychiczny, czy czuje się samotnie, tęsknie patrzy przez okno lub potrafi godzinami nie nawiązywać z nami żadnego kontaktu. To może być oznaka, iż potrzebuje towarzystwa, z którym będzie mógł efektywnie i miło spędzić czas. Nie ma co ukrywać, iż osoby starsze również potrzebują rozrywki i czasu ze swoimi rówieśnikami, nawet jeśli opiekun stara się zapełniać czas osobie starszej ich poziomy komunikacje mogą być różne i nieodpowiednie dla osoby, którą się opiekuje lub może nie mieć wystarczającej ilości czasu, gdyż część z niego wykorzystuje na zapewnienie opieki. Drugim ważnym czynnikiem za podjęciem decyzji umieszczenia w domu opieki jest informacja od lekarza prowadzącego, iż stan osoby starszej znacznie się pogarsza i należy włączyć w swoje obowiązki jeszcze większą uwagę w czuwaniu nad jej zachowaniem. Te dwa sygnały są najbardziej widoczne i często przesądzają o decyzji przeniesienia podopiecznego do domu opieki.

Jak wybrać idealny dom dla swoich najbliższych?

Dobre domy opieki zazwyczaj mają długie kolejki osób oczekujących na przyjęcie. Jeśli więc zastanawiasz się nad wyborem tego najlepszego musisz uzbroić się w cierpliwość, poszukiwania mogą trwać nawet do pół roku, ale uwierz, ten czas na pewno w przyszłości doceni najbliższa Ci osoba, która do tej pory się opiekowałeś. Aby dobrze wybrać dom opieki musi zwrócić uwagę na dwa punkty widzenia Twój (jako osoby która pragnie dobrej, całodobowej, wykwalifikowanej opieki) i osoby starszej (jako osoby która ma się czuć dobrze, komfortowo i bezpiecznie). Przedstawimy Ci pięć kroków, którymi możesz się kierować w wyborze odpowiedniego domu opieki.

Dobry Research. Postaraj się uzyskać jak najwięcej adresów domów opieki w najbliższej okolicy, aby podróże do odwiedzin nie były zbyt uciążliwe. Sprawdzaj opinie w internecie, pytaj na forach, zasięgaj informacji u osób, które korzystały już z tego domu opieki, dzwoń do placówek z gotowymi pytaniami i rób krótki wywiady. Wszystkie te dane spisuj i porównuj ze sobą, dzięki temu stworzysz listę dzięki której będziesz mógł poukładać je w hierarchii od najlepszego domu do tego najmniej spełniającego Twoje wymagania.

Pierwsza wizyta i porównanie. Z listy powyżej wybierz minimum trzy domy, które uważasz za najbardziej profesjonalne. Umów się na wizyty w danym miejscu i dokładnie obejrzyj placówkę. Podczas wizyty zwracaj uwagi nie tylko na wyposażenie domu, ale również spójrz na to miejsce z perspektywy osoby tam mieszkającej. Czy czujesz się swobodnie w danym miejscu, jaka panuje atmosfera, czy pielęgniarki są miłe i uczynne wobec innych osób mieszkających w tym miejscu. Jak dużo osób mieszka w domu, czy prowadzone są zajęcia, jak odnoszą się wobec siebie mieszkańcy. Pamiętaj, że w tym domu bliska ci osoba będzie spędzała większość czasu, warto, aby miejsce było przyjazne również dla duszy. Wszystkie dane, jakie uzyskasz skrupulatnie spisuj, często zapominamy po kilku wizytach szczegóły danego miejsce lub mogą się one nam pomieszać, dzięki notesowi wszystkie informacje będą w jednym miejscu. Następnie jak w przypadku punktu pierwszego porównaj wszystkie domy opieki, tutaj biorąc pod uwagę jeszcze jeden punkt, porównując dom opieki z dwóch perspektyw i wybierz ten najodpowiedniejszy.

Sprawdź jakość opieki. W miarę możliwości sprawdź osoby, które pracują w danym miejscu. Sprawdź kwalifikacje i staż pracy, ogólny oraz w konkretnym domu opieki. Duża rotacja pielęgniarek nie wróży nic dobrego w miejscu, w którym chcesz pozostawić podopiecznego. Postaraj się odnaleźć informacje ile osób zatrudnia dana firma, ile osób z personelu pomocniczego na co dzień dba o utrzymanie porządku w obiekcie. Dopytaj o każdy szczegół, o dostarczanie środków medycznych, o kwestie diety, czy lekarz jest dostępny całodobowo w domu opieki, często jeden niespełniony warunek może stać się lawiną do popełniania kolejnych błędów w sprawowaniu opieki.

Porównaj koszty. Nie kieruj się ceną przy wyborze odpowiedniego domu opieki, jednak zwróć uwagę na koszty biorąc pod uwagę dane, które zebrałeś wcześniej. Czy kwota, która jest wymagana do przyjęcia osoby jest adekwatna do stanu obiektu, czy zatrudnionych jest tyle osób ile powinno. Dodatkowo możesz dopytać o dofinansowanie takiego pobytu lub dodatkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne.

Kilkudniowy pobyt. W wielu domach opieki istnieje możliwość wypróbowania placówki przez kilka dni, jest to idealna forma sprawdzenia miejsca przez ciebie i skonfrontowania tego co oferuje dom opieki w ulotkach. Po pierwsze prozmawiaj z osobą, która będzie mieszkała w danym miejscu, zapytaj o pierwsze wrażenia, atmosferę, jak czuła się w towarzystwie innych mieszkańców i czy opieka była wystarczająca. Po drugie skonfrontuj to z Twoimi wszystkimi danymi, które udało Ci się uzyskać, czy były trafne, czy może w innym domu opieki jest jakiś wyróżnik, który ustawia wyżej w hierarchii inny dom opieki. Krok 5 jest najbardziej trafny przy wyborze idealnego domu opieki, jednak aby go spełnić należy wykonać cztery poprzednie dla dobra bliskiej nam osoby.

 

 

Podobne artykuły

Gry i zabawy dla seniorów pobudzające funkcje intelektualne mózgu

Jednym z przykrych skutków starości jest obniżenie funkcji intelektualnych mózgu. To wtedy dotykają nas dotkliwe w skutkach choroby wieku podeszłego - demencja czy choroba Alzheimera.

Czytaj więcej

Język niemiecki dla opiekunek-Lekcja 1

Dzień dobry witaj na 1 lekcji języka niemieckiego firmy Medcare24,zapraszamy do zapoznania się z dialogiem.W dzisiejszym dialogu nasza bohaterka Bożena i jej pierwszy dzień w pracy w Niemczech po przyjeździe na dworzec i do domu podopiecznego.Bożena pozna córkę podopiecznego Panią Anette i podopiecznego pana Einig.

Czytaj więcej